Πρόκριση με τεσσάρα και βλέπει Αλκή (φώτος)

Ο Εθνικός Άχνας νίκησε με 4-1 εκτός έδρας τον Άρη και πέρασε στην β' φάση του Κυπέλλου Coca-Cola Α' - Β' Κατηγορίας, όπου εκεί θα αντιμετωπίσει την Αλκή.

Στο 39’ ο Εθνικός άνοιξε το σκορ με τον Ζάκπα με τον Άρη να ισοφαρίζει στο 53’ με τον Παχίπη. Στο 60’ ο Κων/νος Ηλία έκανε το 2-1 και τέσσερα λεπτά αργότερα στο 64’ ο Μάριος Ηλία το 3-1 για τους φιλοξενούμενους. Στις καθυστερήσεις του ματς (90+2’) ο Κονέ διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για τον Εθνικό…

Το kerkida.net ήταν στο γήπεδο και σας μετέφερε την εξέλιξη του παιχνιδιού.

-Σέντρα στο ματς.

-10' Χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Εθνικός έχει την κατοχή της μπάλας χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία.

-20' Ισοζύγισε το ματς ο Άρης και είχε μια καλή φάση με τον Κκώστη ο οποίος δεν πρόλαβε την μπαλιά του Μόργκαν.

-24' Καλή στιγμή για τον Άρη. Ο Μόργκαν μόνος απέναντι από τον Στρατηλάτη έκανε το σουτ, με τον Ελλαδίτη κίπερ να διώχνει σε κόρνερ.

-34' Αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό. Μέσα ο Κυπριανού, έξω ο Γκόρουπετς.

-35' Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Μοδέστου, μέσα ο Κυριάκου.

-36' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Σάντος έκανε την κεφαλιά, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σωφρονίου.

-39' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό. Μετά από κόρνερ, ο Ζακπά με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την Άχνα.

-Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-46' Μέσα ο Ηλία Κ., έξω ο Παπαγεωργίου για την Άχνα.

-47' Καλή στιγμή για τον Εθνικό. Έγινε η σέντρα από τον Χαραλάμπους, ο Ζακπά έπιασε την κεφαλιά, με τον Σωφρονίου να διώχνει σε κόρνερ.

-51' Αναγκαστική αλλαγή για την Άχνα. Μέσα ο Κονέ, έξω ο Ντόλεζαλ.

-53' ΓΚΟΛ για τον Άρη με εύστοχο πλασέ του Παχίπη.

-56' Σουτ του Μιγκελίτο απέκρουσε ο Σωφρονίου.

-60' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό Άχνας με κοντινό πλασέ του Κωνσταντίνου Ηλία.

-64' ΓΚΟΛ και 3-1 για τον Εθνικό με κοντινό βολέ του Μάριου Ηλία.

-66' Ευκαιρία για την Άχνα. Ο Κονέ προ κενής εστίας σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

-66' Διπλή για τον Άρη. Έξω οι Ντελμίρο και Μόργκαν, μέσα οι Λυσάνδρου και Μιτσής.

-84' Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενος, με τον Κονέ να πλασάρει άουτ.

-90+2' ΓΚΟΛ και 4-1 για τον Εθνικό με κοντινό πλασέ του Κονε μετά από ασίστ του Ηλία.