Ένα πέναλτι, μια αποβολή και... από ένα βαθμό!

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το Κυριακάτικο (31/01) παιχνίδι στο "Δασάκι", ανάμεσα σε Εθνικό και Νέα Σαλαμίνα. Οι δύο ομάδες χωρίς να προσφέρουν θέαμα και χωρίς να φτιάξουν ιδιαίτερες φάσεις, συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1. Η... διαφορά έγινε σε δύο φάσεις. Αρχικά στο πέναλτι που κέρδισε ο Εθνικός στο 70' σε χέρι του Χριστοφόρου, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κουντόμπιακ και στην συνέχεια στο 80', όταν ο Σάβιτς με μια αψυχολόγητη ενέργεια στην μεσαία γραμμή, αντίκρισε την απ' ευθείας κόκκινη για ένα ιδιαίτερα επικίνδυνο τάκλιν με τα δύο πόδια στον Σεργίου. Μέχρι την στιγμή της αποβολής, ο Εθνικός είχε τον έλεγχο όμως απ' την στιγμή που έμεινε με δέκα, η Νέα Σαλαμίνα κυριάρχησε, πίεσε και έφτασε στην ισοφάριση με τον Ντανίλο στο 88'. Ανέβηκε στους 16 αλλά έμεινε στην τελευταία θέση ο Εθνικός, ανέβηκε στους 26 και είναι στο -1 απ' την 6η θέση η Νέα Σαλαμίνα.

-Έναρξη.

-5' Πεντάλεπτο στο ματς, ο Εθνικός έχει την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας. Κέρδισε 2-3 στημένα, δεν μπόρεσε να τα αξιοποιήσει.

-7' Κίτρινη στον Μπρένο, για φάουλ στον Γκόρουπετς.

-10' Κεφαλιά του Ντανίλο, λίγο έξω η μπάλα. Πρώτη επιθετική προσπάθεια για τους φιλοξενούμενους.

-15' Ισορρόπησε η Νέα Σαλαμίνα στα τελευταία λεπτά, μετά το δυνατό ξεκίνημα από πλευράς Άχνας.

-20' Χωρίς την μεγάλη ευκαιρία στο ματς. Παιχνίδι κέντρου, με πολλά λάθη για τις δύο ομάδες.

-22' Επικίνδυνη στιγμή για τον Εθνικό. Κάθετη του Ουαλί, ο Μαΐντεβατς έκανε το κοντρόλ εντός περιοχής αλλά του έφυγε για λίγο η μπάλα, όσο χρειαζόταν ο Βεσελόφσκι για να βγει και μπλοκάρει.

-30' Σε πολύ καλή κατάσταση ο Ουαλί, παίζει πολύ μαζί του από αριστερά ο Εθνικός.

-33' Φάουλ για τη Νέα Σαλαμίνα από δεξιά, σαν κοντινό κόρνερ. Το πήγε για απ' ευθείας ο Μπρένο, δεν αιφνιδιάστηκε ο Μπογκαντίνοφ.

-35' Κίτρινη στον Ντανίλο για φάουλ στον Περατικό. Ήταν στο όριο, θα χάσει είτε το ματς με τον Ολυμπιακό εντός είτε με την Ομόνοια εκτός.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Τα στατιστικά του πρώτου μέρους:
βωτω

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-52' Κίτρινη στον Κονφέ για φάουλ στον Παπαγεωργίου.

-52' Κίτρινη και στον Χριστοφή για φάουλ στον Οσέι.

-54' Τρίτη κίτρινη σε δύο λεπτά. Ο Σανκό για φάουλ στον Παπαγεωργίου.

-60' Μία ώρα αγώνα, ακόμα περιμένουμε την πρώτη καλή στιγμή για κάποια εκ των δύο ομάδων.

-63' Πρώτη ευκαιρία το ματς! Σουτ του Κουντόμπιακ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, δύσκολα σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι.

-64' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ντουβεντρού αντί Σανκό και Βαρέλα αντί Οσέι.

-66' Καλή στιγμή και για τη Νέα Σαλαμίνα. Σέντρα του Βαρέλα από δεξιά, κεφαλιά του Ντουβεντρού, λίγο έξω η μπάλα.

-68' Πρώτη αλλαγή για τον Εθνικό. Μ. Ηλία αντί Μαΐντεβατς.

-70' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Εθνικό! Το σφύριξε με μικρή καθυστέρηση ο ρεφ Θεουλής, για χέρι του Χριστοφόρου σε γύρισμα του Ουαλί από δεξιά εντός περιοχής. Περιμένει την ενημέρωση απ' το VAR...

-74' Δόθηκε το ΟΚ απ' το VAR.

-74' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Ο Κουντόμπιακ ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος, νικώντας τον Βεσελόφσκι για το 1-0!

-80' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Σάβιτς. Αποβάλλεται με απ' ευθείας κόκκινη κάρτα ο στόπερ του Εθνικού, για πολύ δυνατό τάκλιν στον Σεργίου. Έπεσε με τα δύο πόδια ο Σέρβος.

-83' Αλλαγή για τον Εθνικό. Ταράσοφς αντί Παπαγεωργίου.

-85' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Κρεχίν και Νικολάου αντί Σεργίου και Μπρένο.

-88' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Σέντρα του Βαρέλα από δεξιά, εξαιρετική κεφαλιά του Ντανίλο, ο Μπογκαντίνοφ απέκρουσε, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Βάγκνερ που ακολούθησε την φάση, την έσπρωξε στα δίκτυα πάνω στην γραμμή!

***Σύμφωνα με το ρεπορτάζ απ' την Cytavision, το γκολ πιστώθηκε στον Ντανίλο αφού η μπάλα πέρασε την γραμμή μετά την κεφαλιά του, πριν έρθει σε επαφή μαζί της ο Βάγκνερ.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90' Αλλαγή για την Άχνα. Ουαλί έξω, Ντολεζάλ μέσα.

-Τέλος αγώνα.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Ουαλί (90'Ντολεζάλ), Περατικός, Παπαγεωργίου (83'Ταράσοφς), Ντεϊβίσον, Κουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουπετς, Χριστοφή, Σάβιτς, Μαΐντεβατς (68'Μ. Ηλία).

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Ηλία Κ, Μιγκελίτο, Ηλία Μ, Χαραλάμπους, Ντολεζάλ, Κοστόφσκι, Κυπριανού, Ταράσοφς.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου (85'Κρεχίν), Καμισόκο, Μπρένο (85'Νικολάου), Ντανίλο, Βάγκνερ, Οσέι (64'Βαρέλα), Τσουκαλάς, Χριστοφόρου, Κονφέ, Σανκό (64'Ντουβεντρού).

Στον πάγκο: Ονησιφόρου, Βαρέλα, Κρεχίν, Παύλου, Μουστιβάρ, Ντουβεντρού, Νικολάου, Σιαθάς, Καλογήρου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χριστοφή / Μπρένο, Ντανίλο (6η), Κονφέ, Σανκό.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Σάβιτς.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος