Παφιακή ΤΡΙΑΡΑ με Φινλανδική... υπογραφή! (Φώτος)

Αν και... αποδεκατισμένη, με πάρα πολλά προβλήματα και με 17 άτομα αποστολή, η Πάφος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βαλακάρι, επικράτησε με 3-0 του Εθνικού στο "Δασάκι". Δύο γκολ για τον νεαρό Φινλανδό και ένα για τον Ανδρέα Παναγιώτου (Φιλιώτη).  Άξιος συμπαραστάτης του σκόρερ Βαλακάρι, ήταν ο συμπατριώτης του Αραγιούρι που... κατάπιε κάθε επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων.

-Έναρξη.

-1' Κλασική ευκαιρία για την Πάφο. Σέντρα του Σιρόκ, κατέβασμα του Μπεσάρα στον Βαλακάρι που από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπογκαντίνοφ.

-2' Απαντά ο Εθνικός. Ο Κονέ μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το σουτ από καλή θέση, άστοχα όμως.

-10' Δεκάλεπτο στο ματς, μετά τις δύο μεγάλες ευκαιρίες, οι δύο ομάδες παίζουν πιο προισεκτικά.

-14' Φοβερή ευκαιρία για την Πάφο! Κόρνερ του Βαλακάρι από δεξιά, κεφαλιά του Λαφράνς απ' την μικρή περιοχή, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μπογκαντίνοφ.

-23' Κίτρινη στον Αραγιούρι για φάουλ στον Κονέ.

-33' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Βαλακάρι! Ο Τόρες κατέβασε στον Βαλακάρι εντός περιοχής, ο νεαρός φορ κοντρόλαρε και με απίθανο... κόψιμο άδειασε τον Μαρκόφσκι, έκανε το αριστερό σουτ και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίκτυα του Μπογκαντίνοφ για το 0-1! Γκολάρα στο ντεμπούτο του!

-40' Ανέβηκε ο Εθνικός, πιέζει για την ισοφάριση.

-43' Ζητά πέναλτι ο Εθνικός. Σουτ του Κυπριανού εντός περιοχής, ο Αραγιούρι έκανε το τάκλιν με την μπάλα να χτυπά στο χέρι του, το οποίο είχε στο έδαφος. Ήταν κοντά στην φάση ο ρεφ Θεουλής, έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-Με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες.

-47' Φάουλ σε πολύ καλή θέση για τον Εθνικό. Κακή η επιλογή του Λαμπάν.

-54' Πολύ καλή στιγμή για την Πάφο. Σέντρα του Βαλεριάνου από αριστερά, κεφαλιά του Βαλακάρι, ελάχιστα έξω.

-59' Πρώτη αλλαγή στο ματς, για τον Εθνικό. Μάριος Ηλία αντί Κονέ.

-61' Πρώτη αλλαγή και για την Πάφο. Ράκελς αντί Πανός.

-63' Και δεύτερη αλλαγή για τον Εθνικό. Χαραλάμπους αντί Μπάμπιτς.

-64' Σουτ του Χαραλάμπους από καλή θέση, άστοχο.

-68' Πολύ καλή κεφαλιά του Κοστόφσκι, ελάχιστα έξω απ' το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ρούτκο.

-72' ΓΚΟΛ για την Πάφο ξανά με τον Βαλακάρι! Ο Λαφράνς έκλεψε στο κέντρο απ' τον Κυπριανού και πέρασε στον Τόρες. Αυτός έκανε την κούρσα και βρέθηκε απέναντι στον Μπογκαντίνοφ, αλλά προτίμησε να σιγουρέψει το γκολ και έδωσε δίπλα στον Βαλακάρι που σε κενή εστία... έγγραψε το 2-0!

-76' Αλλαγή για τον Εθνικό. Κουντόμπιακ αντί Μιγκελίτο.

-77' Αλλαγή για την Πάφο. Παναγιώτου αντί Βαλακάρι.

-83' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Παναγιώτου! Άδειο το κέντρο της άμυνας της Άχνας, ο Παναγιώτου πήρε την μπάλα λίγο κάτω απ' το κέντρο και έκανε την κατά μέτωπο επίθεση, έφτασε στην μικρή περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 3-0!

-90' Πέναλτι για τον Εθνικό, ανατροπή του Λελιούκιν στον Κουντόμπιακ.

-90' Ο Λαμπάν εκτέλεσε το πέναλτι. Ευστόχησε αλλά ο ρεφ Θεουλής ακύρωσε το γκολ αφού ο Λαμπάν έκανε προσποίηση στο τελευταίο βήμα, πριν εκτελέσει το πέναλτι. Κίτρινη στον παίκτη του Εθνικού. Σωστή η απόφαση του διαιτητή.

-Τέλος αγώνα.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Γκλομπάρτ, Μιγκελίτο (76'Κουντόμπιακ), Μπάμπιτς (63'Χαραλάμπους), Λαμπάν, Μ. Μαρκόφσκι, Κοστόφσκι, Κυπριανού, Χριστοφή, Ι. Μαρκόφσκι, Κονέ (59' Μ. Ηλία).

Στον πάγκο οι Στρατηλάτης, Φοινίρης, Κ. Ηλία, Μ. Ηλία, Χαραλάμπους, Κουντόμπιακ, Παπαγεωργίου, Κορρέα, Ιωάννου.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Σιρόκ, Λαφράνς, Βαλεριάνος, Μπεσάρα, Πανός (61'Ράκελς), Αραγιούρι, Βαλακάρι (77'Παναγιώτου), Φόλπρεχτ, Τόρες, Λελιούκιν.

Στον πάγκο οι Πέτρου, Αντωνίου, Γουίλιαμς, Γκοντάρτ, Παναγιώτου, Ράκελς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπάμπιτς, Λαμπάν / Αραγιούρι, Παναγιώτου.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής : Χαραλάμπους Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστος Χρίστου
4ος Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Παρατηρητής Διαιτησίας : Γεωργίου Ανδρέας