ΜΑΤΣΑΡΑ με ανατροπή, ΠΕΝΤΕ γκολ και... Σαλαμίνα! (Φώτος)

Σε ένα... χορταστικό παιχνίδι που είχε 5 γκολ, ανατροπή και πολλές ευκαιρίες, η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 3-2 του Εθνικού στο "Αμμόχωστος", σε παιχνίδι για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Ο Εθνικός σκόραρε νωρίς με τον Ίλιε Μαρκόφσκι αλλά η Νέα Σαλαμίνα αντέδρασε και σκόραρε τρεις φορές με τους Λαμπό και Κίνγκσλεϊ (2). Ο Κουντόμπιακ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχαν πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, αλλά κανένα άλλο γκολ.

**Ντεμπούτο για τον Ντιν Κλάφουριτς στον πάγκο του Εθνικού Άχνας.

-4' Κλασική ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Κίνγκσλεϊ ελίχθηκε ωραία... αδειάζοντας δύο αντιπάλους, έκανε το σουτ εντός περιοχής στέλνοντας την μπάλα έξω.

-5' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με τον Ίλιε Μαρκόφσκι! Ο εξτρέμ του Εθνικού... τσίμπησε την μπάλα απ' τον Φουστάρ, μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στον Λαμπό και να καταλήγει στα δίκτυα!

-8' Αναγκαστική αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Σέζαρ αντί του τραυματία Φουστάρ.

-9' Κίτρινη στον Μάριο Ηλία για τάκλιν από πίσω στον Σέζαρ. Σωστή η κάρτα. Ήταν στο όριο και χάνει το επόμενο παιχνίδι του Εθνικού, με την ΑΕΚ.

-15' Μπήκε στην περιοχή  από αριστερά ο Κορέια και έκανε το σουτ με το δεξί, σε κόρνερ ο Μπογκαντίνοφ.

-18' Αυξάνει την πίεση της η Νέα Σαλαμίνα.

-20' Σέντρα του Μαριάνοβιτς, κεφαλιά του Κινγκ, η μπάλα ψηλά.

-24' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Λαμπό! Σέντρα του Μαριάνοβιτς από δεξιά, άψογη κεφαλιά του Λαμπό και 1-1!

-31' Κίτρινη στον Κωστή, ήταν στο όριο και χάνει το επόμενο παιχνίδι με την ΑΕΛ.

-32' Ωραίο σουτ του Ρομάν, λίγο έξω.

-40' Κίτρινη κάρτα στον προπονητή του Εθνικού, Ντιν Κλάφουριτς διότι βγήκε εκτός των γραμμών του.

-41' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Παπαγεωργίου κράτησε την μπάλα εντός γηπέδου αλλά δεν την συγκράτησε σωστά, ο Σίμπσον επωφελήθηκε, πρόλαβε και γύρισε στον Κίνγκσλεϊ που από κοντά με πλασέ... έγραψε το 2-1!

-43' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα ΞΑΝΑ με τον Κινγκ! Ο Μαριάνοβιτς πέρασε ωραία στον Κορέια από αριστερά, αυτός συνέκλινε και έκανε την σέντρα με το δεξί σημαδεύοντας το κεφάλι του Κίνγκσλεϊ ο οποίος με υπέροχη κεφαλιά δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Μπογκαντίνοφ για το 3-1!

-45+2 Κερδίζει πέναλτι ο Εθνικός. Ο Κίσσας έκανε σοβαρό λάθος αφού δεν μπόρεσε να ελέγξει την μπάλα με τα πόδια. Ο Κοστόφσκι πρόλαβε και... τσίμπησε, με τον κήπερ της Νέας Σαλαμίνας να τον ανατρέπει. Κίτρινη στον Κίσσα.

45+2 ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Ο Κουντόμπιακ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας, ενώ ο Κίσσας έπεσε στην δεξιά του πλευρά.

-Τελος ημιχρόνου, στο 3-2 για τη Νέα Σαλαμίμνα.

-48' Πισινή κεφαλιά του Ιωάννου μετά από σέντρα του Λαμπάν, έδιωξε με το σώμα ο Σίμπσον.

-49' Στο έδαφος Κίνγκσλεϊ - Κίσσας, μετά από σύγκρουση στον αέρα.

-53' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Κίνγκσλεϊ, θα γίνει αναγκαστική αλλαγή. Ο Κίσσας συνεχίζει κανονικά.

-54' Μαουρίσιο αντί Κίνγκσλεϊ, δεύτερη αναγκαστική αλλαγή.

-58' Καλύτερος ο Εθνικός στα πρώτα λεπτά του β' μέρους, έχει την κατοχή και πιέζει.

-60' Φρεσκάρει την μεσαία γραμμή του ο Κλάφουριτς. Μιγκελίτο αντί Παπαγεωργίου.

-67' Παράλληλο γύρισμα του Ελουντού από δεξιά, ο Μπογκαντίνοφ πρόλαβε τον Μαουρίσιο.

-68' Φοβερή σέντρα του Κορέια, ωραία κεφαλιά του Σίμπσον, ελάχιστα έξω η μπάλα.

-71' Μακρινό σουτ του Γκλομπάρτ, λίγο έξω.

-78' Κρατά περισσότερο μπάλα η Νέα Σαλαμίνα στα τελευταία λεπτά.

-79' Αλλαγή γιαα τον Εθνικό. Χαραλάμπους αντί Κουντόμπιακ.

-82' Επικίνδυνο γύρισμα του Μάριου Ηλία από δεξιά, έδιωξε ο Χριστοφόρου.

-86' Ζήτησε πέναλτι ο Εθνικός για χέρι του Λαμπό, δεν θεώρησε ότι έγινε παράβαση ο Τιμόθεος Χριστοφή.

-87' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Τινστέλ αντί Ελουντού.

-88' Αλλαγή γιαα τον Εθνικό. Κονέ αντί Μαρκόφσκι.

-89' Φοβερή ευκαιρία για τον Εθνικό. Κόρνερ του Λαμπάν, κεφαλιά του Ιωάννου απ' την μικρή περιοχή, η μπάλα λίγο έξω.

-90' Ωραία συνεργασία Τινστέλ - Μαουρίσιο, σουτ του τελευταίου, λίγο έξω.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-94' Κεφαλιά του Μιγκελίτο, μεγάλη επέμβαση του Κίσσα.

-95' Σουτ του Κονέ, ξανά σε κόρνερ ο Κίσσας.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Φουστάρ (8'Σέζαρ), Μαριάνοβιτς, Σίμπσον, Κίνγκσλεϊ (54'Μαουρίσιο), Σαν Ρομάν, Κωστή, Λαμπό, Χριστοφόρου, Κορέια, Ελουντού (87'Τινστέλ).

Στον πάγκο: Λύτρας, Σέζαρ, Νουρ, Μαουρίτσιο, Παναγή, Σιαθάς, Τινστέλ, Νικολάου, Χατζηκωνσταντή

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Γκλομπάρτ, Μ. Ηλία, Ντεϊβίσον, Λαμπάν, Κουντόμπιακ (79'Χαραλάμπους), Κοστόφσκι, Χριστοφή, Παπαγεωργίου (60'Μιγκελίτο), Ιωάννου, Ι. Μαρκόφσκι (88'Κονέ).

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Ευσταθίου, Κ. Ηλία, Μιγκελίτο, Χαραλάμπους, Κυπριανού, Κουσιάππας, Α. Ηλία, Κονέ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κωστή (3η), Κίσσας, Μαριάνοβιτς / Μ.Ηλία (3η).

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος