Σπουδαίο "διπλό", μεγάλη ανάσα! (φώτος)

Δεύτερη συνεχόμενη, σπουδαία νίκη για τον Ολυμπιακό. Μετά την Ανόρθωση, κέρδισε και τον Εθνικό εκτός έδρας με 0-1 και πήρε άλλη μια μεγάλη ανάσα στην προσπάθεια για παραμονή. Ανέβηκε στους 23 και άνοιξε σημαντική διαφορά από την ομάδα της Άχνας, που είναι στους 17.

Ο Κα στο 86' πέτυχε το χρυσό γκολ, παίκτης-αλλαγή που πέρασε στο γήπεδο στο 68'. Οι μαυροπράσινοι που ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, είχαν και δοκάρι με τον Βινίσιους.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο "Δασάκι".

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Σλοβένο Nejc Kajtazovic

-3' Πρώτη μεγάλη φάση με κοντινή κεφαλιά του Μαρκόφσκι, έτοιμος ο Βελλίδης

-4' Κοντινό σουτ του Μαρκόφσκι, έξω. Ούτως ή άλλως σωστά ακυρώθηκε για οφσάιντ η φάση

-6' Στο έδαφος ο Αζουλάο μετά από χτύπημα του Κοστόφσκι με το χέρι. Δυνατό φάουλ, έπρεπε να τιμωρηθεί με κάρτα

-8' Είναι ΟΚ ο παίκτης του Ολυμπιακού

-15 λεπτά. Πολλές οι διακοπές για φάουλ, δεν έχει ρυθμό το παιχνίδι

-18' Ο Μαρκόφσκι κατέβασε στην περιοχή όμως δεν μπόρεσε να πιάσει το γυριστό σουτ

-20' Σουτ του Κίκο από πολύ μακριά, πάει απελπιστικά έξω

-22' Χτύπημα του Μαρκόφσκι στον Κίκο χαμηλά στο πόδι. Δεν πήγε για τη μπάλα ο παίκτης του Εθνικού. Ο Σλοβένος ρεφ έκρινε ότι δεν ήταν αναγκαία η κίτρινη

-25 λεπτά. Πιο απαιτητικός ο Ολυμπιακός από το 15' και μετά, κρατά μπάλα όμως δεν έχει απειλήσει καθόλου

-27 Πτώση του Αζουλάο στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα. Από τα ριπλέι που προβλήθηκαν δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση

-33' Χωρίς φάση εδώ και πολλή ώρα. Εξακολουθούν να έχουν την κατοχή οι φιλοξενούμενοι

-42' Κίτρινη στον Σαμπίνια για φάουλ στον Μαρκόφσκι λίγο έξω απ' την περιοχή. Ήταν στο όριο και δεν παίζει με την ΑΕΛ

-44' Καλή φάση για τον Ολυμπιακό, με τον Ψάλτη να κάνει κεφαλιά - ψαράκι μετά από σέντρα του Κίκο, έξω η μπάλα. Είναι η πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή για τους μαυροπράσινους

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Κακό το θέαμα. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή (62%) αλλά απείλησε μόνο σε μια φάση, στο τέλος με Ψάλτη

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-52' Πρώτη αλλαγή, ο Χαραλάμπους στη θέση του Μιγκελίτο

-56' Δυνατό, διαγώνιο σουτ του Κοφί, πέφτει και αποκρούει ο Μπογκαντίνοφ

-59' Σέντρα - σουτ του Μαρκόφσκι από πλάγια δεξιά, απομακρύνει ο Βελλίδης

-63' Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Αζουλάο φάτσα με τον Μπογκαντίνοφ καθυστέρησε και τον πρόλαβε με τάκλιν ο Γκλομπάρτ. Παρακινδυνευμένη άμυνα από τον παίκτη του Εθνικού αλλά από το ριπλέι φαίνεται πως βρίσκει μπάλα

-63' ΔΟΚΑΡΙ. Φοβερό σουτ του Βινίσιους στην κίνηση εκτός περιοχής, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά του οριζόντιου δοκαριού και έξω

-68' Ο Κα στη θέση του Ψάλτη

-69' Ο Βινίσιους κατεβάζει στην περιοχή όμως ο Ντεϊβίσον τον προλαβαίνει πριν σουτάρει από κοντά

-70 λεπτά. Καλύτερη η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου, πιέζει για το γκολ

-71΄Κίτρινη στον Μαρκόφσκι για φάουλ στον Κυριάκου

-72' Ο Οικονομίδης σε θέση βολής στην περιοχή, τον έκλεισε ο Γκλομπάρτ

-74' Ο Κονέ στη θέση του Μαρκόφσκι

-74' Ο Ντουβεντρού στη θέση του Οικονομίδη

-75' Ο Κονέ ζητά πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Βινίσιους, δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση

-76' Κάρτα στον Κίκο για τράβηγμα στον Κυπριανού

-78' Κάρτα και στον Βινίσιους για φάουλ στον Κουντόμπιακ

-Τελευταίο δεκάλεπτο στο Δασάκι...

-80' Διακοπή για λίγο, στο έδαφος ο Κορρέα. Τραυματίστηκε στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα. Μέσα το ιατρικό τιμ

-82' Συνεχίζεται το ματς. Εκτός ο νεαρός που δεν μπορεί να συνεχίσει

-83' Ο Μαρκόσκι στη θέση του Κορρέα

-83' Πτώση του Χαραλάμπους στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Κυριάκου από πίσω, ζητά πέναλτι ο Εθνικός. O διαιτητής έκρινε πως το μαρκάρισμα δεν δικαιολογούσε υπόδειξη πέναλτι

-86' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός! Ο Κα αφέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή και εξ επαφής πλάσαρε ανενόχλητος για το 0-1

-90' Εκτός ο Κοφί, μέσα ο Σωτηρίου