Εθνικός Άχνας - Νέα Σαλαμίνα: Πέντε γκολ, τρία ο “Ντούρμι” και πολύτιμο διπλό! (φώτος)

Μεγάλο διπλό για τη Νέα Σαλαμίνα σε μια δύσκολη έδρα στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής, αφού οι ερυθρόλευκοι σε ένα παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό, πολλές φάσεις και πέντε γκολ, νίκησαν με 3-2 τον πολύ καλό Εθνικό που το πάλεψε μέχρι τέλους. Πέτυχε χατ-τρικ ο Ντουρμισάι που ήταν ο MVP του ματς.

Αρχικά η ομάδα της Αμμοχώστου προηγήθηκε με 2-0 με δράστη τον Ντουρμισάι στο 5’ με προσωπική ενέργεια και στο 29’ με σουτ μετά από συνεργασία των Παπαγεωργίου και Φερνάντες. Πριν το δεύτερο γκολ είχε σκοράρει ο Ντάτκοβιτς όμως το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ.

Ο Εθνικός στη συνέχεια έβαλε πίεση και αυτό καρποφόρησε στο 45’ όπου μείωσε στο σκορ με κεφαλιά του Ντε Ιριόντο μετά από ασιστ του Πεχλιβάνη.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Άχνας μπήκε πιο δυνατά όμως η Νέα Σαλαμίνα ήταν αποτελεσματική και σε αντεπίθεση ο Παπαγεωργίου σέρβιρε στον Ντουρμισάι που με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 3-1 για την ομάδα του στο 55’.

Ο Εθνικός δεν πτοήθηκε και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και δεν άργησε να μειώσει δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς, στο 61 με τον Ζε Γκόμες μετά από συνεργασία Μάριου Ηλία και Καμπρέρα.

Στη συνέχεια έγιναν πολλές αλλαγές και η Νέα Σαλαμίνα έκανε διαχείριση και περιόρισε τον Εθνικό καταφέρντας να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα μέχρι τέλους.

Στους 25 βαθμούς και την 8η θέση η Νέα Σαλαμίνα, στους 13 και την 11η θέση ο Εθνικός.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

k

Στο γήπεδο ο Σταύρος Παπαδημητρίου. Στην περιγραφή του αγώνα ο Αντρέας Ροκόπος.

Έναρξη του αγώνα

2' Ο Ιωάννου μπαίνει στην περιοχή όμως ο Λέουκο τον ανακόπτει και διώχνει τον κίνδυνο

3' Πρώτη τελική στο ματς, για τη Νέα Σαλαμίνα. Κάθετη του Μπεχαράνο, ο Μιγκελίτο από καλή θέση στην περιοχή επιχείρησε το συρτό σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε έξω.

5' ΓΚΟΛ 1-0 για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Ντουρμισάι κέρδισε εναέρια μονομαχία και βγήκε στην αντεπίθεση, πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μπογκατίνοφ, και σε δεύτερο χρόνο την έστειλε με κεφαλιά στα δίχτυα.

Η φάση ελέγχθηκε από το VAR όμως ο έλεγχος δεν έδειξε κάτι μεμπτό και το γκολ μέτρησε κανονικά.

τυηυυ

8' Σουτ του Πεχλιβάνη η μπάλα καταλήγει έξω.

11' Σουτ του Παπαγεωργίου, μπλόκαρε ο Μπογκατίνοφ.

14' Πρώτη μεγάλη φάση για τον Εθνικό... Μετά από μπαλιά του Ριστέφκι ο Μάριος Ηλία μπήκε στην περιοχή επιχείρησε το πλασέ όμως ο Μελίσσας το αποκρούει σωτήρια.

19’ Γκολ η Νέα Σαλαμίνα με τον Ντάτκοβιτς! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπεχαράνο, ο Ντάτκοβιτς έκανε ένα εξαιρετικό άλμα και η κεφαλιά του κατέληξε στα δίχτυα.

20' Δεν μετράει το γκολ. Το VAR κάλεσε τον ρεφ για on field review και βλέποντας ξανα την φάση απ' το μόνιτορ, το ακύρωσε για επιθετικό φάουλ. Το επιθετικό φάουλ έγινε από σπρώξιμο του Ντουρμισάι στον Μπίκερ.

25' Μακρινό σουτ του Λίπσκι, άουτ

29' 2-0 με Ντουρμισάι! Κάθετη του Παπαγεωργίου στον Φερνάντες που από πλάγια αριστερά, έκανε την παράλληλη μπαλιά, με τον Ντουρμισάι να στέλνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

ρτηρτ

34΄Αλλαγή από τον Εθνικό…. Ο Ζε Γκόμεζ στη θέση του Ντράζιτς.

36' Πιέζει ο Εθνικός για τη μείωση του σκορ. Η Νέα Σαλαμίνα προσπαθεί να βρει τρίτο γκολ από αντεπιθέσεις.

τυξητυ

39' Φάση για τον Εθνικό...  Γύρισμα του Μάριου Ηλία στην περιοχή, το σουτ του Πεχλιβάνη καταλήγει άουτ.

41' Νέο μακρινό σουτ του Λίπσκι, η μπάλα ψηλά άουτ.

43' Φάση για τη Νέα Σαλαμίνα... Γύρισμα του Παπαγεωργίου από τα δεξιά προς την περιοχή, σουτ του Ντουρμισάι, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.

45' ΓΚΟΛ μειώνει σε 2-1 ο Εθνικός. Ο Ντε Ιριόντο με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Πεχλιβάνη!

ρτηυ5

46' Κοντά στην ισοφάριση ο Εθνικός. Εκτέλεση κόρνερ του Πεχλιβάνη κεφαλιά του Μάριου Ηλία, κτυπάει... ξυστά στο δοκάρι.

Ημίχρονο σε ένα πολύ γεμάτο παιχνίδι σε φάσεις και γκολ.

Έναρξη β΄μέρους

- Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Θωμάς Νικολάου στη θέση του Μπίκερ που έμεινε στα αποδυτήρια.

51' Γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι.

53' Εκτέλεση κόρνερ η μπάλα καταλήγει στον Λίπσκι που από κοντά δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αφού η μπάλα κόντραρε στους αμυτνικούς

55' 3-1 η Νέα Σαλαμίνα με Ντουρμισάι που πετυχαίνει χατ-τρικ. Κλέψιμο και ασιστ από τον Παπαγεωργίου στον Ντουρμισάι, που με συρτό σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

- Αποτελεσματική η Νέα Σαλαμίνα, αφού εκεί που ο Εθνικός άσκησε πίεση, βρήκε λύση και σκόραρε ξανά παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων.

60' Κίτρινη στον Παπαγεωργίου για τάκλιν που επιχείρησε

61' ΓΚΟΛ 3-2 μειώνει ο Εθνικός με Ζε Γκόμες. Κάθετη του Μάριου Ηλία στον Καμπρέρα, αυτό το γύρισμα στον Ζε Γκόμες που με πλασέ σκοράρει.

Εξετάζεται το γκολ από το VAR. Το γκολ μετράει κανονικά.

ρ5ητ56ηυ56

64’ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα… Ο Κονέ στη θέση του Φερνάντες

65’ Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Περατικός και Στυλιανού στις θέσεις των Λίπσκι και Ιωάννου.

70' Κίτρινη στον Καμπρέρα για σπρώξιμο

71' Γύρισμα του Στυλιανού από δεξιά, σουτ του Γκόμες το σουτ του κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Εντείνει την πίεση ο Εθνικός.

72' Σου του Ντε Ιριόντο εκτός περιοχής, αποκρούει σε κόρνερ ο Μελίσσας.

73' Καλή φάση για τη Νέα Σαλαμίνα. Παράλληλο γύρισμα από τον Λέουκο η μπάλα καταλήγει άουτ.

73' Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Χριστοφή στη θέση του Πεχλιβάνη.

74' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Νάρσινγκ στη θέση του Παπαγεωργίου.

77' Σουτ του Κονέ, απόκρουση από τον Μπογκατίνοφ

Κίτρινη στον Κονέ για μαρκάρισμα στη συνέχεια της φάσης

64’ Στο έδαφος ο Ντουρμισάι μετά από πάτημα του Καμπρέρα. Δέχθηκε τη φροντίδα του ιατρικού τιμ και αποχώρησε αφού έτσι κι αλλιώς ήταν προγραμματισμένη η αλλαγή του.

85’Τρεις αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα
Στη θέση του Ντουρμισάι, ο Κορομά.
Στη θέση του Μιγκελίτο ο Κατσιάρης.
Στη θέση του Καρλίτος ο Κατσικάς

87' Κάνει διαχείριση η Νέα Σαλαμίνα. Ο Εθνικός προσπαθεί να ανεβάσει τον ρυθμό για να διεκδικήσει την ισοφάριση.

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις. Διαμαρτύρεται ο Μαρίνος Σατσιάς καθώς θεωρεί ότι έπρεπε να είναι περισσότερες.

90+1 Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Νάρσιγνκ όπου από το ύψος της περιοχής το σουτ του κατέληξε άουτ.