Τρελό... ντεμπούτο ο Μαΐντεβατς και ΔΙΠΛΟ στο 90+5!!! (φώτος)

Ο Εθνικό Άχνας νίκησε με 2-1 τον Ολυμπιακό, για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αντρίγια Μαΐντεβατς, ο οποίος στο ντεμπούτο του ερχόμενος από τον πάγκο μοίρασε την ασίστ για το 0-1 -στο 72΄ με σκόρερ τον Παπαγεωργίου- και σκόραρε το νικητήριο γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90+5. Ενδιάμεσα ο Κοστόφ, ο οποίος επίσης ήρθε από τον πάγκο έφερε προσωρινά το ματς στα ίσα στο 82΄. Νίκη-οξυγόνο για τον ουραγό Εθνικό, ανέβηκε στους 15 βαθμούς, παρέμεινε στους 24β ο Ολυμπιακός και 5η σερί ήττα για την ομάδα του Βόκολου. Πολύ καλό το πρώτο 45λεπτο, με ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, καλύτερος ο Ολυμπιακός στην επανάληψη, αλλά ο Εθνικός είχε την... ουσία και πήρε τους τρεις βαθμούς με το δανεικό από την ΑΕΛ Αντρίγια Μαΐντεβατς. Δύο αναγκαστικές αλλαγές ο Ολυμπιακός, με Κωνσταντινίδη και Ζαχαρίου.

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης από το Μακάρειο...

Έναρξη...

2΄ Ωραία ατομική ενέργεια από τον Παπαγεωργίου και σουτ εκτός περιοχής, ο Μιχαήλ είχε την... απάντηση στην αριστερή του γωνία

7΄ Κίτρινη στον Γκόρουπετς- Δυνατό φάουλ στον Κα

7΄Ο Μάριος Ηλία έφυγε μόνος απέναντι από τον Μιχαήλ, με τον Κύπριο διεθνή κίπερ να αναγκάζει τον επιθετικό του Εθνικού να πηγαίνει πλάγια και να σταματά την προσπάθειά του

-Πέρασαν 12 λεπτά στον αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να πατάνε καλύτερα και να έχουν ήδη φτιάξει δύο καλές ευκαιρίες. Ακίνδυνος προς το παρόν ο Ολυμπιακός

13΄ Από πολύ πλάγια θέση ο Μάριος Ηλία δεν βρήκε στόχο, μετά από διώξιμο της μπάλας από τον Μιχαήλ

15΄ Κεφαλιά από τον Μάριο Ηλία, δεν έβαλε δύσκολα στον Μιχάηλ

19΄ Κίτρινη στον Περατικό, για φάουλ στον Ζαχαρίου

20΄ Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Κωνσταντινίδης, πάει για αναγκαστική αλλαγή ο Ολυμπιακός. Ετοιμάζεται ο Κυριάκου

23΄ Μέσα ο Κυριάκου, εκτός ο Κωνσταντινίδης. Πρώτη αλλαγή, αναγκαστική

26΄ Γύρισμα του Κα από τα αριστερά, έκανε δική του τη μπάλα ο Μπογκατίνοφ- Ανεβαίνει... ο Ολυμπιακός

27΄ Ευκαιρία με Κα για τον Ολυμπιακό, έκανε το δυνατό σουτ, επέμβαση από τον κίπερ του Εθνικού

28΄ Άστοχος με το κεφάλι ο Σωτηρίου

-Καλύτερος ο Ολυμπιακός μετά το πρώτο 20λεπτο...

32΄ Ευκαιρία για τον Εθνικό, δύσκολη απόκρουση ο Μιχαήλ στο τελείωμα του Ουαλί

33΄ Κίτρινη στον Μανρίκε, για φάουλ στον Ουαλί

39΄ Δεν βρήκε στόχο ο Μάντζης με πλασέ εκτός περιοχής

42΄ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, άστοχη κεφαλιά από τον Μάντζη

43΄ Ζήτησαν πέναλτι για χέρι οι του Ολυμπιακού, σωστά συνεχίζεται ο αγώνας

43΄ Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Ζαχαρίου δεν... τελείωσε με δύναμη, έδιωξε ο Μπογκατίνοφ

Ημίχρονο/Ο Εθνικός ήταν καλύτερος στα πρώτα 15 λεπτά όπου μάλιστα έχει φτάσει σε δύο περιπτώσεις κοντά στο γκολ, με Παπαγεωργίου και Ηλία με τον Μιχαήλ να αποκρούει. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια είχε τον έλεγχο και έφτασε κι αυτός κοντά στο γκολ με σουτ του Κα και τον Μπογκατίνοφ να αποκρούει στο 27’. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό με την Άχνα να χάνει ευκαιρία με τον Ουαλί στο 31΄ και τον Μιχαήλ να αποκρούει ενώ ευκαιρίες είχε και ο Ολυμπιακός με Μάντζη και Ζαχαρίου. Ισορροπημένο το πρώτο μέρος με γρήγορο ρυθμό και αρκετές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες. Ο Κωνσταντινίδης αποχώρησε στο 23΄ ως αναγκαστική αλλαγή δίνοντας τη θέση του στον Κυριάκου.

-Από 4 τελικές προσπάθειες, κατοχή μπάλας στο 58% για τον Ολυμπιακό

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

49΄ Σουτ από τον Ζαχαρίου, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπογκατίνοφ

51΄ Ο Κα πήγε να σκοράρει από δύσκολη θέση, σωστή αντίδραση από τον τερματοφύλακα του Εθνικού στην κλειστή του γωνία

53΄ Κίτρινη στον Νάνι για μακράρισμα στον Παπαγεωργίου

54΄ Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Ζαχαρίου, πάει για νέα αναγκαστική αλλαγή ο Ολυμπιακός

56΄ Κίτρινη στον Παπαγεωργίου

57΄ Σάλι και Φαν Κέσελ μέσα, έξω ο Σαντάνα και ο τραυματίας Ζαχαρίου

57΄ Μαϊντεβατς στη θέση του Μ. Ηλία, Μιγκελίτο αντί Χουντόμπιακ

-Ντεμπούτο με τη φανέλα του Εθνικού ο Μαϊντεβατς

65΄ Ο Ντόλεζαλ στη θέση του Ζάκπα

68΄ Έχει τον έλεγχο ο Ολυμπιακός στο β΄ μέρος, είναι πιο επικίνδυνος...

72΄ ΓΚΟΛ/Με τρομερό σουτ του Παπαγεωργίου, 0-1 ο Εθνικός! Πολύ ωραία εκτέλεση από τον 23χρονο άσο του Εθνικού στην περιοχή, μετά από ασίστ του Μαϊντεβατς!

73΄ Κοστόφ στη θέση του Μάντζη, Πεχλιβάνης αντί Γκουστάβο. Διπλή αλλαγή ο Βόκολος

82΄ ΓΚΟΛ/Ο Κοστόφ από κοντά το 1-1! Προηγήθηκε απόκρουση του Μπογκατίνοφ σε σουτ του Σάλι

-Διαμαρτυρίες από Εθνικό για φάουλ στον Μαϊντεβατς, μετρά κανονικά το γκολ, σύμφωνα και με το VAR.

89΄ Κίτρινη στον Σάλι

90΄ Άστοχο σουτ από τον Σάλι, εκτός περιοχής

+5 λεπτά καθυστερήσεις

90+1 Ο Χαραλάμπους στη θέση του Παπαγεωργίου και ο Ταράσοβς στη θέση του Περατικού. Ντεμπούτο ο διεθνής Λετονός

90+5 Ευκαιρία με Σάλι, δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ με το στήθος

90+5 ΓΚΟΛ/Ο Μαϊντεβατς το 1-2! Υπέροχη ατομική προσπάθεια και γκολ από τον Σέρβο με σουτ μέσα στην περιοχή!