Το γύρισε, το κράτησε και… προελαύνει στα ψηλά! (φώτος)

Ασταμάτητος… ο Ολυμπιακός! Η ομάδα του Κώστα Σεραφείμ πήρε την 4η νίκη σε 5 αγώνες και προελαύνει στα ψηλά της βαθμολογίας.

Μπορεί να αιφνιδιάστηκε από τον πρώην παίκτη του Ρομό που άνοιξε το σκορ για την Καρμιώτισσα, στη συνέχεια όμως ανέλαβε τα ηνία και με ωραίο ποδόσφαιρο γύρισε το ματς και πανηγύρισε ακόμη μια σπουδαία επιτυχία με 3-2.

Ξεκάθαρες φάσεις για να πάρει μια μεγαλύτερη σε έκταση νίκη ο Ολυμπιακός του Κώστα Σεραφείμ με τους Ζαχαρίου και Ανδρέου να δείχνουν εξαιρετικό πρόσωπο. Δυο στα δυο για τον Κύπριο υπηρεσιακό... κόουτς που όπως δείχνει αξίζει να μονιμοποιηθεί.

Μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ και άγχωσε… τους «μαυροπράσινους» που στα τελευταία λεπτά δεν είχαν τις ορθότερες επιλογές και έδωσαν το δικαίωμα στην Καρμιώτισσα να ψάξει το 3-3.

Πολύ καλό ποδόσφαιρο στο Μακάρειο και 5 γκολ από δυο ομάδες που έχουν επιθετικές αρετές, ποιότητα και αξιόλογους ποδοσφαιριστές.

Στους 22 βαθμούς ο Ολυμπιακός και στη 3η θέση ένα λιγότερο από Απόλλωνα και Ανόρθωση. Στους 11 η Καρμιώτισσα.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

- Moνόλεπτος σιγή εις μνήμη του Ντιέγκο Μαραντόνα.

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία στις δυο ομάδες

φηφηγφηγ

- 2' Πρώτη τελική για την Καρμιώτισσα, ο Ρομό μπήκε στη περιοχή έκανε το σουτ, η μπάλα άουτ. Έλεγχε ο Μιχαήλ την πορεία της μπάλας.

- 3' Ξεκινά δυνατά η Καρμιώτισσα, κόρνερ κερδίζει ο Ευσταθίου μετά την παρέμβαση του Ανδρέου.

- 4' Κόρνερ του Χατζηβασίλη στο πρώτο δοκάρι, ο Ρόμο προσπάθησε με τακουνάκι, η μπάλα εκ νέου σε κόρνερ.

- 6' Ατομική προσπάθεια του Μάντζη που απαλλάχθηκε από τα μαρκαρίσματα, βρήκε τον Πεχλιβάνη, ο Κύπριος εξτρέμ είναι σε θέση οφσάιντ.

- 7' ΓΚΟΛ η Καρμιώτισσα και 0-1! Ο Ρομό ανοίγει το σκορ! Εξαιρετικό τελείωμα ο Βενεζουελάνος που έβαλε την μπάλα μπροστά, ξεπέρασε το μαρκάρισμα του Ανδρέου και με δυνατό πλασέ νίκησε τον Μιχαήλ.

*Ο σκόρερ δεν πανηγύρισε το γκολ κόντρα στην πρώην του ομάδα ως ένδειξη σεβασμού.

γφγδφγδφγδγδδγφγ

- 10' Προσπάθησε ο Σαντάνα να μπει στην περιοχή, μοίρασε στον Πεχλιβάνη αυτός δεν... έπιασε γεμάτα το σουτ, έδιωξε ο Παχίπης.

- 13' Άμυνα του Παχίπη σε σουτ του Ζαχαρίου εκτός περιοχής, καθαρίζει τη φάση η Καρμιώτισσα.

- 14' Κόρνερ του Χατζηβασίλη στο πρώτο δοκάρι, πήρε περιέργη τροχιά η μπάλα, έδιωξε ο Νάνι.

- 16' Πολύ επικίνδυνη η Καρμιώτισσα, που κυκλοφορεί την μπάλα και μπαίνει με σχετική ευκολία στη περιοχή του Ολυμπιακού. Οι "μαυροπράσινοι" αδυνατούν να διώξουν σωστά την μπάλα.

- 18' Πτώση του Χριστοφή μέσα στη περιοχή. Υπάρχει ένα τράβηγμα του Μανρίκε, αλλά ο μπακ της Καρμιώτισσας πέφτει πολύ εύκολα στη περιοχή.

΄- 20' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 1-1! Ο Ζαχαρίου! Γκολάρα ο Ζαχαρίου που έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στη περιοχή, έκανε το σταμάτημα, απέφυγε τον αντίπαλο και με αριστερό φαλτσαριστό πλασέ νίκησε τον Κυριακίδη.

φδγδφγδφγφδγδφγδγδφ

*Το τελείωμα του Π. Ζαχαρίου και το 2ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

- 25' Ανεβαίνει ο ρυθμός στο ματς, οι δυο ομάδες ψάχνουν το γκολ, οι "μαυροπράσινοι" έχουν ανεβάσει στροφές.

- 26' Μακρινό σουτ του Σαντάνα, ο Κυριακίδης αποκρούει σε κόρνερ!

- 27' Ο Μανρίκε εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Κυριάκου ο οποίος έκανε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ, λίγο άουτ η μπάλα.

- 31' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Μάντζης περνά τον Κυριακίδη, κάνει το πλασέ σε κενή εστία, ο Πολύζος κάνει την προβολή και στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι!! Έγινε λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Ελλαδίτης καραδοκούσε, έκλεψε την μπάλα αλλά το τελείωμα του ήταν απρόσεκτο και ο Πολύζος το έσωσε.

ερτερτερτρετρεετρετρ

*Δείτε εδώ την τρομερή ευκαιρία του Μάντζη

- 35' Σέντρα του Χατζηβασίλη, διώχνει ο Σωτηρίου.

- 36' Λανθασμένα ανακόπηκε σε θέση οφσάιντ ο Ζαχαρίου και ενώ έφευγε στην αντεπίθεση.

- 39' Κίτρινη στον Καπαρτή για απρόσεκτη χρήση χεριού στον Ζαχαρίου.

- 40' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Κυριακίδης κάνει μεγάλη επέμβαση και λέει "οχι" στον Ζαχαρίου. Ο Πεχλιβάνης από τα αριστερά, πέρασε στον αφυλακτο Ζαχαρίου από κοντινή απόσταση το πλασέ του, το βγάζει ο Κυριακίδης!

φγηφγηφηγηφγηφγ

- 43' Απόκρουση Κυριακίδη, η τρίτη! Ο Ελλαδίτης βγάζει το σουτ του Πεχλιβάνη το οποίο βρήκε στο πόδι του Πολύζου και πήρε πορεία προς τα δίχτυα. Με δύναμη η μπάλα, φοβερά αντανακλαστικά ο Κυριακίδης.

- 44' Σειρά της Καρμιώτισσας να απειλήσει, ο Ρομό έκανε το σουτ, ο Μιχαήλ διώχνει σε κόρνερ.

- 45' Σουτ του Πέρεζ μετά από τυφλή απομάκρυνση της άμυνας του Ολυμπιακού, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Μιχαήλ.

Ημίχρονο στο Μακάρειο. Σπουδαίο πρώτο μισό ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Καρμιώτισσα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα, προηγήθηκαν με τον Ρομό αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε με τον Ζαχαρίου. Δυο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για τους "μαυροπράσινους" με Μάντζη-Ζαχαρίου για να γυρίσουν το ματς. Εκ των κορυφαίων ο Κυριακίδης.

φδφγδφγδφδφγδγδφγδφ

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 46' Πρώτη αλλαγή του Κ. Σεραφείμ, ο Σάλι στη θέση του Πεχλιβάνη.

- 46' Φάση για την Καρμιώτισσα, ο Σάσι μπροστά από τον Μιχαήλ, "τσιμπά" την μπάλα, αυτή παίρνει πορεία προς τα δίχτυα αλλά ο Ανδρέου διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

- 47' Κάθετη του Σαντάνα προς τον Μάντζη που έφευγε... μόνος, ο Πολύζος με τάκλιν διώχνει την υστάτη.

- 48' Δυνατό φάουλ του Πέρεζ στον Γκουστάβο, δεν βγάζει κίτρινη ο ρεφ.

- 49' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 2-1! Ο Ανδρέου! Στημένο του Γκουστάβο, ο Μάντζης παίρνει την κεφαλιά και από κοντά ο Ανδρέου στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Το πρώτο γκολ του ταλαντούχου αμυντικού με τα "μαυροπράσινα".

γηφγηφγηφγφγηφγηφγηφ

- 50' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 3-1! Ο Μάντζης! Φοβερή κάθετη του Γκουστάβο, στον Σάλι αυτός μπήκε στη περιοχή και τη κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Μάντζη όπου από κοντά δεν δυσκολεύτηκε για το 3-1. Το έκτο γκολ του Ελλαδίτη. Μεγάλο προβάδισμα για τον 'Τακτακαλά'.

φηηφγηφγηφγηφγ

- 55' Αντεπίθεση του Ολυμπιακού, 4 ποδοσφαιριστές των "μαυροπρασίνων" με δυο της Καρμιώτισσας, ο Πέρεζ αμύνθηκε σωστά και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

- 60' Κλείνουμε μια ώρα αγώνα, ισχυρό προβάδισμα για τον Ολυμπιακό, που πλέον καλείται να διαχειριστεί το υπερ του σκορ.

- 61' Κάθετη στον χώρο του Μάντζη στον Σάλι, βγαίνει ο Κυριακίδης και διώχνει πριν γίνει επικίνδυνος ο Καμερουνέζος.

- 62' Κίτρινη ο Ρόμο για διαμαρτυρίες.

- 65' Πιο άνετος ο Ολυμπιακός, που βγάζει σιγουριά στις κινήσεις του.

- 71' Πέναλτι για την Καρμιώτισσα! Ο Μιχαήλ ανατρέπει τον Μπαργκάν. Λάθος του Κυριάκου που δεν έδιωξε σωστά την μπάλα.

ωψβφδφγφγηφ

- 72' ΓΚΟΛ η Καρμιώτισσα και 3-2. Ο Σασί ευστοχεί από τα 11 βήματα. Όλα ανοικτά πλέον στο Μακάρειο.

- 74' Σουτ του Μπαργκάν, σε ετοιμότητα ο Μιχαήλ.

- 75' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Σάλι σε πλεονεκτική θέση, το τελείωμα κακό.

- 76' Ο Σαρφό στη θέση του Γκουστάβο.

- 80' Ατομική ενέργεια του Ι. Σάσι, δεν βρήκε χώρο για το σουτ, η μπάλα κοντράρει στο σώμα του και καταλήγει σε κόρνερ.

- 81' Νεοφύτου και Φράγκο οι τελευταίες δυο κινήσεις του Χρύση.

- 84' Απαντά με διπλή αλλαγή ο Σεραφείμ. Ο Γαρουφαλιάς στη θέση του Σαντάνα, ο Φαν Κέσελ στη θέση του εξαιρετικού Ζαχαρίου.

- 87' Ο Φράγκος απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Μιχαήλ στη σωστή θέση μαζεύει.

- 89' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Φαν Κέσελ με σουτ εντός περιοχής στέλνει τη μπάλα άουτ.

ΤΕΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+1' Ο Μίλετιτς στη θέση του Μάντζη.

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Μάντζης (Μίλετιτς 90+1'), Γκουστάβο (Σαρφό 76'), Σαντάνα (Γαρουφαλιάς 84'), Μανρίκε, Ζαχαρίου (Φαν Κέσελ 84'), Πεχλιβάνης (Σάλι 46'), Ανδρέου, Σωτηρίου, Νάνι, Κυριάκου

Στον πάγκο: Καραδάης, Μίλετιτς, Σάλι, Γαρουφαλιάς, Κα, Σαρφό, Κοστόφ, Φαν Κέσελ,Χάνι

Καρμιώτισσα: Κυριακίδης, Ευσταθίου (Νεοφύτου 83'), Παχίπης (Μπαργκάν 62'), Ρομό, Χριστοφή, Πέρεζ, Καπαρτής (Χρίστου 62'), Ι Σασί, Πολύζος, Χατζηβασίλης (Μ. Σάσι), Ρείνολντς (Φράγκος 83')

Στον πάγκο: Τούμας, Μ. Σασί, Μπαργκάν, Φράγκος, Σάββα, Μαλεκκίδης Χρίστου, Καψός, Νεοφύτου

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Βοηθοί διαιτητές: Εγγλέζου Νίκος, Λαζάρου Ιωάννης
4ος διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Παρατηρητής: Αργυρού Μιχάλης