Καρμιώτισσα-Νέα Σαλαμίνα: Σπουδαίο διπλό… με Μιγκελίτο! (Φώτος)

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα η οποία επικράτησε με 1-0, εκτός έδρας, της Καρμιώτισσας, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η Νέα Σαλαμίνα έλεγξε το ματς στο μεγαλύτερο μέρος του α’ ημιχρόνου και δεν επέτρεψε στην Καρμιώτισσα να δημιουργήσει οποιονδήποτε κίνδυνο στην εστία του Μελίσσα. Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό ούτε και πολλές φάσεις από τις δύο ομάδες. Ωστόσο, η πιο κλασσική ευκαιρία καταγράφηκε στο 13’ για τους ερυθρόλευκους της Αμμοχώστου όταν ο Γιάνγκα μόνος με κεφαλιά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, μετά τη σέντρα από δεξιά του Νάρσινγκ.

Στην επανάληψη η Καρμιιώτισσα προσπάθησε να πάρει τα ηνία και να ελέγξει τον αγώνα, όμως, η Νέα Σαλαμίνα πήρε το προβάδισμα στο 68’ με κεφαλιά του Μιγκελίτο, μετά την σέντρα του Νάρσινγκ. Ο ποδοσφαιριστής των ερυθρολεύκων της Αμμοχώστου σκόραρε δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στον αγώνα αφού πέρασε ως αλλαγή στην θέση του Κουσμάνοβιτς.

Το συγκρότημα του Χριστόδουλου Χριστοδούλου διατήρησε μέχρι τέλους το υπέρ αποτέλεσμα και πανηγύρισε σπουδαία νίκη που την ανεβάζει στους 31 βαθμούς. Η Καρμιώτισσα παρέμεινε στους 14 βαθμούς.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Η ιστοσελίδα kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα... Στο γήπεδο ήταν η Φυτούλα Μωυσέως.

1

Α' ημίχρονο

-1' Οι ποδοσφαιριστές με την έναρξη του αγώνα και για ένα λεπτό παρέμειναν σε αδράνεια εις ένδειξη διαμαρτυρίας, για τα περιστατικά βίας εναντίον τους το τελευταίο διάστημα.

-7' Σουτ του Κονέ, εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από την εστία του Αντός.

-10' Ουδεμία αξιόλογη φάση τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

-13' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Μετά τη σέντρα του Νάρσινγκ από δεξιά ο Γιάνγκα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα έξω.

-20' Σουτ του Γιάνγκα από πλάγια θέση δεξιά, η μπάλα πήγε παράλληλα και δεν ανησύχησε ο Άντος,

2

-26' Κίτρινη στον Ρόσι γιατί πήρε τη μπάλα και την έστειλε πιο πίσω την ώρα που Μελίσσας ήταν έτοιμος να σουτάρει.

-35' Άστοχο σουτ του Τσουκαλά.

-40' Έπεσε κι άλλο ο ρυθμός του αγώνα.

-44' Κεφαλιά του Γιάνγκα η μπάλα στα χέρια του Άντος.

-45' Δύο λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

Λήξη ημιχρόνου.

11

Β' ημίχρονο

-46’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Εκτός ο Ψύχας, εντός ο Μαλόνε

-49' Κεφαλιά του Κονέ, η μπάλα έξω.

-54' Από καλή θέση ο Χριστοφόρου στην περιοχή της αντιπάλου σούταρε αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

-57' Κίτρινη στον Τσουκαλά, για φάουλ στον Σεργίου.

-59' Σέντρα σουτ του Γκραντινάρου, μπλοκάρει τη μπάλα ο Μελίσσας.

-59' Σουτ του Κουσμάνοβιτς, η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Άντος.

-61' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Κονέ μόνος στην περιοχή της αντιπάλου πλάσαρε μετά την πάσα του Νάρσινγκ αλλά έστειλε έξω τη μπάλα.

-66' Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Εκτός οι Ρόσι και Τσουκαλάς (αναγκαστική), εντός οι Σουκ και Χαραλάμπους.

-67' Σέντρα σουτ του Θεοδώρου η μπάλα έξω.

-67' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Εκτός ο Κουσμάνοβιτς, εντός ο Μιγκελίτο.

-68' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Μιγκελίτο στην πρώτη του επαφή με την είσοδο του στον αγώνα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, μετά την σέντρα που δέχθηκε από τον Νάρσινγκ.

1

-74' Κίτρινη στον Νεοφύτου (Θα χάσει ένα από τα δύο επόμενα ματς).

-70' Σουτ του Μιγκελίτο, μπλοκάρει τη μπάλα ο Άντος.

-80' Εκτός οι Φράγκος και Νάρσινγκ, εντός οι Κατσιάρης και Κορομά.

-83' Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Εκτός οι Κοβάσεβιτς και Νεοφύτου, εντός οι Μπεν Σαλάμ και Ματθαίου.

-89’ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Εκτός οι Κονέ και Κονατέ, εντός οι Κατσικάς και Χριστοδούλου.

-90' Πέντε λεπτά ο χρόνος της καθυστέρησης.

-90'+5' Κίτρινη στον Κορομά.

Λήξη αγώνα.

Ενδεκάδες

Καρμιώτισσα: Άντος, Νεοφύτου (66' Χαραλάμπους), Τσουκαλάς (66' Σουκ), Θεοδώρου, Ρόσι, Γκραντινάρου, Χριστοφόρου, Αγγελή, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς (83' Μπεν Σαλάμ), Ψύχας (46' Μαλόνε).

Στον πάγκο οι Σπόλιαριτς, Μιχαήλ, Χαραλάμπους.

*Δύο αλλαγές για τον προπονητή της Καρμιώτισσας σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα απέναντι στον Οθέλλο. Εκτός οι Μαλόνε και Ντούμπια. Τη θέση τους πήραν οι Κοβάσεβιτς και Ψύχας.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Κονατέ (89' Κατσικάς), Νάρσινγκ (80' Κορομά), Κουσμάνοβιτς (67' Μιγκελίτο), Μπεχαράνο, Κονέ (89' Χριστοδούλου), Φράγκος (80' Κατσιάρης), Γιάνγκα, Βίκτωρος, Ντιακιτέ.

Στον πάγκο οι Κίσσας, Καλανίδης, Σπυριδάκης, Λέουκου, Ντα Σίλβα.

Τέσσερεις αλλαγές πραγματοποίησε ο προπονητής της Νέας Σαλαμίνας σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα απέναντι στην ΑΕΚ. Εκτός οι Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο, Φερνάντεθ και Ντουρμισάι. Τη θέση τους πήραν οι Νάρσινγκ, Κουσμάνοβιτς, Γιάνγκα και Βίκτωρος.

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Maggioni Lorenzo
AVAR: Αναστασίου Στέφανος
Παρατηρητής: Καραγιώργη Σοφία

Την αρθρογραφία της 20ης αγωνιστικής προσφέρει το μεζεδοπωλείο Στου Ορέστη ΠΑΟΚ ΚΥΘΡΕΑΣ