Ομόνοια - Καρμιώτισσα: Στους "8" με γκολάρα Χούπερ και Μπρούνο! (φώτος)

Στους "8" του Κυπέλλου Coca - Cola η Ομόνοια! Μέσω ανατροπής, κέρδισε την Καρμιώτισσα με 2-1 στο ΓΣΠ στον μονό αγώνα της Β' φάσης και πήρε την πρόκριση.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ντούμπια στο 18' και έβαλαν ακόμα μεγαλύτερη πίεση στο τριφύλλι, που όμως έβγαλε αντίδραση. Ο Χούπερ πρώτα ισοφάρισε στο 34' με ένα εκπληκτικό, μακρινό σουτ και έπειτα στο 41' έδωσε την ασίστ στον Μπρούνο που ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Ωραίο το παιχνίδι, η Καρμιώτισσα έπαιξε ανοικτά σχεδόν σε όλο το 90λεπτο και έβαλε δύσκολα στην Ομόνοια που όμως ήταν πιο ουσιαστική και έφτασε στην πρόκριση.

Η Βάνα Λειβαδιώτη ήταν στο γήπεδο, ο Νικόλας Γωγάκης στην περιγραφή του αγώνα...

-Ξεκίνησε το παιχνίδι.

-4' Νωρίς η πρώτη ευκαιρία. Ο Μπρούνο γέμισε με φάουλ, ο Μίλετιτς με το κεφάλι πάσαρε στον Παπουλή που έκανε το πλασέ στην κίνηση αλλά έστειλε πολύ έξω τη μπάλα.

-Δέκα λεπτά αγώνα. Μπήκε επιθετικά η Ομόνοια και κρατά τη μπάλα.

-15' Ο Χούπερ έκλεψε από τον Χούμποτσαν ακριβώς έξω από την περιοχή και έκανε το πλασέ, έτοιμος ο Κνόμπλοχ.

φγγφφη

-18' ΓΚΟΛ 0-1! Λάθος πάσα του Γιούστε στον Μάθιους, ο ταχύτατος Ντούμπια έκλεψε, μπήκε στην περιοχή από αριστερά και από διαγώνια θέση πλάσαρε τον Ουζόχο, η μπάλα στο δοκάρι και μέσα! - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-Απόλυτα αποτελεσματική η Καρμιώτισσα, πρώτη φάση, πρώτο γκολ.

-21' Κόρνερ από τον Σελούτσκα, ψηλά η κεφαλιά του Μεντίμορετς.

-25 λεπτά αγώνα, δεν έχει βγάλει αντίδραση η ομάδα του Φερέρα μετά το γκολ.

-Μισή ώρα αγώνα, πολύ ανεβασμένη η ομάδα του Χαραλάμπους μετά το 0-1. Έχει πάρει πολλή αυτοπεποίθηση και παίζει "ανοικτά" χωρίς να επιτρέπει στην Ομόνοια να κάνει παιχνίδι.

23ρ23ρρ23ρ23

-34' ΓΚΟΛ 1-1! Απίθανο γκολ από τον Χούπερ που από πολύ μακριά σούταρε στην κίνηση αφού είδε εκτός θέσης τον Κνόμπλοχ και τον νίκησε! - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ από τον σκόρερ στον Χούμποτσαν ακριβώς πριν το σουτ.

-38' Κίτρινη στον Ντούρις για φάουλ στον Κίτσο.

Γ5Γ5

-41' ΓΚΟΛ 2-1! Το γυρίζει σε λίγα λεπτά η Ομόνοια. Ο Χούπερ στην περιοχή "ψήλωσε" για τον Μπρούνο που κοντρόλαρε και από κοντά νίκησε τον Κνόμπλοχ - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

45545445

-44' Έντονες διαμαρτυρίες από τον κόσμο της Ομόνοιας, ζητά 2η κίτρινη στον Ντούρις ο οποίος έκανε φάουλ στον Μίλετιτς και συνέχισε να τον... κρατά από πίσω για ορισμένα δευτερόλεπτα.

-Τέλος ημιχρόνου. Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα, η Καρμιώτισσα... πάγωσε το ΓΣΠ με το 0-1 και δεν άφησε την Ομόνοια να αντιδράσει άμεσα αλλά μέσα σε μερικά λεπτά οι πράσινοι το γύρισαν με το εκπληκτικό σουτ του Χούπερ και το κοντινό τελείωμα του Μπρούνο.

-Αρχίζει το β' μέρος. Ο Μπεν Σαλάμ αντί του Οικονομίδη.

-47' Κεφαλιά του Γιούστε μετά από κόρνερ, δεν βρίσκει στόχο.

-51' Σουτ του Καλτσά εκτός περιοχής, φεύγει ψηλά.

-52' Κάρτα στον Χαραλάμπους για φάουλ στον Τάντι.

-54' Μεγάλη ευκαιρία η Καρμιώτισσα με κεφαλιά του Χούμποτσαν, μόλις έξω, κόρνερ η μπάλα.

-55' Τώρα κεφαλιά του Μαλόνε μετά το κόρνερ του Καλτσά, ψηλά η μπάλα.

-58' Τρίτο κόρνερ σε μερικά λεπτά, άστοχη η πισινή κεφαλιά του Ντούρις.

-59' Ο Αβραάμ στη θέση του Σελούτσκα.

-Μια ώρα αγώνα, είναι πολύ καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στο β' μέρος, ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης.

-61' Μεγάλη ευκαιρία η Ομόνοια, ο Λοΐζου στην αντεπίθεση μπήκε στην περιοχή αλλά κλείστηκε, κράτησε ωραία και έδωσε στον Παπουλή ο οποίος πλάσαρε, η μπάλα σε αμυντικό και κόρνερ.

-62' Κεφαλιά του Μιξ μετά από κόρνερ του Λοΐζου, άστοχη.

-65' Μεγάλη ευκαιρία, ο Καλτσάς από κοντά δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το σουτ, ο Ουζόχο απέκρουσε ασταθώς και σε δεύτερο χρόνο ο Μαλόνε υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

ρεγεργ

-66' Ένταση ανάμεσα σε Ντούμπια και Λοΐζου για 4-5 δευτερόλεπτα. Ο ακραίος της Ομόνοιας ζήτησε τον λόγο μετά φάουλ από τον παίκτη της Καρμιώτισσας. Πήγαν να μπούνε και άλλοι παίκτες στην... κοκορομαχία ωστόσο με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων, το συμβάν έλαβε άμεσα τέλος.

-Κίτρινη στον Ντούμπια και συνεχίζουμε.

-69' Σέντρα του Ντούμπια από αριστερά και διαμαρτυρίες από την Καρμιώτισσα για χέρι του Μάθιους στην περιοχή.

-72' Αλλαγές. Ο Φερέρα βάζει Μπασιρού-Ψάλτη αντί Παπουλή-Μάθιους. Μέσα Ζελάγια αντί Ντούρις και Κουλιμπαλί αντί Καλτσά για την Καρμιώτισσα.

-76' Άστοχο σουτ του Λοΐζου εκτός περιοχής.

-Τελευταίο δεκάλεπτο. Η Ομόνοια εδώ και λίγη ώρα δεν επιτρέπει στον αντίπαλό της να απειλήσει.

-81' Κάρτα στον Λοΐζου για φάουλ στον Μαλόνε.

-85' Νέα διπλή ο Φερέρα. Κακουλλής αντί Χούπερ, Κασάμα αντί Μιξ. Αλλαγή και ο Χαραλάμπους, Ποντστάφσκι αντί Μαλόνε.

-88' Κίτρινη στον Μεντίμορετς για φάουλ στον Κακουλλή.

-90' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Λοΐζου μετά από φάουλ του Τάντι.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-91' Πλασέ του Κακουλλή από μακριά, λίγο έξω.

-93' Κίτρινη στον Κασάμα γιατί κλότσησε τη μπάλα μετά από υπόδειξη φάουλ.

-95' Άστοχη έξοδος του Ουζόχο μετά από σέντρα, ο Μίλετιτς πρόλαβε και απομάκρυνε προ του Αβραάμ.

-95' Μικροδιακοπή, ο Κακουλλής είναι στο έδαφος. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-ΤΕΛΟΣ, "πράσινο" το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.

Ομόνοια (Γ.Φερέρα): Ουζόχο, Μάθιους (72' Ψάλτης), Γιούστε, Μίλετιτς, Κίτσος, Μιξ (85' Κασάμα), Χαραλάμπους, Παπουλής (72' Μπασιρού), Λοΐζου, Μπρούνο, Χούπερ (85' Κακουλλής).

-Στον πάγκο: Παναγή, Χριστοδουλίδης, Ψάλτης, Κασάμα, Μάταβζ, Μπάρκερ, Λέζιακς, Μπασιρού, Παναγιώτου, Κούσουλος, Κακουλλής, Μπέζους.

Καρμιώτισσα (Χρ.Χαραλάμπους): Κνόμπλοχ, Τάντι, Μεντίμορετς, Χούμποτσαν, Σελούτσκα (59' Αβραάμ), Οικονομίδης (46' Μπεν Σαλάμ), Μαλόνε (85' Ποντστάφσκι), Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Καλτσάς (72' Κουλιμπαλί), Ντούρις (72' Ζελάγια).

-Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Ποντστάφσκι, Κουλιμπαλί, Αβραάμ, Ανδρονίκου, Χατζηβασίλης, Τζανακάκης, Αγγελή, Χρίστου, Μπεν Σαλάμ, Νεοφύτου, Ζελάγια.

Kίτρινες: Χαραλάμπους, Λοΐζου / Ντούρις, Ντούμπια, Μεντίμορετς.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος