Πάφος-Καρμιώτισσα: Πρώτη νίκη με τεσσάρα και επιβλητική εμφάνιση! (φώτος)

Εντυπωσιακή η Πάφος νίκησε εύκολα με 4-0 την Καρμιώτισσα στη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος στο “Στέλιος Κυριακίδης”.

Οι παίκτες του Μπέργκ είχαν συνεχώς τον έλεγχο στο ματς και σκόραραν νωρίς στο 10' για το 1-0 μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Σεμέδο και εκτέλεσε εύστοχα ο Βαλακάρι. Στο 19’ σκόραρε ο Τάνκοβιτς με κεφαλιά όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Ζάιρο που έκανε τη σέντρα. Στο 45’ η Καρμιώτισσα κέρδισε πέναλτι για χέρι του Βαλακάρι μέσα στην περιοχή όμως ο Ντούρις έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 45+6 ο Τάνκοβιτς τελικά σκόραρε για το 2-0 αφού εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι που κέρδισε και πάλι ο Σεμέδο.

Πρωτοφανές ήταν ότι μέσα σε ένα ημίχρονο δόθηκαν τρία πέναλτι και ακυρώθηκε ένα γκολ!

Στο δεύτερο μέρος η Πάφος ανέβασε στροφές και πολύ νωρίς σκόραρε στο 52΄για το 3-0 με μακρινό σουτ του Μαμαντού Κάνε. Στη συνέχεια είχε ευκαιρίες και για άλλα γκολ με πρωταγωνιστή τον Ζάιρο και τον Σεμέδο. Τελικά το 4-0 ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Σεμέδο που πλάσαρε υποδειγματικά τον Κνόμπλοχ!

Επιβλητική η ομάδα του Μπεργκ κατάφερε να ξεπεράσει εύκολα το εμπόδιο της Καρμιώτισσας και πήρε την πρώτη της νίκη στο νέο πρωτάθλημα φτάνοντας τους 4 βαθμούς. Χωρίς βαθμό η Καρμιώτισσα που έχασε και στην πρεμιέρα από τη Νέα Σαλαμίνα.

Στην περιγραφή ο Αντρέας Ροκόπος, στο γήπεδο η Φυτούλα Μωυσέως...

- Έναρξη του αγώνα

4' Πτώση στην περιοχή από τον Σεμέδο, δεν υπήρχε όμως κάτι επιλήψιμο

6' Προσπαθεί να κυκλοφορήσει την μπάλα η Πάφος, όμως και η Καρμιώτισσα βγαίνει μπροστά με αξιώσεις σε κάποιες φάσεις. Υπάρχει ταχύτητα στα πρώτα λεπτά στο ματς.

8' Στο On Field Review ο διαιτητής για παράβαση στην περιοχή πάνω στον Σεμέδο από τον Τζανακάκη.

ερφρε

10 Πέναλτι για την Πάφο η απόφαση του διαιτητή...

12' Εύστοχος ο Βαλακάρι και 1-0 η Πάφος!

19' Σκόραρε η Πάφος! Ωραία μπαλιά του Ζάιρο από τα δεξιά στον Τάνκοβιτς που με κεφαλιά ανενόχλητος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

Εξετάζεται για οφσάιντ στον Ζάιρο το γκολ...

ΑΚΥΡΟ το γκολ για οφσάιντ...

21' Κίτρινη στον Ντούρις

27΄ Καλύτερη η Πάφος ψάχνει το δεύτερο γκολ.

28΄ Κίτρινη στον Μπεν Σαλάμ

32' Κίτρινη στον Καλτσά.

33' Με σωστές πάσες και κάθετες μπαλιές η Πάφος δημιουργεί προϋποθέσεις. Κερδίζει κόρνερ και γυροφέρνει την εστία των φιλοξενούμενων.

41' Πολύ καλή κυκλοφορία από την Πάφο. Χωρίς την μεγάλη ευκαιρία όμως κερδίσε φάουλ σε καλό σημείο!

42΄ Φοβερή απόκρουση του Κνόμπλοχ σε απευθείας φάουλ του Ντράγκομιρ!

45' Πέναλτι για χέρι εις βάρος της Πάφου! Η μπάλα βρήκε στο χέρι του Βαλακάρι σε διεκδίκηση με τον Χουσμπάουερ

45+1 Χαμένο πέναλτι! Ο Ντούρις εκτελεί και στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ακολούθησε κεφαλιά του Μαλόνε που κατέληξε άουτ!

φγβωγφ

45+2 Διαγώνιο σουτ του Βαλακάρι από το ύψος της περιοχής, μόλις άουτ!

45+3 Πέναλτι για την Πάφο! Τρίτο πέναλτι στο ματς με πρωταγωνιστές για δεύτερη φορά Τζανακάκη και Σεμέδο. Ο Ελλαδίτης κοντραρίστηκε με τον Αφρικανό και έπεσαν στο έδαφος με τον Παναγιώτη Χατζηγεωργίου να δίνει παράβαση!

45+5 ΓΚΟΛ Εύστοχο το πέναλτι... 2-0 με τον Τάνκοβιτς!

ΤΕΛΟΣ πρώτου μέρους. Γεμάτο ματς με γρήγορο ρυθμό στα τελευταία λεπτά. Δόθηκαν τρία πέναλτι, δύο για την Πάφο με τα οποία σκόραρε και ένα που ήταν άστοχο για την Καρμιώτισσα. Επίσης ακυρώθηκε και ένα γκολ του Τάνκοβιτς!

- Έναρξη β μέρους

46' Αλλαγή για Καρμιώτισσα... Στη θέση του Τζανακάκη ο Γκραντινάρου

50' Διπλή ευκαιρία για την Πάφο! Τρομερή προσπάθεια του Ζάιρο που πέρασε από τα δεξιά τον Χούμποτσαν, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ με τον Κνόμπλοχ να αποκρούει. Σε δεύτερο χρόνο ο Ντάγκομιρ έκανε σουτ εκτός περιοχή και ο κίπερ της Καρμιώτισσας απέκρουσε σε κόρνερ!

52' ΓΚΟΛ 3-0 με Μαμαντού Κανέ! Η μπάλα ήταν στην περιοχή και ο Βαλακάρι έκανε το γύρισμα προς τα πίσω στον Κανέ που από το ύψος της περιοχής με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ελέγχεται από το VAR το γκολ για οφσάιντ στην αρχή της φάσης στον Μπάιριτς την ώρα της εκτέλεσης του φάουλ.

60΄ Μετράει το γκολ και 3-0!

Αλλαγές για Καρμιώτισσα... Καλτσάς και Χουσμπάουερ εκτός, μέσα οι Μουνίρ και Ζελάγια

65' Προσπαθεί και για 4ο γκολ η Πάφος.

67' Αλλαγή για την Πάφο... Ικοκό στη θέση του Χόσκο

70' Ευκαιρία για την Πάφο... Κάθετη του Βαλακάρι στον Ζάιρο που ξεπερνάει τον κίπερ όμως είναι πλάγια και από δύσκολη θέση στέλνει την μπάλα στην εξωτερική των διχτύων.

72' Σέντρα του Ζουνίνιο, κεφαλιά ψαράκι του Ζάιρο μπλοκάρει ο Κνόμπλοχ

73' Κουλιμπαλί στη θέση του Ντουμπιά για την Καρμιώτισσα.

79' Αλλαγή για την Πάφο. Ο Χέσταντ στη θέση του Ζάιρο.

81΄ Σουτ του Σεμέδο από το ύψος της περιοχής μόλις άουτ!

90' Aλλαγές για Πάφο... Αλ Γκαντιουί και Μάριος Δημητριου στη θέση των Βαλακάρι και Κανέ

Έξι λεπτά καθυστερήσεων

90+2 Μακρινό σουτ του Γκαντιουί άουτ.

90+3 Σκοράρει ο Σεμέδο όμως υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Ο Σεμέδο πλάσαρε υποδειγματικά τον κίπερ μετά από μπαλιά που δέχθηκε!