Διπλό με Οσέι και... βαθιά ανάσα! (φώτος)

Ένα γκολ του Οσέι μόλις στο 5', ήταν αρκετό για τη Νέα Σαλαμίνα για να φύγει με τους τρεις βαθμούς απ' το "Στέλιος Κυριακίδης". Το βράδυ της Παρασκευής (04/12) η ομάδα του Σάββα Δαμιανού αντιμετώπισε εκτός έδρας της Καρμιώτισσας σε παιχνίδι για την 13η αγωνιστική και έφτασε στην πολύτιμη νίκη, με γκολ του Οσέι νωρίς στο ματς. Η Καρμιώτισσα είχε την κατοχή της μπάλας σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, έφτιαξε σημαντικές ευκαιρίες στο ξεκίνημα του β' μέρους αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση. Με τη νίκη της, η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στους 11 βαθμούς και... έπιασε την σημερινή της αντίπαλο στον βαθμολογικό πίνακα.

-3' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για τη Νέα Σαλαμίνα από δεξιά. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

-5' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Οσέι! Ο Βάγκνερ δέχθηκε την κάθετη πάσα απ' τον Οσέι και έφυγε στην πλάτη της άμυνας, μόνος απέναντι στον Κυριακίδη προτίμησε να πασάρει δίπλα στον Οσέι (μετά την κάθετη του, ακολούθησε την φάση) που σε κενή εστία πλάσαρε εύστοχα για το 0-1! Διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ του Βάγκνερ οι γηπεδούχοι, δεν υπήρχε πλάνο στην ευθεία που να βοηθά στις επαναληπτικές προβολές. Μάλλον στην ίδια ευθεία...

βετρβαερ

-12' Κρατάει μπάλα η Καρμιώτισσα, έχει την πρωτοβουλία και ψάχνει την ισοφάριση.

-18' Κακό ποιοτικά παιχνίδι, με πολλά λάθη στην μεσαία γραμμή.

-21' Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα. Δυνατό σουτ του Ανδρέου με το αριστερό, η μπάλα κόντραρε και έφυγε λίγο έξω σε κόρνερ.

-22' Απειλούν ξανά οι φιλοξενούμενοι. Λάθος του Χατζηβασίλη, ο Βάγκνερ επωφελήθηκε και μπήκε στην περιοχή από δεξιά κάνοντας το σουτ, με τον Κυριακίδη να διώχνει σε κόρνερ.

-29' Πρώτη καλή στιγμή για την Καρμιώτισσα. Ατομική προσπάθεια του Μόμο Σάσι και σουτ με το αριστερό, έδιωξε δύσκολα ο Βεσελόφσκι.

-32' Κίτρινη στον Χρίστου για φάουλ από πίσω στον Κρεχίν. Ήταν στο όριο, τις έκανε τρεις και θα απουσιάσει σε ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια της Καρμιώτισσας, με ΑΠΟΕΛ ή Ομόνοια.

-38' Πολύ καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα. Σέντρα του Κονφέ από δεξιά, σουτ στην κίνηση ο Ντανίλο από κοντά, ψηλά έξω η μπάλα.

-44' Σουτ του Χρίστου από μακριά, άστοχο.

-Τελος ημιχρόνου.

-46' Πρώτη αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Νεοφύτου αντί Χρίστου.

-52' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα! Σουτ του Ρομό από καλή θέση εντός περιοχής, δύσκολα σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι.

-53' Νέα ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μόμο Σάσι από δεξιά, κεφαλιά του Ίσμαελ Σάσι στο πρώτο δοκάρι, δύσκολα ο Βεσελόφσκι.

-55' Απειλεί ξανά η Καρμιώτισσα! Φάση διαρκείας, κεφαλιά του Πέρεζ από το ύψος της μεγάλης περιοχή, η μπάλα κόντραρε και έφυγε λίγο έξω σε κόρνερ!

-59' Κίτρινη στον Νεοφύτου για κράτημα στον Οσέι.

-61' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Βινίσιους αντί Κρεχίν, Παύλου αντί Σεργίου.

-62' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μ. Σάσι, λίγο έξω.

-69' Τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Στην πρώτη της αξιόλογη φάση στο β' μέρος, ο Βινίσιους την κάθετη, ο Οσέι στο ψηλοκρεμαστό πλασέ, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

-70' Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Μπαργκάν αντί Χριστοφή και Μαλεκκίδης αντί Ευσταθίου. Άλλαξε τα δύο ακραία του μπακ ο Χρύσης.

-71' Κίτρινη στον Πέρεζ για χέρι. Και γι' αυτόν τρίτη, θα χάσει είτε ΑΠΟΕΛ είτε Ομόνοια.

-73' Κίτρινη και στον Μαλεκκίδη για φάουλ στον Κονφέ. Και αυτός τρίτη, και αυτός εκτός από Ομόνοια η ΑΠΟΕΛ.

-78' Κίτρινη στον Βάγκνερ, έδιωξε την μπάλα μετά το σφύριγμα του διαιτητή. Πρώτη για παίκτη της Νέας Σαλαμίνας.

-79' Μακρινό σουτ του Μπαργκάν, αρκετά άστοχο.

-80' Στο έδαφος ο Μπαργκάν μετά από πίεση του Παύλου. Ζήτησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι, δεν φάνηκε να υπάρχει οτιδήποτε επιλείψημο.

-82' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Σιαθάς αντί Βάγκνερ.

-82' Αλλαγές για την Καρμιώτισσα. Καπαρτής αντί Μόμο Σάσι και Πολύζος αντί Χατζηβασίλη.

-88' Κίτρινη σε Σιαθά.

-89' Κίτρινη και στον Νικολάου.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Καλογήρου αντί Οσέι.

-90+4' Μακρινό σουτ του Μαλεκκίδη, άστοχο.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κυριακίδης, Χριστοφή (70'Μπαργκάν), Ευσταθίου (70'Μαλεκκίδης), Μπαράνοφ, Πέρεζ, Ρέινολντς, Χρίστου (46'Νεοφύτου), Ι. Σάσι, Μ. Σάσι (82'Καπαρτής), Χατζηβασίλης (82'Πολύζος), Ρομό.

Στον πάγκο οι: Τούμπας, Παχίπης, Μπαργκάν, Καπαρτής, Φράγκος, Σάββα, Μαλεκκίδης, Πολύζος, Νεοφύτου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου (61'Παύλου), Νικολάου, Αντιόλο, Χριστοφόρου, Ανδρέου, Οσέι (90+2'Καλογήρου), Κονφέ, Ντανίλο, Κρεχίν (61'Βινίσιους), Βάγκνερ (82'Σιαθάς).

Στον πάγκο οι: Κίσσας, Μπρένο, Παύλου, Βινίσιους, Πική, Σιαθάς, Καλογήρου, Τσίκο, Μόντες.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χρίστου (3η), Νεοφύτου, Πέρεζ (3η), Μαλεκκίδης (3η) / Βάγκνερ, Σιαθάς, Νικολάου.

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος