Καρμιώτισσα - Ολυμπιακός: Κυρίαρχος στη Λεμεσό, "μαυροπράσινο" τρίποντο-ανάσα!

Μεγάλο διπλό του Ολυμπιακού και στο -2 από την 11η θέση που εξασφαλίζει την παραμονή. Οι μαυροπράσινοι πέρασαν εμφατικά από την Λεμεσό κερδίζοντας 2-0 την Καρμιώτισσα χάρη στα γκολ των Καλίλι και Έσελιγκ.  Έχασε πέναλτι ο Σάλι.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, είχε την κατοχή, τις ευκαιρίες και σκοράροντας δύο γκολ πήρε μια σπουδαία νίκη. Μεγάλη εμφάνιση ξανά από τον Καλίλι που με γκολ και ασιστ ήταν σε ακόμα ένα κρίσιμο ματς καθοριστικός!

Στους 22 βαθμούς ο Ολυμπιακός, στους 30 η Καρμιώτισσα.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Τσίρειο και σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

ΤΟ LIVE:

Fonbet - Αποκτήστε το μπόνους καλωσορίσματος σας μέχρι €300!

- Έναρξη του αγώνα

3' Κίτρινη κάρτα στον Θωμά Ιωάννου για φάουλ πάνω στον Ανδρονίκου

7' Μπαλιά του Βάρντι στον Χέντριξ που έβγαινε μόνος του όμως δεν έκανε καλά το κοντρόλ και η μπάλα κατέληξε στον Σπόλιαριτς. Τελικά ο Χέντρικς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

10΄Πρώτη προϋπόθεση στο ματς μετά τον ωραίο συνδιασμό Πεχλιβάνη και Γκόρουπετς, ο Πεχλιβάνης έκανε την σέντρα και ο Χέντριξη απείλησε με τον κεφάλι όμως μπλόκαρε ο Σπόλιαριτς

11' ΓΚΟΛ 0-1 ο Ολυμπιακός με Καλίλι! Αντεπίθεση με τον Χέντρικς, που έκανε την κάθετη στον Καλίλι. Ο Σουηδός από πλάγια, ξέφυγε τον τερματοφύλακα, έκανε ωραίο πλασέ και άνοιξε το σκορ!

τγυξτυ

17' Μεγάλη ευκαιρία για τους μαυροπράσινους, Σάλι με Χαραλάμπους συνδυάστηκαν, ο Χαραλάμπους έκανε το πλασέ, απέκρουσε ο Σπόλιαριτς. Σε δεύτερο χρόνο σουτ του Σάλι, η μπάλα έφυγε έξω.

24΄ Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή και τις ευκαιρίες και φυσιολογικά ήρθε το γκολ. Η ομάδα του Σεργίδη έβαλε πίεση που απέφερε καρπούς.

26' Πρώτη τελική για την Καρμιώτισσα με σουτ του Ανδρονίκου, εύκολα μπλόκαρε ο Μολ.

29' Κράτημα του Ανδρονίκου στον Χαραλάμπους. Τιμωρείται με κίτρινη.

35' Στα τελευταία λεπτά η Καρμιώτισσα κέρδισε μέτρα και πήρε την κατοχή, χωρίς όμως τη μεγάλη φάση.

41' Σέντρα του Γκόρουπετς από τα δεξιά, κεφαλιά του Χέντρικς, για λίγο άουτ.

42' Πήγε να δημιουργηθεί επικίνδυνη κατάσταση για τον Ολυμπιακό, ο Μολ όμως έκανε τάκλιν καθαρά και έδιωξε τον κίνδυνο!

45+1' Εξετάζεται πιθανό πέναλτι χέρι του Χούμποτσαν σε προσπάθεια του Έσελινγκ.

45+2' - Πάει στο Onfield Review ο Μάριος Αντωνίου, o VAR Mενέλαος Αντωνίου έστειλε τον ρεφ να εξετάσει την φάση. Το χέρι του Χούμποτσαν είναι απλωμένο και βρίσκει σε αυτό.

φτυητυ

- Πέναλτι αποφασίζει ο Μάριος Αντωνίου! Στο φινάλε του ημιχρόνου!

45+4' Ο Σάλι αναλαμβάνει την εκτέλεση.

45+5' Ο Σάλι εκτελεί και ο Σπόλιαριτς αποκρούει! Καθόλου καλή εκτέλεση του, με τον Σπόλιαριτς να πέφτει σωστά και να μπλοκάρει.

τυητ

ΤΕΛΟΣ ημιχρόνου

Αλλαγές για την Καρμιώτισσα. Λουκίλι και Τσέλουτσκα στις θέσεις των Γκραβενμπεργκ και Ανδρονίκου.

Έναρξη β΄μέρους

47' Κίτρινη στον Τσέλουτσκα για φάουλ στον Γκόρουπετς.

51' Κίτρινη στον Ντούρις για φάουλ στον Καλίλι.

55' Κίτρινη στον Μπεν Σαλάμ για φάουλ στον Καλίλι

56' Πιο σκληρό το ματς στην αρχή του δεύτερου μέρους. Πολλά φάουλ που σταματούν τον ρυθμό.

57’ Προυπόθεση για την Καρμιώτισσα. Αρχικά σε διεκδίκηση του Έσλεινγκ με τον Ντούρις ο τελευταίος βρέθηκε στο έδαφος. Ο Τζανακάκης έκανε παράλληλη μπαλιά για τον Γκράβενμπερχ όμως η μπάλα πέρασε παράλληλα. Ο Ντούρις διαμαρτυρήθηκε στον ρεφ ότι του έγινε πέναλτι από τον Έσελινγκ.

58' Ο Αλσέους στη θέση του Σάλι

63' Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα.. Σουτ του Μπεν Σαλάμ από το ύψος της περιοχής απέκρουσε ο Μολ!

67' ΓΚΟΛ! 0-2 ο Ολυμπιακός με τον Έσσελινγκ! Μετά από κόρνερ του Καλίλι ο Ολλανδός με δυνατή κεφαλιά σκόραρε δίνοντας προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του!

τυητυ

**Διαμαρτυρίες από πλευράς Καρμιώτισσας για το κόρνερ από το οποίο προήλθε το γκολ. Διαμαρτύρονται ότι η μπάλα βγήκε από παίκτη του Ολυμπιακού και ήταν άουτ.

69' Κα και Ψύχας στις θέσεις των Χαραλάμπους και Χέντρικς

72' Κίτρινη στον Μπάρντι

74' Κουλιμπαλί στη θέση του Τζανακάκη

77' Φάση για Καρμιώτισσα, γύρισμα του Ντούρις ο Κουλιμπαλί δεν προλαβαίνει.

85' Πιέζει η Καρμιώτισσα για να μειώσει και να έχει ελπίδες να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

90’ Μεγάλη ευκαιρία με τον Γκράβενμπερχ μετά από γύρισμα του Ελ Αλουχί, ο Μολ μπλόκαρε την μπάλα από τα πόδια του Γκράβενμπερχ και έσωσε την ομάδα του