Νέα Σαλαμίνα - Καρμιώτισσα: Επέστρεψε στις νίκες και βλέπει... μόνο ψηλά! (φώτος)

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής του  πρωταθλήματος Cyta η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε 2-0 της Καρμιώτισσας και… συνέχισε την ανοδική της πορεία.

Με την επιτυχία της αυτή έφτασε τους εννέα βαθμούς, ενώ στους δύο παρέμεινε η ομάδα των Πολεμιδιών.

Να σημειωθεί ότι οι ερυθρόλευκοι που έχουν έναν αγώνα λιγότερο (σ.σ Εθνικό) παραμένουν αήττητοι για πέμπτο σερί παιχνίδι και συγκεκριμένα μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την Ομόνοια.

Μοιρασμένο το παιχνίδι στο μεγαλύτερο του διάστημα, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν αποτελεσματικοί αφού με ένα στημένο και μια κόντρα αντεπίθεση κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Το www.kerkida.net ήταν στο ''Vitex Αμμόχωστος-Επιστροφή'' και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

Μονόλεπτος σιγή τηρήθηκε πριν από τη σέντρα εις μνήμη του διαιτητή Πάνου Θεοδώρου και του πρώην παράγοντα της Νέας Σαλαμίνας Αντρέα Χατζούρη.

1’ Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στην αναμέτρηση.

4’ Αρκετές μονομαχίες στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να θέλουν να επιβάλουν το ρυθμό τους.

5' Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο από πλευράς φάσεων μέχρι στιγμής.

7’ Πρώτη φάση στο παιχνίδι για την Καρμιώτισσα όταν μετά από μπαλιά στην περιοχή ο Τσουκαλάς έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα κτύπησε στον Ντιακιτέ παρ’ ολίγο ο Μελίσσας να αιφνιδιαστεί αφού ήταν εκτός θέσης.

11’ Πρώτο κόρνερ για την Καρμιώτισσα σε σουτ του Ντούμπια μετά από σέντρα του Λούκιλι. Ανέβηκε η Καρμιώτισσα στα τελευταία λεπτά.

13’ Καλή φάση για τη Καρμιώτισσα με τον Θεοδώρου να πιάνει το σουτ σε πρώτο χρόνο μετά από σέντρα του Κοβάσεβιτς. Η μπάλα λίγο έξω.

15’ Καλή επιθετική προϋπόθεση για τη Νέα Σαλαμίνα σε κόντρα επίθεση. Ο Νάρσινγκ αφού διένυσε αρκετά μέτρα έδωσε στον Ντορεγκαράι όμως καθυστέρησε μη κάνοντας όπως ήθελε το τέλειωμα αφού τον πρόλαβε αμυντικός της Καρμιώτισσας διώχνοντας σε κόρνερ.

20’ Δεν είναι ευχαριστημένος ο προπονητής της Νέας Σαλαμίνας από την απόδοση της ομάδας του στα πρώτα λεπτά αφού η Καρμιώτισσα σταδιακά πήρε την κατοχή και είναι πιο επικίνδυνη.

21’ Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με τον Ντούμπια να κάνει το δυνατό σουτ και τον Μελίσσα εντυπωσιακά να διώχνει σε κόρνερ.

25' Καλή στιγμή για την Νέα Σαλαμίνα σε σουτ του Μιγκελίτο μετά από εκτέλεση κόντερ του Νασρινγκ. Έδιωξε εντυπωσιακά ο Ανέστης.

26' Νέα πολύ καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα σε ένα δίλεπτο. Ο Σεργίου έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ντορεγκαράι έπιασε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία του Ανέστη.

34' Κοντά στο γκολ η Νέα Σαλαμίνα, μετά από σέντρα στην περιοχή του Ναρσίνγκ, ο Μιγκελίτο έπιασε την κεφαλιά η μπάλα λίγο έξω.

38' Πρώτη κίτρινη στο ματς στον Κοβάσεβιτς για δυνατό φάουλ στον Μιγκελίτο.

38’  Γκολ πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα σε κεφαλιά του Ντορεγκαράι όμως ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στον Μαλόνε. Έγινε και έλεγχος από το VAR επιβεβαιώνοντας το ρεφ ότι ο Αργεντινός έσπρωξε τον ποδοσφαιριστή της Καρμιώτισσας.

43’ Διαμαρτυρίες από πλευράς Νέας Σαλαμίνας για φάουλ στον Ναρσινγκ λίγο έξω από την περιοχή. Ο ρεφ ήταν κοντά στη φάση και έδειξε το παιχνίδι να συνεχιστεί.

45' Δύο τα λεπτά καθυστερήσεων.

Τέλος Α' ημιχρόνου 0-0.

46' Έναρξη στο Β' ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

50' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Ναρσινγκ μετά από πάσα του Μιγκελίτο να βγαίνει μόνος απέναντι στον Ανέστη. Έκανε το πλασέ αλλά ο Ελλαδίτης έδιωξε εντυπωσιακά με τα πόδια σε κόρνερ.

51' ΓΚΟΛ 1-0 η Νέα Σαλαμίνα με τον Μπεχαράνο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νάρσινγκ ο Μπεχαράνο έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα.

-Πρώτο γκολ για τον Βολιβιανό στο φετινό πρωτάθλημα.

54’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Ντορεγκαράι να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.  Μετά από σέντρα του Λέουκο ο Αργεντινός κατέβασε και έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε παράλληλα έξω.

60’ Τριπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα.  Μέσα οι Μπεν Σαλαμ, Σουκ και Γκαντρινάρου, έξω οι Τσουκαλάς, Φουρ και Θεοδώρου.

63'  Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω οι Ντουρμισάι και Κατσιαρής, μέσα Κονέ και Καρλίτος.

65' Πιέζει στα τελευταία η Καρμιώτισσα για το γκολ της ισοφάρισης. Παιχνίδι διαχείρισης από Νέα Σαλαμίνα αφού ξέρει ότι με την πάροδο του χρόνου η ομάδα των Πολεμιδιών για ανοίξει τις αγωνιστικές γραμμές και θα βγει χώρους για κόντρα επιθέσεις.

71' ΓΚΟΛ 2-0 η Νέα Σαλαμίνα με τον Ντορεγκαράι. Μετά από έξοχη αντεπίθεση με τον Καρλίτος, αυτός έδωσε στον Κονέ που με το αριστερό έκανε την παράλληλη μπαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής στον Αργεντινό που με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Ανέστη διπλασιάζοντας τα γκολ της ομάδας του.

-Δεύτερο γκολ στον πρωτάθλημα για τον Ντορεγκαράι.

74' Με τον αέρα των δύο γκολ πλέον η Νέα Σαλαμίνα ελέγχει το ματς. Η Καρμιώτισσα από την άλλη δείχνει απογοητευμένη και δεν έχει καθαρό μυαλό στην τελική πάσα ώστε να φτιάξει τις προϋποθέσεις για το γκολ της μείωσης.

77' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, Μέσα ο Παπαγεωργίου, έξω ο Νασρίνγκ.

78’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Μέσα ο Κατσαντώνης, έξω ο Ντούμπια.

80’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Μέσα ο Παντελή, έξω ο Νιούπορτ.

85' Ελέγχει το ματς η Νέα Σαλαμίνα.

87' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μέσα ο Κονατέ (σ.σ ντεμπούτο) και Κουσμάνοβιτς, έξω οι Μπεχαράνο και Μιγκελίτο.

90' Πέντε τα λεπτά καθυστερήσεων.

90+2' Πλέον το ματς πήρε το δρόμου, απίθανο να αλλάξει κάτι.

90+4' Λίγα λεπτά ακόμη για το τελικό σφύριγμα με τους ερυθρόλευκους να πηγαίνουν στους εννέα βαθμούς.

Τέλος αγώνα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς (77' Παπαγεωργίου), Ναρσίνγκ, Μιγκελίτο (87' Κουσμάνοβιτς), Ντουρμισάι (63' Κονέ), Μπεχεράνο (87' Κονατέ), Ντορεγκαράι, Λέουκο, Ντιακιτέ, Κατσιαρής (63' Καρλίτος).

Στον πάγκο: Κίσσας, Κονατέ, Φερνάντες, Κουζμάνοβιτς, Κουμούρης, Καρλίτος, Κονέ, Παπαγεωργίου, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Έντσον, Κορομά.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Ανέστη, Μαλόνε, Ντούμπια (78' Κατσαντώνης), Φούρ (60' Σουκ), Λουκίλι, Τσουκαλάς (60' Μπεν Σαλάμ), Θεοδώρου (60' Γκραντινάρου), Ρόσι, Νιούπορτ (80' Παντελή), Χριστοφόρου, Κοβάσεβιτς.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Άντος, Αβραάμ, Νεοφύτου, Μιχαήλ, Παντελή, Κρανιτάρου, Μπεν Σαλάμ, Κατσαντώνης, Ματθαίου, Σουκ, Μπερνάρ

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης