Καρμιώτισσα - Ομόνοια: Γκέλα... ολκής στο φινάλε! (φώτος)

Το 1-3 έγινε 3-3 και... γκέλα για την Ομόνοια.  Στο πλαίσιο της 2ης στροφής του πρωταθλήματος Καρμιώτισσα και Ομόνοια έπειτα από ένα χορταστικό παιχνίδι εξήλθαν ισόπαλες 3-3.

Πρώτος βαθμός για την ομάδα των Πολεμιδών, στους τέσσερις οι πράσινοι της Λευκωσίας.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του ματς, στην πρώτη της τελική προσπάθεια η Ομόνοια στο 2' άνοιξε το σκορ με τον Σιπριάνο και παρότι κρατούσε το υπέρ της προβάδισμα στις καθυστερήσεις του α’ μέρους ο Σουκ πέτυχε το 1-1.

Η είσοδος του Ανδρόνικου Κακουλλή έκανε τη διαφορά αφού με δύο γκολ στο 59’ και 69’ πήρε αέρα δύο τερμάτων κάνοντας το 1-3. Εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς πήρε το δρόμο του, στο 75’ Ρόσι μείωσε σε 2-3 και έδωσε νέο ενδιαφέρον.  Παίρνοντας τη ψυχολογία με το μέρος της η Καρμιώτισσα πίεσε και στο  90+4'  με το Λούλικι πέτυχε 3-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

γφγφγφ

1’ Πρώτο σφύριγμα και… σέντρα στην αναμέτρηση.

2’ ΓΚΟΛ 0-1 η Ομόνοια στην πρώτη της τελική προσπάθεια! Σκόρερ ο Σιπριάνο μετά από ωραίο στρώσιμο της μπάλας του Μάθιους. Μετά από φάση διαρκείας η μπάλα πήγε στον ακραίο αμυντικό των φιλοξενουμένων και με ξερό σουτ με το δεξί νίκησε τον Ανέστη ανοίγοντας το σκορ.

Δείτε το ΕΔΩ

6’ Δεν μένει στο γρήγορο γκολ η Ομόνοια, πιέζει ψηλά ώστε να αναγκάσει την άμυνα της Καρμιώτισσας σε λάθος.  Πολύ καλό ξεκίνημα για τους πράσινους.

8’ Σούτ του Ανσαριφάρντ η μπάλα κάπου κτύπησε και πέρασε σε κόρνερ. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

13’  Κρατάει συνεχώς μπάλα η Ομόνοια, ενώ η Καρμιώτισσα είναι κλεισμένη πίσω και δείχνει να έχει προβλήματα στην επιθετική μετάβαση.

14' Στο έδαφος ο Σεμέδο όταν του έφραξε το δρόμο ο Στυλιανός Παντελή. Η φάση εξετάστηκε από VAR. Τίποτα λέει... ο Ροβέρτος Κώστα.

-Μικρή καθυστέρηση λόγω ενός θέματος με την ενδοεπικοινωνία.

16'  Μακρινό σουτ του Φουρ στα χέρια του Φαμπιάνο.

18' Έπεσε λίγο ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.

20' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς στον Τσουκαλά για δυνατό μαρκάρισμα στον Μπέζους.

23' Κέρδισε κάποια μέτρα η Καρμιώτισσα ωστόσο η Ομόνοια διαχειρίζεται το ματς με σχετική ευκολία.

-Cooling Break.

26’ Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια μετά από ώρα. Ο Σίμιτς έκανε την επέλαση και την παράλληλη μπαλιά αλλά η μπάλα πέρασε απ’ όλα τα σώματα και πέρασε έξω.

30'  Σέντρα στην περιοχή της Ομόνοιας, απομακρύνει τον κίνδυνο ο Μίλετιτς.

32’ Πρόβλημα για την Καρμιώτισσα με τον Γκραντινάρου. Δεν μπορεί να συνεχίσει. Για λίγο με δέκα η ομάδα των Πολεμιδιών.

35’ Τώρα η αλλαγή. Ο Ντούμπια στη θέση του Γκραντινάρου.

38’ Πτώση του Ντούμπια στην περιοχή σε μια μονομαχία με τον Μίλετιτς. Οι παίχτες τις Καρμιώτισσας ζήτησαν πέναλτι.  Η φάση εξετάζεται…

-Τίποτα υποδεικνύει ο Ροβέρτος Κώστα.

45' Εφτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45+2' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Καρμιώτισσα με τον Σουκ! Ο Σουκ με έξοχη ενέργεια ξέφυγε του Κουλιμπαλί που αδράνησε και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

45+3' Καλό σουτ του Ρόσι, Φαμπιάνο έδιωξε σε κόρνερ. Παρ' ολίγο να κάνει την ολική ανατροπή σε ένα λεπτό η ομάδα των Πολεμιδιών.

45+6’ Πλήρωσε αγωνιστική της πτώση στα τελευταία λεπτά και την μοναδική αμυντική της αδράνεια η Ομόνοια.

45+7’ Πήρε ψυχολογία η Καρμιώτισσα μετά το γκολ.

45+8’ Κόρνερ κερδίζει η Ομόνοια μετά από ωραία ενέργεια του Σεμέδο. Ο Παντελή έδιωξε πριν κάνει το τέλειωμα ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενουμένων.

Τέλος Α’ ημιχρόνου…

-Κίτρινη κάρτα δέχθηκε κατά την αποχώρηση των ποδοσφαιριστών στο ημίχρονο ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας, Σπόλιαριτς για διαμαρτυρίες.

46' Ξεκινημα με δύο αλλαγές η Ομόνοια. Μέσα Κασάμα και Κακουλλής, έξω οι  Ανσαριφάρντ-Χαραλάμπους.

50' Η Ομόνοια προσπαθεί να επιβάλει το ρυθμό της.

51' Φωνάζουν για πέναλτι οι της Ομόνοιας για κράτημα του Σεμέδο. Τίποτα λέει ο Ροβέρτος Κώστα.

-Κίτρινη κάρτα στο πάγκο της Ομόνοιας και τον προπονητή τερματοφυλάκων Αντρέα Λουγκρίδη.

53' Φάουλ σε καλό σημείο, λίγο έξω από το κέντρο της μεγάλης περιοχής κερδίζει η Ομόνοια σε φάουλ Παντελή στο Σεμέδο.  Ο παίχτης Καρμιώτισσας δέχθηκε και την κίτρινη κάρτα.

55' Ο Μπέζους εκτέλεσε απευθείας, πολύ ψηλά η μπάλα.

58’ ΓΚΟΛ 1-2 η Ομόνοια με Κακουλλή.  Ο Σίμιτς έδωσε στον Κακουλλή, απέφυγε τον Νιουπορτ και... με εξαιρετικό σουτ κάρφωσε την μπάλα στα δίκτυα του Ανέστη.

68'  Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια.  Έξω οι Σιπριάνο-Σίμιτς, μέσα οι Λοίζου-Λέτσιακς.

69’ ΓΚΟΛ 1-3 η Ομόνοια. Με εξαιρετική αντεπίθεση μετά από κλέψιμο του Κασάμα,  ο Σεμέδο  από αριστερά γύρισε το πέναλτι του Κακουλλή που ανενόχλητος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

-Τέταρτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Ανδρόνικο Κακουλλή.

75' ΓΚΟΛ 2-3 μειώνει η Καρμιώτισσα! Μετά από πρέσινγκ του Τσουκαλά στο Μπεζούς η μπάλα πήγε στο Ρόσι που με δυνατό σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον Φαμπιάνο. Νέο ενδιαφέρον στο ματς.

76' Καλή στιγμή για την Ομόνοια με σουτ του Λέζιακς. Η μπάλα έφυγε παράλληλα έξω.

78' Oλοκληρώνει τις αλλαγές της η Ομόνοια. Ο Κούσουλος παίρνει τη θέση του Μπέζους.

80' Τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς. Το ένα γκολ διαφορά αφήνει αμείωτο το ενδιαφέρον.

82' Καλή στιγμή για την Ομόνοια με τον Λοίζου.

88' Σέντρα-σουτ του Στυλιανού Παντελή, σταθεράο Φαμπιάνο.

90' Οκτώ λεπτά καθυστερήσεων.

90+2' Καλή στιγμή για την Καρμιώτισσα με τον Ντούμπια να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Είχε το χώρο και το χρόνο για καλύτερο τέλειωμα ωστόσο έστειλε την μπάλα με δύναμη πάνω από τα δοκάρια.

90+3' Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με τον Φουρ. Έσωσε την Ομόνοια ο Φαμπιάνο. Πιέζει η Καρμιώτισσα στα τελευταία λεπτά.

90+4' ΓΚΟΛ 3-3 με τον Λουκίλι με δυνατό σουτ! Αιφνιδιάστηκε ο Φαμπιάνο που δεν είχε καθαρό οπτικό πεδίο.

90+6' Ψυχρολουσία για την Ομόνοια που βλέπει να χάνει το τρίποντο μέσα από χέρια της.

90+7' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, έξω ο Ρόσι, μέσα Μιλιτσεάνου.

90+8' Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Σεμέδο να αστοχεί από καλή θέση.

-Συναρπαστικό παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.

-Πρόσθεσε χρόνο ο ρεφ λόγω του γκολ της Καρμιώτισσας.

Σφυρίζει τη λήξη ο Ροβέρτος Κώστα. 3-3 και ισοπαλία στο ''Στέλιος Κυριακίδης''.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Ανέστης, Μαλόνε, Φουρ, Λουκίλι, Παντελή, Τσουκαλάς (76' Μπεν Σαλάμ), Ρόσι (90+7' Μιλιτσεάνου), Γκραντινάρου (35' Ντούμπια), Νιούπορτ, Κοβάσεβιτς, Σουκ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Μαρκίνιος (68' Λέζιακς), Σεμέδο, Ανσαριφάρντ (46' Κακουλλής), Μπασιρού, Σίμιτς (68' Λοίζου), Μίλετιτς, Χαραλάμπους (46' Κασάμα), Μπέζους (78' Κούσουλος)

Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος
4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας
VAR: Θεούλη Χρυσοβαλάντης