«Σβηστή» πρόκριση για Λίβερπουλ - Τελικός για Άγιαξ και Αταλάντα (στιγμιότυπα)

Την πρόκριση στους «16» του Champions League πανηγύρισε η Λίβερπουλ μετά το 1-0 απέναντι στον Άγιαξ στο Άνφιλντ. «Θύμα» έκπληξης η Αταλάντα που εξήλθε ισόπαλη στην έδρα της με την Μίντιλαντ

Η Λίβερπουλ όντας πρωτοπόρος στον 4ο όμιλο του Champions League, υποδέχθηκε τον Άγιαξ στο Άνφιλντ με στόχο τη νίκη που θα της εξασφάλιζε μια αγωνιστική πριν το τέλος των ομίλων την πρόκριση στην φάση των «16».
Τα απρόοπτα δεν έλειψαν για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, αφού ο Άλισον τραυματίστηκε και ο 22χρονος, Κέλεχερ, κλήθηκε να τον αντικαταστήσει κάτω από τα δοκάρια των «reds».

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις με την Λίβερπουλ να έχει δοκάρι στο 6ο λεπτό με τον Κέρτις Τζόουνς στην μοναδική αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άγιαξ άγγιξε το γκολ όμως ο Νέρες είδε την προσπάθεια του να καταλήγει στο δοκάρι στο 57', με τον Κέρτις Τζόουνς ένα λεπτό αργότερα να δίνει το προβάδισμα στην Λίβερπουλ, με τον Αντρέ Ονάνα να κάνει κάκιστη έξοδο.

Το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, με τους παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ να πανηγυρίζουν την πρόκριση στην φάση των «16» και τον Άγιαξ να περιμένει την Αταλάντα στον... τελικό του Άμστερνταμ.

Γλίτωσε το κάζο η Αταλάντα

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Αταλάντα υποδέχθηκε την Μίντιλαντ και παραλίγο να πέσει θύμα έκπληξης κερδίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Οι Δανοί μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο ματς και στο 13ο λεπτό ο Σολζ «πάγωσε» την Αταλάντα δίνοντας το προβάδισμα στην Μίντιλαντ που παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Αταλάντα πίεσε για την ανατροπή, ανέκτησε τα ηνία του αγώνα και άρχισε να σφυροκοπά την άμυνα της Μίντιλαντ, χωρίς αντίκρισμα, ωστόσο.

Την λύση στην ομάδα του Γκασπερίνι έδωσε ο Ρομέρο στο 79' που με κεφαλιά μετά την ασίστ του Χατεμπούρ, έφερε την αναμέτρηση στα ίσα και γλίτωσε την Αταλάντα από το κάζο.

Πλέον οι Ιταλοί θα ταξιδέψουν στο Άμστερνταμ για την αναμέτρηση με τον Άγιαξ, που έχει τον χαρακτήρα τελικού, αφού ο νικητής θα εξασφαλίσει την πρόκριση στην φάση των «16» του Champions League.