Γιουνάιτεντ-Λίβερπουλ: "Καρυδάτη" και "ζωντανή" για το σεντόνι! (στιγμιότυπα)

Μεγάλο διπλό για την Λίβερπουλ στο "Old Trafford"!

Με τον Ρομπέρτο Φιρμίνο να σκοράρει δις και να πετυχαίνει τα πρώτα του γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ έπειτα από τις 28 Ιανουαρίου, η Λίβερπουλ κατάφερε να πάρει τεράστια νίκη με σκορ 4-2 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ»! Στο -4 από την 4άδα και με ματς λιγότερο οι «κόκκινοι» του Κλοπ, ο οποίος πήρε την πρώτη του νίκη στο συγκεκριμένο γήπεδο ως κόουτς του κλαμπ του Μέρσεϊσαϊντ. Πάνω από 30 τελικές στο εντυπωσιακό ντέρμπι, πρώτη νίκη για τη Λίβερπουλ εκεί από τον Μάρτη του 2014, από το 1962 είχαν να σημειωθούν έξι γκολ σε τέτοιο ντέρμπι!

Έπειτα από τα όσα εκτυλίχθηκαν γι' ακόμα μια φορά από τος οπαδούς της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έξω από το «Ολντ Τράφορντ», τις αντιδράσεις προς τους Γκλέιζερ αλλά και το... σχέδιο της Αστυνομίας και της Λίβερπουλ για να φτάσει η αποστολή των «κόκκινων» στο γήπεδο, το παιχνίδι εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου ήταν πραγματικά εντυπωσιακό. Ο Σόλσκιερ επανέφερε όλους τους βασικούς του ποδοσφαιριστές μετά τις 10 αλλαγές που έκανε στο πρόσφατο ματς με την Λέστερ, ενώ, ο Κλοπ έβαλε τον Φιρμίνο αντί του Μανέ στην επίθεση και το αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν γι' ακόμα μια φορά οι Γουίλιαμς και Φίλιπς.

Ο τελευταίος θα γινόταν και... μοιραίος, αλλά και ωραίος για την ομάδα του! Αφού πρώτα ο Άλισον γλίτωσε την γκάφα στα πρώτα λεπτά με τον Καβάνι να κλέβει την μπάλα και να καταφέρνει ν' αστοχήσει σε κενή εστία, ήρθε το 1-0 από την Γιουνάιτεντ στο 10ο λεπτό. Ο Μπρούνο Φερνάντες από δεξιά εντός περιοχής δοκίμασε το σουτ με εξωτερικό φάλτσο, η μπάλα κόντραρε στον Φίλιπς που έβαλε το πόδι και ο Άλισον δεν μπορούσε ν' αντιδράσει, με τους «κόκκινους διαβόλους» να παίρνουν το προβάδισμα. Το μομέντουμ άλλαξε από το 20ο λεπτό και μετά, ο Ζότα είχε αρχίσει ν' απειλεί με τον Χέντερσον να βγαίνει νικητής στις προσπάθειες του Πορτογάλου να σκοράρει, ενώ, στο 26' ο Φίλιπς αν και αρχικά κέρδισε πέναλτι σε φάση με τον Μπαϊγί, έπειτα από τσεκάρισμα στο on-field review η απόφαση διορθώθηκε καθώς ο μπακ της Γιουνάιτεντ είχε βρει πρώτα την μπάλα.

Στο 34ο λεπτό και έπειτα από στημένη μπάλα για την Λίβερπουλ, ο Φίλιπς κατάφερε να κρατήσει ζωντανή τη φάση στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ έχοντας βρει χώρο να ελιχθεί και ο Ζότα με τακουνάκι όντας σε κανονική θέση ισοφάρισε στο 1-1! Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναπάρουν την μπάλα και να επιτεθούν, όμως, ήρθε και η ανατροπή από το σύνολο του Κλοπ πριν την ανάπαυλα! Από εκτέλεση φάουλ του Αλεξάντερ – Άρνολντ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Πογκμπά έχασε τον Φιρμίνο στο δεύτερο δοκάρι και ο Βραζιλιάνος με κεφαλιά έκανε το 2-1!

Τα πράγματα έγιναν ονειρικά για τους Πρωταθλητές του 2020 με την έναρξη του δευτέρου μέρους καθώς βρήκαν πολύ γρήγορα και τρίτο γκολ! Έπειτα από πρώτο λάθος του Φρεντ και εν συνεχεία από απροσεξία του Σο, ο Αλεξάντερ – Άρνολντ από δεξιά έκανε το σουτ, ο Χέντερσον έχασε την μπάλα και από κοντά ο Φιρμίνο έγραψε το 3-1 στο 46ο λεπτό! Η πίεση της Λίβερπουλ ψηλά και η αδυναμία της Γιουνάιτεντ να βγάλει με ασφάλεια την μπάλα από τα καρέ της επιλέγοντας να παίξει από τον τερματοφύλακα παρά το γεγονός πως αδυνατούσε να το κάνει ορθά, επέτρεπαν στους «κόκκινους» να παραμείνουν κοντά στα καρέ του Χέντερσον.

Η Λίβερπουλ είχε πιάσει πολύ υψηλή απόδοση, έψαχνε κι άλλα γκολ, ο Ζότα στο 59ο λεπτό είχε δοκάρι σε ταχύτατη επίθεση και συμμετοχή των Σαλάχ και Φιρμίνο και κάπου εκεί φάνηκε η Γιουνάιτεντ να ξυπνάει. Άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, να προσπαθεί περισσότερο, μείωσε με τον Ράσφορντ έπειτα από ωραία εναλλαγή της μπάλας με τον Καβάνι στο 68' με τον Άγγλο να τελειώνει τη φάση με χαμηλό πλασέ και οι γηπεδούχοι πλέον πήραν το μομέντουμ. Μάλιστα, ο Φίλιπς έδιωξε πάνω στη γραμμή λίγο αργότερα ένα σουτ του Γκρίνγουντ προτού μπει μπροστά του και ο Γουίλιαμς για να κοντράρει την δεύτερη προσπάθεια!

Ο Σαντιό Μανέ πέρασε στο ματς στο τελευταίο 20λεπτο για να βοηθήσει τους «κόκκινους» να καθαρίσουν το παιχνίδι και να μην διατρέξει κίνδυνο η κατάκτηση των τριών βαθμών, με το παιχνίδι να παραμένει εξαιρετικό και την ομάδα του Σόλσκιερ ν' αναζητά το τρίτο γκολ για την ισοφάριση. Στο 80' ο ΜακΤόμινεϊ ήταν τυχερός που δεν έστειλε την Λίβερπουλ στην άσπρη βούλα καθώς πέφτοντας γκρέμισε και τον Μανέ στην περιοχή και η Λίβερπουλ στο 89ο λεπτό από λάθος του Μάτιτς και μπαλιά του Τζόουνς προς τον Σαλάχ, έγραψε το τελικό 4-2 με εύκολο πλασέ του Αιγύπτιου.

Στο σφύριγμα της λήξης η ομάδα του λιμανιού μείωσε την απόσταση από την τετράδα στους 4 βαθμούς και το πιστεύει πως μπορεί να καταφέρει να πάρει μια θέση στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ!

Ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ ξεκίνησε για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με σχηματισμό 4-2-3-1 και τους: Χέντερσον, Γουαν Μπισάκα, Μπαγί, Λίντελεφ, Σο, Μακτόμινεϊ, Φρεντ, Ράσφορντ, Φερνάντες, Πογκμπά, Καβάνι

Από την άλλη πλευρά, ο Γιούργκεν Κλοπ παρέταξε τη Λίβερπουλ με 4-3-3 και τους: Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Φίλιπς, Γουίλιαμς, Ρόμπερτσον, Τιάγκο, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ, Φιρμίνο, Ζότα