ΔΥΟ στα ΔΥΟ με Μαυρία και Ματ! (Φώτος)

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο στο οποίο σκόραρε δύο γκολ και είχε ένα δοκάρι, η Ομόνοια επικράτησε με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας στο "ΓΣΠ" και έκανε το 2 στα 2 στο φετινό πρωτάθλημα. Μαυρίας και Ντάρμπισαϊρ οι σκόρερ για το "τριφύλλι", που όπως και στο πρώτο παιχνίδι με την Δόξα κέρδισε με μηδέν παθητικό (επίσης 2-0). Ικανοποιημένος ο κόσμος από την παρουσία των "πρασίνων", χειροκρότησε θερμά τους παίκτες μετά το τέλος του αγώνα.

αφδβτρεβωρωρετωρρ3ω

-3' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Έζρα μπήκε με ταχύτητα από αριστερά στην περιοχή και έκανε το πλασέ, έδιωξε δύσκολα ο Βεσελόφσκι.

-5' Λανθασμένη έξοδος του Βεσελόφσκι, η κεφαλιά του Λούφτνερ δεν βρήκε στόχο.

-10' Πιο επιθετική η Ομόνοια στο πρώτο δεκάλεπτο, έχει επιβάλει τον ρυθμό της.

-12' Καλό σουτ του Τιάγκο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα λίγο έξω.

-15' Κεφαλιά του Κίνγκσλεϊ από καλή θέση, η μπάλα ψηλά.

-19' Ζητά πέναλτι η Ομόνοια για χέρι του Ρέινολντς. Ο μεσοαμυντικός της Νέας Σαλαμίνας προσπάθησε να αποφύγει την μπάλα, "παίζεται" απ' τον ρεφ.

-24' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Μαυρία! "Χάθηκε" η μπάλα! Εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, ο Μαυρίας πέρασε στον Μποτεάκ, αυτός με τακουνάκι στην κίνηση επέστρεψε στον Ελλαδίτη που με άψογο πλασέ νίκησε τον Βεσελόφσκι για το 1-0!

-29' Σουτ του Μποτεάκ από καλή θέση, μαζεύει με διπλή προσπάθεια ο Βεσελόφσκι.

-32' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Ντάρμπισαϊρ! Εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ από δεξιά, ο Ματ στο πρώτο δοκάρι έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0!

-35' Κοντά και σε τρίτο γκολ η Ομόνοια! Κλέψιμο από τον Μποτεάκ, γύρισμα στον Γκόμεθ που από καλή θέση αστόχησε.

-38' Ανάποδο του Ντάρμπισαϊρ από καλή θέση, η μπάλα έξω.

-42' ΔΟΚΑΡΙ για την Ομόνοια! Μακρινό σουτ στην κίνηση απ' τον Μποτεάκ, η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι και έξω.

-46' Πρώτη αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Τινστέλ αντί Σίμπσον.

-50' Πιο δραστήρια επιθετικά η Νέα Σαλαμίνα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

-52' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Μαριάνοβιτς, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ουζόχο.

-56' Τρία κερδισμένα κόρνερ σε δέκα λεπτά για τη Νέα Σαλαμίνα, η οποία δεν είχε κανένα στο πρώτο μέρος.

-58' Μακρινό σουτ του Νουρ, άστοχο.

-63' Ωραία ενέργεια και γύρισμα από τον Ντάρμπισαϊρ από δεξιά, μάζεψε ο Βεσελόφσκι.

-68' Κίτρινη στον Βίτορ Γκόμες.

-71' Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Μίκου αντί του Ντάρμπισαϊρ που αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού.

-73' Νέα αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Σιαθάς αντί Ελουντού.

-77' Μέσα ο Χριστοφή, έξω ο Έζρα.

-78' Δυνατό σουτ του Χριστοφή από καλή θέση, άστοχος.

-79' Κάθετη πάσα του Νουρ, πλασέ του Κίνγκσλεϊ από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-82' Τρίτη αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μαουρίσιο αντί Κορέια.

-84' Σέντρα του Σιαθά, κεφαλιά του Μαουρίσιο, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

-86' Κίτρινη στον Μαριάνοβιτς.

-87' Δυνατό σουτ του Τινστέλ, σε κόρνερ ο Ουζόχο.

-90' Σουτ του Χριστοφή από καλή θέση, με διπλή προσπάθεια ο Βεσελόφσκι.

-90+1' Αλλαγή για την Ομόνοια. Τζιωνής αντί Μποτεάκ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Λούφτνερ, Λανγκ, Μαυρίας, Λέζιακς, Βίτορ Γκόμες, Γκόμεθ, Τιάγκο, Μποτεάκ (90+1'Τζιωνής), Έζρα (77'Χριστοφή), Ντάρμπισαϊρ (71'Μίκου).

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Ρέινολντς, Κορέια (82'Μαουρίσιο) Λαμπότ, Νουρ, Μαριάνοβιτς, Κωστή, Σίμπσον (46'Τινστέλ), Ελουντού (73'Σιαθάς), Κίνγκσλεϊ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Β. Γκόμες / Μαριάνοβιτς.

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
B' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Παρατηρητής Διαιτησίας: Καραϊσκάκης Μιχάλης