ΛΥΤΡΩΣΗ με σφραγίδα Μαριάνοβιτς! (φώτος)

Ένα υπέροχο γκολ από τον Μαριάνοβιτς έδωσε στη Νέα Σαλαμίνα τη πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν σ’ ένα εντυπωσιακό παιχνίδι τον Ολυμπιακό με 3-2. Τα έδωσαν όλα οι δυο ομάδες, ο Σέρβος Μαριάνοβιτς καθόρισε τον νικητή στο 84’. Προηγήθηκε ο Ολυμπιακός με τον Φαμπρίς, το γύρισε η ομάδα του Πουρσαϊτίδη αλλά ο Ντουβεντρού με την είσοδο του έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Σπουδαία νίκη από ψυχολογικής πλευράς για τους γηπεδούχους, πάλεψαν αλλά λύγισαν οι «μαυροπράσινοι» που έδειξαν αρκετά θετικά στοιχεία. Ντεμπούτο με τον Ολυμπιακό ο Βινίσιους. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο N. PAPAS Group Αμμόχωστος.

- Έναρξη στο ματς

- 5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, χωρίς κάποια φάση στο παιχνίδι.

- 11' Ο Κίνγκσλει στην περιοχή, σε θέση οφσάιντ ο φορ της Σαλαμίνας, σταμάτησε η επιθετική προσπάθεια των ερυθρολεύκων.

- 12' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 0-1. Ο Φαμπρίς Κα ανοίγει το σκορ!!! Ο Χαμντί πήρε τη μπάλα μπήκε στη περιοχή έκανε το σουτ, ο Βεσελόφσκι έπεσε και απέκρουσε και στην επαναφορά ο Κα πήρε το "ριμπάουντ" και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ττηητη

- 16' Πολύ μεγάλη φάση για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Σίμπσον μέσα στη περιοχή, πέρασε τον Σιντιμπέ, μπροστά από τον Μπάιζα έκανε αδύναμο πλασέ και ο κίπερ του Ολυμπιακού μάζεψε χωρίς δυσκολία. Πρώτη αντίδραση για τους ερυθρολεύκους μετά το γκολ που δέχθήκαν.

- 21' Άγγιξε την ισοφάριση η Νέα Σαλαμίνα! Ο Σίμπσον και πάλι από πλεονεκτική θέση δεν σκοράρει. Ο Άγγλος από το σημείο του πέναλτι δέχθηκε υπέροχη πάσα από τον Σαν Ρομάν αλλά το πλασέ του έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Μπάιζα.

Ανέβασε ρυθμό η Νέα Σαλαμίνα που ψάχνει την ισοφάριση... Ο Ολυμπιακός σε δυο φάσεις δεν αμύνθηκε σωστά και απειλήθηκε να δεχθεί γκολ.

- 25' Ο Ρέινολντς με πλάτη μπροστά από τον Μπάιζα, κακό κοντρόλ ο κίπερ του Ολυμπιακού, μάζεψε.

- 30' Ο Φαμπρίς πήγε να επιτεθεί, κακή πάσα χάθηκε η ευκαιρία για να φτιάξει κάτι καλό η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου

- 33' Φάουλ για τη Νέα Σαλαμίνα σε καλό σημείο, το κέρδισε ο Κωστή

- 35' Εκτέλεσε ο Κορέια στα σώματα η μπάλα, στην επαναφορά ο Μαριάνοβιτς έκανε το δυνατό σουτ, σωστή τοποθέτηση του Μπάιζα που απέκρουσε τη μπάλα.

- 40' Αναπτύχθηκε σωστά ο Ολυμπιακός, ο Ψάλτης από τα δεξιά έκανε το γύρισμα, ο Βεσελόφσκι έπεσε και μάζεψε.

- 41' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα και 1-1!!! Ο Τισντέλ ισοφαρίζει! Έκρυψε τη μπάλα η Νέα Σαλαμίνα, ο Σαν Ρομάν έκλεισε προς τα μέσα, έδωσε στον Τισντέλ αυτός το ένα-δυο με τον Κίνγκσλει, ο σκόρερ μπήκε στη περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Μπάιζα.

ththth

- 43' Ατομική ενέργεια του Φαμπρίς Κα που τα έβαλε με όλους, τελευταία στιγμή κόπηκε από τον Λαμπό.

ΔΥΟ τα λεπτά των καθυστερήσεων

- 45+1' Λάθος από την άμυνα της Νέα Σαλαμίνας, ο Κα μέσα στη περιοχή έκανε την πάσα με στόχο τον Αγιτέ, καθαρίζει ο Κύπρος Χριστοφόρου.

Ημίχρονο

Έναρξη στο Β΄ημίχρονο

- 47' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Κα από πολύ κοντά έκανε το πλασέ αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Ο Χαμντί μπήκε στη περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα στον Κα αλλά το σουτ δεν βρήκε στόχο.

- 49' Κίτρινη στον Κίκο για θέατρο.

- 57' Πήγε να γίνει επικίνδυνος ο Ολυμπιακός, ο Ακόστα τη κάθετη πάσα προς τον Αγιτέ, δεν βρήκε τη μπάλα, ο Βεσελόφσκι απέκρουσε.

- 62' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, ο Χαμντί βρήκε χώρο έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής η μπάλα άουτ.

Ανέβηκε ο Ολυμπιακός που γίνεται πιο απειλητικός, η Νέα Σαλαμίνα κάνει αρκετές λάθος μεταβιβάσεις.

- 62' Κίτρινη στον Ψάλτη

- 64' Φάουλ για τον Ολυμπιακό σε πολύ καλό σημείο. Κίτρινη ο Ρέινολντς.

- 65' Ο Κίκο το εκτέλεσε, η μπάλα κόντραρε, μόλις άουτ. Κόρνερ για Ολυμπιακό.

- 66' Πρώτη απειλή για τους γηπεδούχος στο Β' ημίχρονο, ο Ρέινολντς το συρτό σουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπάιζα.

- 68' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα και 2-1!!! Ο Κορέια γυρίζει το ματς! Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Μαριάνοβιτς βρήκε χώρο από τα δεξιά, έδωσε τη κατάλληλη στιγμή στον Κορέια, αυτός με συρτό σουτ δεν άφησε περιθώριο στον Μπαίζα.

τητρητρηρτ

- 71' Σέντρα του Οικονομίδη στη καρδιά της περιοχής της Σαλαμίνας, ο Κορέια παρεμβαίνει και "καθαρίζει".

- 74' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό και 2-2!!! Ο Ντουβεντρού με απίστευτη κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Βεσελόφσκι. Χρυσή αλλαγή για τον Πάμπο Χριστοδούλου που βλέπει άμεσα τον ποδοσφαιριστή του να δίνει λύση στους "μαυροπράσινους".

- 77' Άνοιξε το παιχνίδι, η μπάλα πάνω-κατω...

- 84' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα και 3-2. Ο Μαριάνοβιτς με φοβερό σουτ έδωσε εκ νέου προβάδισμα. Πραγματικά υπέροχο τελείωμα από τον Σέρβο!!!