Νέα Σαλαμίνα - ΕΝΠ: Εξάσφαιρη... πρόκριση! (Φώτος)

Χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 6-0 της ΕΝΠ στο "Αμμόχωστος" και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Κόκα Κόλα. Καλύτεροι οι "ερυθρόλευκοι" στο πρώτο μέρος, προηγήθηκαν με 2-0 (Κουσμάνοβιτς - Ντουρμισάι πεν.) Ωστόσο, η απόλυτη κυριαρχία ήρθε στο β' μέρος εκεί που η Νέα Σαλαμίνα σκόραρε άλλες τέσσερις φορές (Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο, Κορομά, Σπυριδάκης). Με πολλούς νεαρούς στο αρχικό σχήμα η ΕΝΠ, η οποία συνειδητά επέλεξε να ξεκουράσει βασικούς ποδοσφαιριστές ενόψει των αγώνων πρωταθλήματος στην Β' Κατηγορία.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο και σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξή του ματς...

Στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους, στην περιγραφή του αγώνα ο Σταύρος Παπαδημητρίου

-Στο αρχικό σχήμα της ΕΝΠ ήταν ο Δανιήλ ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και έμεινε εκτός. Την θέση του πήρε ο Κωνσταντίνου.

αρεφγεφ

-10' Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς κάτι αξιόλογο μέχρι στιγμής.

-11' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Πρώτη τελική στο ματς και γκολ για τους γηπεδούχους! Σέντρα του Χριστοδούλου από αριστερά, κεφαλιά του Κουσμάνοβιτς, δεν μπόρεσε να διώξει ο Κουτσού.

βδφ

-15' Πλήρης έλεγχος απ' τους γηπεδούχος στο πρώτο τέταρτο.

-17' Ωραία συνεργασία Στρατή - Μαυρουδή στο κέντρο, ο Ξιούρος έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Κωνσταντίνου την κεφαλιά από κοντά, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-18' Κόρνερ του Δημοσθένους, κεφαλιά του Σαμπού, λίγο έξω.

-20' Κίτρινη ο Κορομά για φάουλ στον Μαυρουδή.

-25' Κίτρινη ο Σελέα για φάουλ στον Σαμπού. Σε καλή θέση το κερδισμένο φάουλ για τους "βυσσινί", εκτέλεσε στο τείχος ο Σαμπού.

-34' Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα. Το κέρδισε ο Κορομά, σε μαρκάρισμα του Κουτσού. Ελέγχεται και απ' το VAR η φάση...

-Δόθηκε το ΟΚ απ' το VAR...

-36' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Ντουρμισάι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 2-0!

γ5τ4ερ

-44' Αναγκαστική αλλαγή η ΕΝΠ. Ο κίπερ Κουτσού που χτύπησε στο κεφάλι στην φάση του πέναλτι της Νέας Σαλαμίνας, δεν μπορεί να συνεχίσει. Στην θέση του ο Ντραγκόγεβιτς.

-45' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+4' Ωραία κεφαλιά του Κατσιάρη, λίγο έξω.

-45+6' Σκοράρει ο Φερνάντεζ, αλλά το γκολ ακυρώνεται σωστά αφού ήταν σε θέση οφσάιντ.

-46' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Κονατέ αντί Κουσμάνοβιτς.

-46΄Αλλαγή για την ΕΝΠ. Ντρέκσα αντί Κωνσταντίνου.

-47' Άστοχο το πλασέ του Ντουρμισάι από κοντά.

-55' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ωραία κεφαλιά του Ντάτκοβιτς και 3-0!

-60' Αλλαγή για την ΕΝΠ. Ντολεζάλ αντί Δημοσθένους.

-62' Τριπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Κατσικάς, Νάρσινγκ και Σπυριδάκης μέσα, Ντουρμισάι, Λέουκο και Ντάτκοβιτς έξω.

-64' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Δυνατό σουτ ο Μιγκελίτο, η μπάλα κόντραρε στον Μαυρουδή και άλλαξε πορεία, χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι και κατέληξε στα δίκτυα.

-68' Πάει για on field review ο Ροβέρτος Κώστα, ενημερώθηκε απ' το VAR για πιθανό πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μαυρουδή στον Κορομά.

-69' ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Νέα Σαλαμίνα.

-69' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Εύστοχος από τα έντεκα βήματα ο Κορομά και 5-0!

-82' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Σπυριδάκης από κοντά, με ψύχραιμο πλασέ, το 6-0!

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Σελέα, Ντάτκοβιτς (62'Κατσικάς), Μιγκελίτο, Ντουρμισάι (62'Νάρσινγκ), Φερνάντεζ, Κουσμάνοβιτς (46'Κονατέ), Λέουκο (62'Σπυριδάκης), Χριστοδούλου, Κατσιάρης, Κορομά.

Στον πάγκο οι Μελίσσας, Σεργίου, Κατσικάς, Κονατέ, Νάρσινγκ, Μπεχαράνο, Καρλίτος, Κονέ, Σπυριδάκης, Ντορεγκαράι, Βίκτωρος, Ντιακιτέ.

ΕΝΠ: Κουτσού, (44'Ντραγκόγεβιτς) Δημητρίου, Κωνσταντίνου (46'Ντρέκσα), Παπαθανασίου, Μαυρουδής, Σαμπού, Δημοσθένους (60'Ντολεζάλ), Ξιούρος, Αδάμου, Στρατής, Ηλία.

Στον πάγκο οι Ντραγκόγεβιτς, Χριστοφή, Μέιρα, Κοσμά, Ντολεζάλ, Δ. Χαραλάμπους, Ντρέκσα, Χατζηλευτέρη, Κύζας, Σολωμού, Μ. Χαραλάμπους.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κορομά, Σελέα / Κουτσού.

Στάδιο:  VITEX – Αμμόχωστος Επιστροφή
Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μεταξάς Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Αλλαγιώτου Ιωάννα