Νέα Σαλαμίνα - Πάφος FC: Ασταμάτητη, 'πέρασε' και από την Λάρνακα! (φώτος)

Νέο μεγάλο "διπλό" της Πάφου που κέρδισε και τη Νέα Σαλαμίνα και προελαύνει στην κορυφή!

Οι Παφίτες κέρδισαν με 2-0 τους ερυθρόλευκους χάρη στα γκολ των Ναμέ και Βαλακάρι! Επεισοδιακό φινάλε μετά το γκολ του Φινλανδού. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δυο ομάδες, καλύτερη η ομάδα του Μπεργκ στο πρώτο, ανεβασμένη η γηπεδούχος ομάδα στην επανάληψη. Δοκάρι είχε ο Φελίπε, αποκρούσεις Άντος κράτησαν την Πάφο στο μηδέν.

Ενταση στο φινάλε μεταξύ των πρωγανιστών και πάγκων των δυο ομάδων.

Στους 23 βαθμούς η Πάφος, στους 13 έμεινε η Νέα Σαλαμίνα.

Στο LIVE ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- Έναρξη στο ματς

σδφσδφσδφσδφφδφσδφσφσδφδφσδφ

- 2' Κλέψιμο του Τάνκοβιτς, μέσα στη περιοχή ο Σουηδός, έκανε το σουτ, η μπάλα άουτ, δεν ανησυχεί ο Μελίσσας.

- 3' Kόρνερ, πρώτο για τη Νέα Σαλαμίνα, το κερδίζει ο Κουμουρής.

- 4' Απομακρύνει ο Ζουνίνιο, κατοχή η Νέα Σαλαμίνα.

- 5' Στο έδαφος ο Κανέ, κερδίζει φάουλ ο Φλοριάν μετά από μαρκάρισμα του Μπαϊριτς. Παράπονα από τον πάγκο της Πάφος FC. Συστάσεις του Σολωμού στον Μπαϊριτς για τις διαμαρτυρίες.

- 6' Φάουλ του Τιάγκο, διώχνει ο Μπαϊριτς, οφσάιντ στην εξέλιξη της φάσης ο Φλοριάν.

σδφσδφσδφδσφδσφσδ

- 13' Άμυνα του Κβίντα στον συνδυασμό Φλοριάν-Τιάγκο, ο Γάλλος με τακουνάκι πήγε να δημιουργήσει επικίνδυνη κατάσταση, εκεί ήταν ο Τσέχος στόπερ και απομακρύνει.

- 14' Φάουλ του Μάτζεκ στον Σεμέδο σφυρίζει ο Σολωμού, διαμαρτυρίες αυτή τη φορά από πλευράς Νέα Σαλαμίνας. Στην μπάλα ο Καμερουνέζος μετά το επαναληπτικό πλάνο.

δφγδφγφδγφγδφ

- 16' Ευκαιρία για την Πάφο με Τάνκοβιτς! Ο Σουηδός μέσα από την περιοχή, έπιασε ένα δυνατό βολέ, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Μελίσσα!

(ΣΧΟΛΙΟ) Ανεβαίνει η Πάφος, ο Άδωνη παρεμβαίνει και διώχνει σε πλάγιο. Επικίνδυνο γύρισμα του Ζουνίνιο.

- 19' Απειλεί η Νέα Σαλαμίνα, ο Κουμουρής από τα δεξιά μέσα από την περιοχή, μπορούσε να κάνει το σουτ, καθυστέρησε και χάθηκε η προϋπόθεση.

- 22' Μπαλιά του Ντράγκομιρ, ο Μελίσσας προ του Τάνκοβιτς.

- 23' Κίτρινη στον Τιάγκο για μαρκάρισμα στον Ικόκο. Συμπληρώνει τρεις κίτρινες ο Βραζιλιάνος και χάνει ένα από τους επόμενους 2 αγώνες.

γγδφ

- 24' Άμυνα του Σεργίου, κόρνερ η Πάφος.

- 26' ΓΚΟΛ η Πάφος και 0-1! Ο Ναμέ! Ξέσπασμα Μπεργκ, χαμός στο πέταλο! Γύρισμα του Ικόκο, ο Μαργκάσα έδιωξε πάνω στον Ναμέ, ο Αφρικανός με υποδειγματικό πλασέ νικά τον Μελισσά και ανοίγει το σκορ. Δύσκολο γκολ, βρήκε ισορροπία ο Ναμέ και σκόραρε.

δφσδφσδφδφ

- 30' Σουτ του Ντράγκομιρ εκτός περιοχής, άουτ.

- 32' Φάουλ του Οφόρι στον Μπεσάρτ, έντονος ο Πουρσαϊτίδης που διαφωνεί με την απόφαση του ρεφ. Συστάσεις του Σολωμού στον κόουτς της Νέα Σαλαμίνας.

σδφδφσδφσδφσφσδφ

- 33' Θέμα με Ντράγκομιρ, στο έδαφος ο Ρουμάνος. Τον πάτησε κάτω χαμηλά ο Μάντζεκ, δεν το είδε ο ρεφ

- 34' Ετοιμάζεται ο Χότσκο για να αντικαταστήσει τον Ντράγκομιρ.

ηφγηφγηηφγηηηφγ

- 35' Μέσα ο Ντράγκομιρ θα δοκιμάσει να ξεπεράσει το πρόβλημα του.

- 36' Κίτρινη στον Μαργκάσα για φάουλ στον Ντράγκομιρ.

- 37' Στο έδαφος ο Μπεσάρτ, μέσα το ιατρικό επιτελείο της Πάφος FC.

- 38' Πέφτει στο έδαφος και ο Ντράγκομιρ...

σδφσδφσδφσφσ

- 39' Με φορείο αποχωρεί ο Ντράγκομιρ. Πάει για διπλή αναγκαστική αλλαγή η Πάφος. Οι Χότσκο και Αλ Γκαντίουι θα πάρουν τις θέσεις των Μπεσάρτ και Ντράγκομιρ.

- 39' Κίτρινη στον γυμναστή της Πάφου, Λεωνίδα Παπαδάκη για διαμαρτυρίες.

dfsdfsdds

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 45+1' Σουτ ου Φελίπε, εύκολα ο Άντος.

- 45+2' Φωνές για πέναλτι από πλευράς Πάφου σε χέρι του Οφόρι. Εξετάζεται η φάση από τον VAR, αναμονή από Σολωμού! Μονομαχία Αλ Γκαντίου με Οφόρι, έκανε το γύρισμα ο φορ της Πάφου, πέφτοντας ο Αφρικανός βρίσκει την μπάλα με το χέρι.

- 45+4' Αναμονή! Εξετάζεται η φάση. Περιμένει και ο Σολωμού τον VAR, Μενέλαο Αντωνίου.

- 45+5' Πάει στο Onfield Review o Σολωμού!

- 45+6' Οφσάιντ! Στην αρχή της φάσης! Στο ξεκίνημα πιο μπροστά ο Αλ Γκαντίουι σύμφωνα με τον VAR.

- Πήγε στο Onfield review o Σολωμού και τελικά δόθηκε οφσάιντ!!

***Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στο Super Monday.

Ημίχρονο στο ματς

Δυο αλλαγές η Νέα Σαλαμίνα, Φράγκος και Κλίμοβιτς στις θέσεις Κουμουρή και Μαργκάσα.

- Έναρξη στο Β΄ ημίχρονο.

δφγδφγδφγδφγδφγ

- 48' Προβολή του Σεμέδο στην σέντρα του Ικόκο, η μπαλα λίγο άουτ!

- 49' Δοκάρι για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Φελίπε τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι! Προηγουμένως προηγήθηκε εξαιρετική συνεργασία Τιάγκο-Κλίμοβιτς, η μπάλα εφτασε στον Βραζιλιάνο που έπιασε δυνατό σουτ αλλά στάθηκε άτυχος.

- 50' Έξοδος του Άντος προ του Κλίμοβιτς, κόρνερ!

- 51' Κεφαλιά του Κλίμοβιτς η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Άντος.

- 55' Κίτρινη στον Αλ Γκαντιουί για φάουλ στον Άδωνη.

- 57' Αντεπίθεση της Πάφου, ο Σεμέδο μπήκε στη περιοχή, έκανε το συρτό σουτ. σε ετοιμότητα ο Μελίσσας.

σδφσδφσδφσδφ

(ΣΧΟΛΙΟ) Η ώρα του Βαλακάρι. Ετοιμάζεται και ο Ντορεγκαράι από πλευράς Νέα Σαλαμίνας.

- 62' Μέσα ο Αργεντινός έξω ο Φλοριάν.

- 65' Καθυστερεί την αλλαγή του Φινλανδού ο Μπεργκ.

- 66' Πήγε να απειλήσει ο Οφόρι, αδύναμο το σουτ του, η μπάλα κόλλησε στην περιοχή της Πάφος FC, διώχνει ο Κβίντα.

- 67' Ο Βαλακάρι στην θέση του Ναμέ.

- 69' Απόκρουση Άντος σε σουτ του Ντορεγκαράι! Κρατά την Πάφο! Σέντρα του Σεργίου με την μια το σουτ του Αργεντινού, αποκρούει ο Άντος!

- 71' O Mποτεάκ στην θέση του Τιάγκο.

- 75' Κίτρινη ο Άντος λόγω καθυστέρησης.

(ΣΧΟΛΙΟ) Τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς. Η Πάφος κρατά το τρίποντο!

- 80' Κίτρινη ο Μάτζεκ, σε καλό σημείο φάουλ η Πάφος.

σδφσδφσδφφσδ

- 81' Ο Τσίκο στην θέση του Φελίπε.

- 83' Πιέζει η Νέα Σαλαμίνα!

- 84΄Φάουλ για τη Νέα Σαλαμίνα, το κερδίζει ο Οφόρι, κίτρινη ο Ικόκο.

- 85' Κιτρινη και στον Τάνκοβιτς.

- 85' Το πήγε απευθείας ο Μποτεάκ, σταθερά ο Άντος.

- 86' Σέντρα του Μάτζεκ, άστοχη η κεφαλιά του Ντορεγκαράι.

- 87' Κίτρινη και στον Σεργίου

Από 4 κίτρινες η κάθε ομάδα, 8 στο σύνολο.

- 88' Κερδίζει φάουλ και ανάσες ο Βαλακάρι.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+2' Φάουλ η Πάφος.

- 90+3' Δοκάρι η Πάφος με Βαλακάρι!

- 90+4' Πέσιμο του Αλ Γκαντίουι στην περιοχή της Νέα Σαλαμίνας, συνεχίζεται το παιχνίδι.

- 90+5' Φάουλ η Πάφος το κερδίζει ο Σεμέδο.

- 90+6' ΓΚΟΛ η Πάφος και 0-2! Ο Βαλακάρι σκοράρει! Απευθείας εκτέλεση του Φινλανδού!