Πάφος - Νέα Σαλαμίνα: Έ"χ"ασαν έδαφος οι Παφίτες... (φώτος)

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματός μας Πάφος και Νέα Σαλαμίνα εξήλθαν ισόπαλες 0-0 στο "Στ. Κυριακίδης".

Με την ΑΕΚ εντός έδρας τελικά η Πάφος στην πρεμιέρα του Α’ ομίλου. Μεγάλωσαν οι αποστάσεις όμως από την κορυφή καθώς με τον ένα βαθμό έφτασε τους 50 και από τη 4η θέση εισέρχεται στα πλέι οφ. Στους 36 βαθμούς έφτασε η Νέα Σαλαμίνα που συνεχίζει την προσπάθεια της στο Β’ όμιλο.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή αλλά πέραν 1-2 περιπτώσεων δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν σοβαρές προϋποθέσεις για γκολ μπροστά στην εστία των φιλοξενουμένων. Το ματς  ήταν δυνατό με πολλά φάουλ και αυτό επηρέασε το ρυθμό.  Καλά οργανωμένοι στα μετόπισθεν οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν όλους τους διαδρόμους.  Στην επανάληψη όσο κυλούσε ο χρόνος τόσο η Πάφος αύξανε την πίεσή της όμως τα βρήκε σκούρα μπροστά την άμυνα της Νέας Σαλαμίνας. Μάλιστα, οι ερυθρόλευκοι είχαν ένα ακυρωθέν  γκολ ως οφσάιντ και θα μπορούσαν να πάρουν το ματς στις ευκαιρίες που βρήκαν με κόντρα επιθέσεις.  Αγχωτικό ήταν το φινάλε με τις δύο ομάδες σε ανοικτό γήπεδο να φτιάχνουν σημαντικές ευκαιρίες ωστόσο το άγονο 0-0 παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net μετέφερε όλα όσα έγιναν στην αναμέτρηση... Στο γήπεδο η Φυτούλα Μωυσέως και στην περιγραφή ο Παναγιώτης Χριστοφή.

-Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στην αναμέτρηση.

2' Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά.

4’ Πρόθεση της Πάφου είναι να πιέσει ψηλά με τους και να αναγκάσει την αντίπαλη άμυνα σε λάθος. Στην αντίπερα η Νέα Σαλαμίνα δίνει γήπεδο ώστε με βαθιές μπαλιές να βγεις σε αντεπιθέσεις.

-Θυμίζουμε πως οι δύο ομάδες θα τα πουν στο ''Αμμόχωστος'' στις 28 Φεβρουαρίου στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου.

15’ Φάουλ του Τουμάσι στον Οφόρι. Όπως φάνηκε στην επαναληπτική προβολή ο ποδοσφαιριστής της Νέας Σαλαμίνας προσπάθησε να κτυπήσει εκτός φάσης (ενώ ήταν στο έδαφος) τον ποδοσφαιριστή της Πάφου.  Η φάση δεν ελέγχθηκε από το VAR.

17’ Ισορροπημένο το ματς μέχρι στιγμής χωρίς την μεγάλη φάση.

σερ

21’ Πολύ δυνατό φάουλ ριψοκίνδυνο με τις τάπες του Μελούσο στον Σεργίου. Ο ρεφ Φωτίου πάει σε on field review για πιθανή κόκκινη.

onf

-Δεν θα κόκκινη κάρτα, αλλά κίτρινη.

enta

-Ένταση στους δύο πάγκους μετά την απόφαση του ρεφ.

26' Κόκκινη κάρτα στον Τιμόθεο Χριστοφή στον πάγκο της Πάφου για διαμαρτυρίες.

30' Τα πολλά δυνατά φάουλ και το αργό τέμπο φέρουν το ματς σε ρηχά νερά από πλευράς φάσεων.

34' Κίτρινη κάρτα στον Οφόρι. Επειδή σημαδεψε και σούταρε τον Τουμάσι ενώ η μπάλα πήγαινε προς τα έξω.

36' Οφσαιντ δίνεται ο Ζάιρο ενώ έφευγε στην κόντρα. Ο βραζιλιάνος ήταν πίσω από κέντρο.

39' Κίτρινη στον Ζάιρο για θέατρο. Ο επιθετικός της Πάφου βγαινε στην κόντρα επίθεση, ο Γκουανίνι έπεσε αλλά μάζεψε τα πόδια αλλά αυτός έπεσε για να πάρει το φάουλ σε καλό σημείο.

-Ήταν στο όριο και χάνει ένα από τα επόμενο δύο παιχνίδια στο Α' όμιλο.

42' Σουτ του Τουμάσι, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

43’ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο και συγκεκριμένα λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής κερδίζει η Πάφος σε ανατροπή του Ντράγκομιρ από τον Μπεχαράνο.

44' Εκτέλεσε ο Τουμάσι, η μπάλα στον Μελίσσα.

45' Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ:

46’ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μέσα Κονατέ, έξω ο Οφόρι. Μέσα ο Ντάτκοβιτς, έξω ο Ντουρμισάι.

47’ Κίτρινη κάρτα στον Μπεχαράνο για δυνατό φάουλ στον Πέπε. Ο Βολιβιανός ήταν στο όριο και χάνει ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδι του Β’ ομίλου.

50’ Επιθετικός μονόλογος της Πάφου στο Β’ ημίχρονο αλλά χωρίς να φτιάξει τη μεγάλη φάση, η Νέα Σαλαμίνα αμύνεται συνεχώς στο δικό της μισό.

55’ Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Μέσα ο Βαλακάρι, έξω ο  Μπότσκαϊ. Μέσα ο Μπρούνο, έξω ο   Τουμάσι.

56' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Παπαγεωργίου, μέσα ο Φερνάντεθ.

57’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Πάφο. Μετά από σέντρα του Μπρούνο ο Ντράγκομιρ έκανε την προβολή αλλά ο Μελισσάς σωτήρια έδιωξε την μπάλα.

σαλ

59’ Γκολ η Νέα Σαλαμίνα. Σε κόντρα αντεπίθεση ο Νάρσινγκ μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ, ο Ίβουσιτς έδιωξε αλλά η μπάλα έμεινε στον αέρα και νέα κεφαλιά ο Ολλανδός έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

κονα οφ

-Άκυρο τελικά το γκολ , παραμένει το 0-0. Μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Κονατέ.

61’ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Νάρσινγκ, μέσα ο Κονέ.

63’ Καλό σουτ Ζάιρο, ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

66'  Αλλαγή για την Πάφο. Έξω ο Πέπε μέσα ο Ζάζα.

69' Πήρε ψυλογία μετά την ακύρωση του γκολ η Πάφος, πιέζει ξανά για το γκολ.

72' Οι ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνας φωνάζουν για δεύτερη κίτρινη-κόκκινη στον Ζάιρο καθώς έκανε βουτιά και κτύπησε την μπάλα με το χέρι.

76’ Πολύ επικίνδυνη στις κόντρα επιθέσεις η Νέα Σαλαμίνα αφού πλέον η Πάφος έδωσε όλη της την έμφαση στην επίθεση και αφήνει ανοικτούς τους χώρους.

76’ Πέναλτι ζητά η Πάφος σε πτώση του Ζάιρο στην περιοχή σε μια μονομαχία με τον Κονατέ. Ο ρεφ δείχνει το παιχνίδι να συνεχιστεί.

80’ Μπήκαμε στο τελευταίο 10λεπτο. Πάμε για αγχωτικό φινάλε.

81’ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Μπεχαράνο, μέσα ο Κατσιάρης.

85' Βιάζεται η Πάφος καθώς ο χρόνος κυλά. Επιλέγει πλέον τις βαθιές μπαλιές.

86’ Καλό σουτ του Ζάζα, η μπάλα λίγο έξω.

87’ Αλλαγή για την Πάφο. Έξω ο Ικόκο, μέσα ο Νταλίνια.

90’ Έξι λεπτά καθυστερήσεων.

90+4’ Τρελός ρυθμός στα τελευταία λεπτά πάνω – κάτω η μπάλα. Όλα για όλα για το γκολ της λύτρωσης η Πάφος.  Η Νέα Σαλαμίνα πιστή στο πλάνο της κρατάει.

90+5’ Διπλή μεγάλη φάση για τη Πάφο. Μετά από φάση για τη Πάφο. Μετά από μπαλιά στην περιοχή ο Μελίσσας έδιωξε ασταθώς και από κοντά οι Ζάζα και ο Ρουζ δεν μπόρεσαν να τον νικήσουν.

90+7’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα για να φύγει με τη νίκη από τη Πάφο. Σε κόντρα επίθεση ο Κονέ βρέθηκε μόνος απέναντι στον Ίβουσιτς αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

Τέλος αναμέτρησης, άγονη ισοπαλία 0-0.

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα, Ζάιρο, Μπότσκαϊ (55' Βαλακάρι), Ικόκο (87' Νταλίνια), Ρους, Ναμ, Τουμάσι, Ντράγκομιρ, Πέπε (66' Ζάζα).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Γκολντάρ, Μπρούνο, Κανέ, Αμπντουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Ζάζα, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Νταλίνια.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Νάρσινγκ (63' Κονέ), Ντουρμισάι (46' Ντάτκοβιτς), Μπεραχάνο (81' Κατσάρης), Καρλίτος, Παπαγεωργίου (56' Φερνάντεθ), Γκουανίνι, Γιάνκα, Οφόρι (46' Κονατέ), Ντιακιτέ

Στον πάγκο: Κίσσας, Κονατέ, Ντάτκοβιτς, Φερνάντεθ, Κουσμάνοβιτς, Κονέ, Σπυριδάκης, Προκοπίου, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Κατσιάρης, Κορομά.