Ολυμπιακός -Νέα Σαλαμίνα: Διπλό, ανάσα και... άλμα! (Φώτος)

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα, το βράδυ της Δευτέρας (28/11). Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 2-0 του Ολυμπιακού, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες. Βαθιά… ανάσα για την ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη, η οποία ανέβηκε στους 16 βαθμούς και… έπιασε την Ομόνοια στην 7η θέση, όντας μόλις στο -1 απ’ την 6άδα και δημιουργώντας εκ νέου αποστάσεις απ’ τις θέσεις που οδηγούν στην Β’ Κατηγορία. Κατώτερος των περιστάσεων ο Ολυμπιακός, στο ντεμπούτο του Μάκη Σεργίδη. Έχασε ξανά και έμεινε στην τελευταία θέση, με 6 βαθμούς.

**Ντεμπούτο στον πάγκο του Ολυμπιακού ο Μάκης Σεργίδης, ο οποίος αντικατέστησε τον Γιάννη Πετράκη.

-4' Κρατάει μπάλα ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά, δείχνει διάθεση να επιτεθεί.

-10' Δεκάλεπτο στο ματς, παιχνίδι κέντρου, χωρίς κάτι αξιόλογο.

-15' Ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο η Νέα Σαλαμίνα, κυκλοφορεί την μπάλα με τον Φράγκο κινητήριο μοχλό στον άξονα.

-16' Μακρινό σουτ ο Ντόσις, με διπλή προσπάθεια ο Μελίσσας.

-17' Σέντρα του Οφόρι, κεφαλιά του Ντορεγκαράι, λίγο έξω η μπάλα.

-27' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, ο Κα προσποιήθηκε στον Άδωνη και έκανε το πλασέ από κοντά, αλλά ήταν αδύναμο και ακίνδυνο.

-28' Κίτρινη στον Ντορεγκαράι για χτύπημα στο κεφάλι στον Μπάρντι.

-35' Συνεχίζει να κρατάει περισσότερο μπάλα στην μεσαία γραμμή η Νέα Σαλαμίνα.

-40' Κόρνερ του Φελίπε από δεξιά, κεφαλιά του Τσίκο, ψηλά έξω.

-44' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Φελίπε εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Ντορεγκαράι νίκησε στον αέρα τον Νάνι, έκανε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι και επέστρεψε στον Αργεντινό φορ που με κοντινή προβολή την έστειλε στα δίκτυα για το 0-1!

ηυ6τηξτ

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45' Κίτρινη ο Ντιακιτέ για φάουλ στον Ντόσις.

-46' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ψύχας και Κορομά μέσα, Μάρκοβιτς και Κα έξω.

-46' Κίτρινη στον Τιάγκο, για φάουλ στον Κορομά.

-49' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ατομική προσπάθεια του Ψύχα, πέρασε από τρεις παίκτες και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και στρώθηκε στον Χέντρικς που πλάσαρε από κοντά αλλά ο Μελίσσας είπε "όχι".

ωρφω δ

-50' Φάουλ του Ντορεγκαράι στον Ψύχα, πάτημα απ' τον φορ της Νέας Σαλαμίνας. Ζήτησαν δεύτερη κίτρινη οι γηπεδούχοι.

-52' Σύγκρουση Οφόρι και Κορομά σε διεκδίκηση στον αέρα, άτσαλο πέσιμο και των δύο στο έδαφος. Μικρή διακοπή στο ματς.

-58' Κίτρινη στον Μάκη Σεργίδη. Ο κόουτς του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκε για φάουλ στον Ψύχα, στην μεσαία γραμμή.

νυ5ρ5τυ

-63' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μιγκελίτο αντί Τιάγκο, Μαργκάσα αντί Φράγκου.

-63' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ντεσιρέ αντί Πεχλιβάνη.

-68' Κίτρινη ο Ντεσιρέ για φάουλ στον Φελίπε.

-69' Ωραία ενέργεια του Τσίκο από αριστερά και γύρισμα, στα σώματα το σουτ του Ντιακιτέ.

-72' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Σάλι αντί Χέντρικς.

-77' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ψύχα, ψηλά έξω.

-80' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα Κλίμοβιτς και Μποτεάκ μέσα, Ντορεγκαράι και Τσίκο έξω.

-81' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Κόρνερ του Ψύχα από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Ντεσιρέ που απ' το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα ψηλά έξω!

-84 Διαγώνιο σουτ του Φελίπε από δεξιά, σταθερά ο Μολ.

υτργνβ τγρ

-89' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Λέουκο αντί Φελίπε.

-90' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Με το που μπήκε ο Λέουκο έγινε δημιουργός, δίνοντας ασίστ σε κενή εστία στον Κλίμοβιτς που πλάσαρε εύστοχα για το 2-0!

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Κίτρινη στον Τολεμές, που ενώ ήταν στον πάγκο πάτησε... εντός αγωνιστικού χώρου για να μιλήσει σε συμπαίκτη του.

-Τέλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Μπάρντι, Μουκτάρης, Μάρκοβιτς (46'Ψύχας), Γκεριέρ, Κα (46'Κορομά), Ντόσις, Πεχλιβάνης (63'Ντεσιρέ), Χέντρικς (72'Σάλι), Νάνι, Κυριάκου.

Στον πάγκο οι Μαρσέλο, Πισιήας, Λιασίδης, Καρτασιάν, Σάλι, Ντεσιρέ, Χριστοδούλου, Ιωάννου, Ψύχας, Σλόγκαρ, Χατζημιτσής, Κορομά.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Τσίκο (80'Μποτεάκ), Μάντζεκ, Φράγκος (63'Μαργκάσα), Ντορεγκαράι (80'Κλίμοβιτς), Οφόρι, Τιάγκο (63'Μιγκελίτο), Φελίπε (89'Λέουκο), Ντιακιτέ.

Στον πάγκο οι Kίσσας, Μιγκελίτο, Λιπόμπε, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Μποτεάκ,  Νικολάου, Τολεμές, Λέουκο, Μαργκάσα, Βίκτωρος, Φιάκας.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντεσιρέ / Ντορεγκαράι, Ντιακιτέ, Τιάγκο, Τολεμές.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
VAR: Φωτίου Κωνσταντίνος