Ομόνοια - Νέα Σαλαμίνα: Γεμάτη πράσινη... πρεμιέρα με τεσσάρα, γκολ και αυτογκόλ (Φώτος)

Κυριαρχώντας από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, η Ομόνοια δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Νέα Σαλαμίνα και ξεκίνησε με το... δεξί το νέο πρωτάθλημα. Το βράδυ της Δευτέρας (21/08) η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή υποδέχθηκε τη Νέα Σαλαμίνα και έφτασε στην άνετη επικράτηση με 4-0. Με αυτογκόλ του Λέουκο προηγήθηκε στο πρώτο μέρος η Ομόνοια, με δύο γκολ του Κακουλλή (που ήρθε απ' τον πάγκο) και ακόμα ένα αυτογκόλ του Ντάτκοβιτς διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Εκτός από τα δύο αυτογκόλ, η Νέα Σαλαμίνα είδε τον Σελέα να τραυματίζεται νωρίς στο πρώτο μέρος και τον Λέουκο να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 58'.

αααααααααε

**Στο γήπεδο η Βάνα Λειβαδιώτη, στην περιγραφή του αγώνα ο Σταύρος Παπαδημητρίου.

-Η διάταξη της Ομόνοιας: Στον άσο ο Φαμπιάνο, δεξί μπακ ο Μάθιους, αριστερό μπακ ο Μαρκίνιος και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Μίλετιτς - Κουλιμπαλί. Αμυντικά χαφ οι Χαραλάμπους - Μπασιρού, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Μπεζούς, έξω δεξιά ο Σίμιτς, έξω αριστερά ο Σεμέδο και στην κορυφή της επίθεσης ο Ανσαριφάρντ.

-Η διάταξη της Νέας Σαλαμίνας: Στον άσο ο Μελίσσας, δεξί μπακ ο Λέουκο, αριστερό μπακ ο Σεργίου και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ντάτκοβιτς - Σελέα. Αμυντικά χαφ οι Καρλίτος - Μπεχαράνο, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Μιγκελίτο, έξω δεξιά ο Κουμουρής, έξω αριστερά ο Νάρσινγκ και στην κορυφή της επίθεσης ο Ντορεγκαράι.

-3' Φάση διαρκείας στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, κέρδος ένα κόρνερ για την Ομόνοια.

-3' Μακρινό σουτ ο Χαραλάμπους, έξω η μπάλα.

-8' Φάουλ για τη Νέα Σαλαμίνα από πλάγια θέση, σέντρα ο Νάρσινγκ, άστοχο το πλασέ του Κουμουρή.

-13' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Ο Λέουκο για δυνατό φάουλ στον Σεμέδο.

-14' Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια. Ο Μπεζούς εκτέλεσε πλασαριστά το φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, ο Μίλετιτς ήταν ανενόχλητος αλλά δεν μπόρεσε να... συνδεθεί με την μπάλα.

-19' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Ωραία εναλλαγή μπάλας εντός περιοχής από δεξιά, ο Σίμιτς έκανε το γύρισμα στην μικρή περιοχή και ο Λέουκο στην προσπάθεια του να διώξει προ του Σεμέδο που περίμενε σε κενή εστία, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του! 1-0 για την Ομόνοια.

-28' Αναγκαστική αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Σελέα έπεσε άτσαλα στο έδαφος μετά από φάουλ που του έγινε και έδειξε να υποφέρει, κρατώντας τον ώμο του. Την θέση του πήρε ο Ντιακιτέ.

-32' Ωραία ατομική ενέργεια του Σεμέδο και γύρισμα από αριστερά, έδιωξε σωτήρια ο Σεργίου.

-36' Γύρισμα του Σίμιτς από δεξιά, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων το πλασέ του Ανσαριφάρντ.

-40' Έχει την κατοχή της μπάλας και τον πλήρης έλεγχο η Ομόνοια.

-45' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' Σουτ του Σίμιτς από καλή θέση, έξω η μπάλα.

-46' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Φερνάντεζ αντί Κουμουρή.

-49' Γύρισμα του Σεμέδο από αριστερά, ψηλά έξω το πλασέ του Σίμιτς.

-51' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Ανσαριφάρντ προσποιήθηκε ωραία και απελευθερώθηκε απ' τον Ντάτκοβιτς, όμως το πλασέ του με το αριστερό έφυγε πάνω απ' απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-56' Κίτρινη ο Χάμπος για φάουλ στον Καρλίτος.

-58' ΚΟΚΚΙΝΗ για τη Νέα Σαλαμίνα. Δεύτερη κίτρινη ο Λέουκο, για φάουλ στον Ανσαριφάρντ.

-59' Μακρινό σουτ ο Χαραλάμπους, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μελίσσας.

-64' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Κατσιάρης και Κουσμάνοβιτς μέσα, Μιγκελίτο και Νάρσινγκ έξω.

-65' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Κάθετη ο Χάμπος, ο Σίμιτς από δεξιά εντός περιοχής έκανε το διαγώνιο σουτ, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μελίσσας.

-66' Ξανά ο Μελίσσας! Ο Μπεζούς δοκίμασε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, ο Μελίσσας έδιωξε, στην επαναφορά ο Μίλετιτς έκανε το πλασέ αλλά ο κίπερ της Νέας Σαλαμίνας έπεσε και απέκρουσε εκ νέου!

-68' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Κασάμα και Κακουλλής μέσα, Χαραλάμπους και Ανσαριφάρντ έξω.

-73' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Οι δύο αλλαγές του Σωφρόνη Αυγουστή συνεργάστηκαν ιδανικά! Ο Κασάμα στην ατομική ενέργεια και την σέντρα από δεξιά, ο Κακουλλής την κεφαλιά από κοντά και 2-0!

-76' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Κούσουλος και Λοΐζου μέσα, Μπασιρού και Σίμιτς έξω.

-77' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Δημιουργός ξανά ο Κασάμα, δεύτερο αυτογκόλ η Νέα Σαλαμίνα! Ο Κασάμα σέντραρε από δεξιά προς τον Σεμέδο, ο Ντάτκοβιτς έκανε την προβολή θέλοντας να διώξει, δεν βρήκε καλά την μπάλα και την έστειλε στα δίκτυα της ομάδας του.

-79' Αλλαγή για την Ομόνοια. Ζαχαρίου αντί Σεμέδο.

-80' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Σκόρερ ξανά ο Κακουλλής! Ο φορ των "πρασίνων" κυνήγησε την μακρινή μπαλιά, ο Ντάτκοβιτς προσπάθησε με το κεφάλι να επιστρέψει στον Μελίσσα, ο Κακουλλής το κατάλαβε, πρόλαβε και... τσίμπησε την μπάλα και σε κενή εστία σκόραρε για το 4-0!

-82' Δοκίμασε ξανά με απευθείας εκτέλεση κόρνερ ο Μπεζούς, έδιωξε ο Μελίσσας.

-88' Λοΐζου και Ζαχαρίου μπερδεύτηκαν, πήγαν και οι δύο για το σουτ, χάθηκε η ευκαιρία.

-89' Άστοχο το πλασέ του Κακουλλή.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Μαρκίνιος, Σεμέδο (79'Ζαχαρίου), Ανσαριφάρντ (68'Κακουλλής), Μπασιρού (76'Κούσουλος), Σίμιτς (76'Λοΐζου), Μίλετιτς, Χαραλάμπους (68'Κασάμα), Μπεζούς.

Στον πάγκο οι: Παναγή, Ουζόχο, Κασάμα, Κακουλλής, Λοΐζου, Λέζιακς, Ζαχαρίου, Λανγκ, Κούσουλος, Ανδρέου, Χρίστου, Παντελή.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Σελέα (28'Ντιακιτέ), Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ (64'Κουσμάνοβιτς), Μιγκελίτο (64'Κατσιάρης), Κουμουρής (46'Φερνάντεζ), Μπεχαράνο, Καρλίτος, Ντορεγκαράι, Λέουκο.

Στον πάγκο οι: Κίσσας, Ντουρμισάι, Φερνάντεζ, Κουσμάνοβιτς, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Έντσον, Ντιακιτέ, Κατσιάρης, Κορομά.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χαραλάμπους/ Καρλίτος.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Λέουκο (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος