Πάφος - Νέα Σαλαμίνα: Ερυθρόλευκοι... ακάθεκτοι - Διπλό και φουλ για εξάδα! (Φώτος)

Ασταμάτητη η Νέα Σαλαμίνα, η οποία επικράτησε της Πάφου στο «Στέλιος Κυριακίδης»! Το απόγευμα της Παρασκευής (03/02) η Πάφος υποδέχθηκε τη Νέα Σαλαμίνα στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής και οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν εκτός έδρας με 2-1! Ντορεγκαράι με πέναλτι στο ξεκίνημα, Τάνκοβιτς στο φινάλε του ημιχρόνου και Μιγκελίτο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι σκόρερ. Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη (οι 5 στο πρωτάθλημα), η οποία την ανεβάζει στην 5η θέση με 37 βαθμούς. Εντός έδρας ήττα – σοκ για την Πάφο, μόλις η 2η στην έδρα της στο φετινό πρωτάθλημα, που την αφήνει στους 45 βαθμούς και την 3η θέση. Ντεμπούτο για την Πάφο ο Μπρούνο Φελίπε, που είχε την ασίστ στο γκολ της ομάδας του.

Fonbet - Αποκτήστε το μπόνους καλωσορίσματος σας μέχρι €300!

Στο γήπεδο η Φυτούλα Μωυσέως, στην περιγραφή του αγώνα ο Σταύρος Παπαδημητρίου

-4' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, κρατάει λίγο περισσότερο την μπάλα η Νέα Σαλαμίνα.

-5' Σουτ του Τσίκο από καλή θέση εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-7' Πάει για On field Review ο ρεφ Θεουλή για πιθανό πέναλτι υπέρ της Νέας Σαλαμίνας, σε χέρι του Ζάιρο, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σάλαλιχ από αριστερά. Ειδοποιήθηκε απ΄ το VAR.

-8' ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Νέα Σαλαμίνα, αυτή είναι η απόφαση του ρεφ, αφού είδε την φάση στο μόνιτορ.

-8' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Ντορεγκαράι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας. Προβάδισμα με 1-0 για τη Νέα Σαλαμίνα! (Δείτε ΕΔΩ το χέρι του Ζάιρο και την εύστοχη εκτέλεση του Ζάιρο).

γςβρφτγβω

-12' Πρόβλημα με Ικόκο για την Πάφο, πάει για αναγκαστική αλλαγή. Με δέκα προσωρινά οι γηπεδούχοι.

-14' Σέντρα του Σεργίου, κεφαλιά του Τσίκο, λίγο έξω η μπάλα.

-15' Κίτρινη στον Άδωνη, για κράτημα στον Τάνκοβιτς.

-17' Γίνεται τώρα η αλλαγή. Μπρούνο αντί Ικόκο, ντεμπούτο για το μεγάλο μεταγραφικό απόκτημα της Πάφου.

-19' Διαγώνιο σουτ του Ζάιρο, εντυπωσιακή επέμβαση του Μελίσσα.

-20' Ο Κανέ πάει στο δεξί άκρο της άμυνας, στην θέση που είχε ο Ικόκο. Ο Ναμ έρχεται λίγο πιο πίσω και είναι δίδυμο με Πελάζιο στην μεσαία γραμμή (εκεί που ήταν ο Κανέ) και ο Μπρούνο παίζει πίσω απ' τον Ζάιρο.

-22' ΔΟΚΑΡΙ για την Πάφο! Εξαιρετικό πλασέ του Χέσταντ με το αριστερό απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μελίσσα!

-28' Κρατάει την μπάλα η Πάφος και γυροφέρνει έξω απ' την αντίπαλη περιοχή.

-33' Γύρισμα του Χέσταντ, σουτ στην κίνηση ο Τάνκοβιτς, σταθερά ο Μελίσσας.

-36' Φωνές για πέναλτι η Πάφος, σε σπρώξιμο του Ντάτκοβιτς σε Ζάιρο. "Παίζεται" από ρεφ και VAR.

-39' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Δημιουργός ο Μπρούνο, που με εξαιρετική κάθετη πάσα... έκοψε στα δύο την άμυνα της Νέας Σαλαμίνας και έφερε σε τετ α τετ τον Τάνκοβιτς. Ο Σουηδός ήταν ψύχραιμος, πλάσαρε ιδανικά τον Μελίσσα για το 1-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

βςργβτ

-40' Στο έδαφος ο Μπρούνο, κρατάει το χέρι του, δείχνει να πονάει πολύ.

-40' Κίτρινη ο Ντορεγκαράι.

-42' Συνεχίζει κανονικά ο Μπρούνο.

-44' Σέντρα του Ναμ, κεφαλιά του Ζάιρο, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ. Διαμαρτυρίες για χέρι και πέναλτι από πλευράς Πάφου, "παίζεται" από ρεφ και VAR.

-45' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' Σουτ του Μιγκελίτο από καλή θέση, ψηλά έξω.

-48' Γύρισμα του Μπρούνο, πλασέ του Τάνκοβιτς, σταθερά ο Μελίσσας.

-48' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ιδανική αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, ο Τσίκο μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το ιδανικό γύρισμα προς τον Μιγκελίτο ο οποίος από κοντά πλάσαρε άψογα για το 2-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-52' Μακρινό σουτ του Τάνκοβιτς, με τις γροθιές ο Μελίσσας.

-53' Κίτρινη ο Καρλίτος για φάουλ στον Τάνκοβιτς.

-58' Ωραία συνεργασία Ζάιρο - Τάνκοβιτς και στρώσιμο στον Μπρούνο που έκανε το σουτ, ο Ντάτκοβιτς έβαλε την κόντρα.

-64' Κίτρινη ο Πελάζιο για φάουλ στον Ντάτκοβιτς.

-66' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μαλεκκίδης (ντεμπούτο) αντί Οφόρι.

-69' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Αμπντουραχίμι και Δημητρίου μέσα, Χέσταντ και Πελάζιο έξω.

-75' Πλασέ του Ζουνίνιο από κοντά, σταθερά ο Μελίσσας.

-77' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Τιάγκο και Μαργκάσα μέσα, Καρλίτος και Σαλάλιχ έξω.

-83' Αλλαγή για την Πάφο. Βαλακάρι αντί Ναμ.

-85' Δυνατό σουτ του Μπρούνο, έδιωξε με το κεφάλι ο Άδωνη.

-86' Δοκίμασε από μακριά ο Αμπντουαρχίμι, έπεσε και έδιωξε δύσκολα ο Μελίσσας.

-87' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Φλοριάν και Κλίμοβιτς μέσα, Μιγκελίτο και Ντορεγκαράι έξω.

-89' Στρώσιμο του Ζάιρο, πλασέ του Μπρούνο, πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-90' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+4' Κίτρινη ο Μελίσσας για καθυστερήσεις.

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Κβίντα, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο (17'Μπρούνο), Χέσταντ (69'Αμπντουραχίμι), Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Ναμ (83'Βαλακάρι), Μπάιριτς, Πελάζιο (69'Δημητρίου).

Στον πάγκο οι Άντος, Παλάσιος, Χότσκο, Μπετανκόρ, Δημητρίου, Αμπντουραχίμι, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Μπρούνο, Ντράγκομιρ, Μοντέιρο.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο (87'Κλίμοβιτς), Τσίκο, Σαλάλιχ (77'Τιάγκο), Καρλίτος (77'Μαργκάσα), Οφόρι (66'Μαλεκκίδης), Ντορεγκαράι (87'Φλοριάν), Ντιακιτέ.

Στον πάγκο οι: Κίσσας, Καλανίδης, Μαλεκκίδης, Κατσικάς, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Νικολάου, Φλοριάν, Μαργκάσα, Φράγκος, Τιάγκο, Φελίπε.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πελάζιο Άδωνη, Ντορεγκαράι, Καρλίτος, Μελίσσας.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης