Νέα Σαλαμίνα-Ομόνοια: 3η σερί… και είπε “ευχαριστώ” στα δώρα (Φώτος)

Τρίτη σερί νίκη για την Ομόνοια. Οι πράσινοι κέρδισαν στο “Αμμόχωστος-Επιστροφή” τη Νέα Σαλαμίνα με 2-0 και ανέβηκαν στους 29 βαθμούς.

Έπιασαν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας Άρη και Πάφο με 29 βαθμούς που ηττήθηκαν από ΑΕΚ και Καρμιώτισσα. Στους 19 βαθμούς παρέμεινε η Νέα Σαλαμίνα.

Σε ένα παιχνίδι που είχε ένταση, πάθος και αρκετές καλές στιγμές η Ομόνοια ήταν πιο ουσιαστική και στις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν κατάφερε να σκοράρει με Σεμέδο στο στο 49ο λεπτό και Κούσουλο στο 68ο λεπτό.

Δυο γκολ στο πρώτο μέρος ακυρώθηκαν από το VAR ως οφσαιντ. Αρχικά ο Αλιούμ σκόραρε για τους πράσινους στους 32ο λεπτό ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε από το VAR δίνοντας τον Σεμέδο οφαιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους σκόραρε και η Νέα Σαλαμίνα με τον Ντορεγκαράι, γκολ το οποίο ακυρώθηκε και αυτό από το VAR ως οφσαιντ. Ο Αργεντινός επιθετικός ήταν πιο μπροστά όταν πήρε την μπάλα.

ασδσα

Στο Live της αναμέτρησης ο Κωσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε η αναμέτρηση.

εςρςερ

-2' Εντολές Χριστοδούλου στους παίκτες του για πίεση από πολύ ψηλά στους παίκτες της Ομόνοιας.

Στο έδαφος ο Μπέζους και μικρή διακοπή στον αγώνα.

σδσαδ

Πέρασε για λίγο εκτός ο Ουκρανός... με δέκα για την ώρα η Ομόνοια.

Επέστρεψε και πάλι ο Μπέζους στον αγωνιστικό χώρο.

-7' Ωραία ατομική ενέργεια από τον αλιούμ μπήκε περιοχή αλλά έκανε λάθος πάσα.

-9' Σέντρα του Μάθιους πάνω στον Κίσσα η μπάλα.

-10' Σουτ του Σεμέδο δυνατό αλλά ψηλά από την εστία του Κίσσα.

φδδσ

-16' Σουτ του Σιπριάνο καλό αλλά πάνω από την εστία του Κίσσα και πάλι.

-20' Άλλη μια σέντρα από τον Σεμέδο στην αγκαλιά του Κίσσα και αυτή.

-22' Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα. Πρώτο στον αγώνα. Δεν έφερε κάτι η εκτέλεση για τους ερυθρόλευκους.

-24' Καλύτεροι οι πράσινοι χωρίς όμως να απειλήσουν την εστία του Κίσσα. Κρατάνε μπάλα, προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, κρατά όμως η Νέα Σαλαμίνα. Καλή άμυνα από τους παίκτες του Χριστοδούλου στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

ασδδ

-26' Χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια με Μπέζους. Συνεργάστηκαν Σεμέδο, Μάθιους με τον Ουαλό να κάνει το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι με τον Ουκρανό να κάνει το πλασέ με την μπάλα να περνά έξω. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα.

-30' Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια με δυνατό διαγώνιο σουτ του Σεμέδο να περνά ελάχιστα έξω.

-32' Σκοράρει η η Ομόνοια με Αλιούμ. Σέντρα από τον Κούσουλο η κεφαλιά του Αλιούμ νικάει τον Κίσσα για το προβάδισμα των πρασίνων. Εξετάζεται η φάση από το VAR.

Μετά και την εξέταση της φάσης και από το VAR το γκολ ακυρώθηκε για οφσαιντ στο ξεκίνημα της φάσης από τον Σεμέδο.

-37΄Σουτ του Αλιούμ από πλάγια θέση μαζεύει ο Κίσσας.

Πέντε λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

45+ Σκοράρει η Νέα Σαλαμίνα με τον Ντοργκαράι με κεφαλιά. Ελέγχεται η φάση από το VAR.

Άκυρο και αυτό το γκολ αφού ο Ντορεγκαράι ήταν σε θέση οφσαιντ όταν κινήθηκε προς την μπάλα.

Τέλος του πρώτου μέρους.

Άρχισε το β' μέρος.

-46' Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Στα αποδυτήρια έμεινε ο Μάθιους στη θέση του ο Ψάλτης.

sadsa

-49' ΓΚΟΛ και 0-1 για την Ομόνοια με τον Σεμέδο. Ο Λοίζου βρήκε κάθετα στην περιοχή τον Σεμέδο ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Κίσσα για το προβάδισμα των πρασίνων.

δσφσδφ

-55' Διπλή αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Εκτός οι Καρλίτος και Κονέ στις θέσεις τους οι Μιγκελίτο και Φερνάντες.

-57' Σουτ του Φερνάντες, εξαιρετική επέμβαση του Ουζοχο σε κόρνερ. Επιθετικό φάουλ στη συνέχεια.

-61' Αλλαγή για την Ομόνοια εκτός ο Αλιούμ στη θέση του ο Κακουλλής.

-62' Βγήκε επικίνδυνα ο Κίσσας εκτός περιοχής και έδιωξε την μπάλα μπροστά στον Κακουλλή. Στο έδαφος ο επιθετικός της Ομόνοιας διαμαρτυρίες από τους πράσινους. Κίτρινη κάρτα και στον Αυγουστή.

-63' Κίτρινη στον Ντιαγκιτέ.

-67' Σουτ του Κακουλλή πέφτει ο Κίσσας και διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

-68' ΓΚΟΛ και 0-2 για την Ομόνοια με Κούσουλο ο οποίος δεν πανηγυρίζει το γκολ. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR για φάουλ του Μπεζούς στον Κίσσα πριν η μπάλα καταλήξει στον Κούσουλο. Μετρά κανονικά το γκολ των πρασίνων μετά και την εξέταση και από το VAR. Ο Ουκρανός πήδησε για κεφαλιά ο Κίσσας έδιωξε την μπάλα αυτή κατέληξε στον Κούσουλο ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της πρώην του ομάδας.

75' Διπλή αλλαγή για την για την Ομόνοια εκτός οι Λοίζου και Μπεζούς στις θέσεις τους οι Σίμιτς και Χαραλάμπους.

75' Διπλή αλλαγή και για την Νέα Σαλαμίνα εκτός οι Ντουρμισάι και Κατσιαρής στις θέσεις τους οι Κουσμάνοβιτς και Παπαγεωργίου.

δασδδσ

-79' Σουτ του Σελέα διώχνει ο Ουζόχο.

-83' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα εκτός ο Νάρσινγκ στη θέση του ο Κορομά.

-84' Αλλαγή για την Ομόνοια εκτός ο Μπασιρού στη θέση του ο Φράνσον.

-85' Σουτ του Σεμέδο με τα πόδια διώχνει ο Κίσσας.

Εφτά λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

90+4' Εξαιρετική επέμβαση του Ουζόχο σε πλασέ του Φερνάντες. Ο Νιγηριανός κιπερ μάζεψε την μπάλα πάνω στην γραμμή.

90+4 Κίτρινη και στον Σιπριάνο.

90+5 Άλλες δυο μεγάλες επεμβάσεις του Ουζόχο. Κεφαλιά του Λέουκο διώχνει την μπάλα ο Ουζόχο με το ένα χέρι στη συνέχεια σουτ του Ντιακιτέ πέφτει ο κιπερ της Ομόνοιας και έδιωξε και πάλι την μπάλα.

Τέλος του αγώνα.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Κονατέ, Σέλεα, Νάρσινγκ (83' Κορομά), Ντουρμισάι (75' Κουσμάνοβιτς), Καρλίτος (55' Μιγκελίτο), Κονέ (55' Φερνάντες), Ντορεγκαράι, Λέουκο, Ντιακιτέ, Κατσιαρής (75' Παπαγεωργίου)

Στον πάγκο: Καλανίδης, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Φερνάντεζ, Κουσμάνοβιτς, Κουμουρής, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Έντσον Σίλβα, Κορομά

Ομόνοια: Ουζόχo, Μάθιους (46' Ψάλτης), Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Σεμέδο, Λοίζoυ (74' Λοίζου), Αλιούμ (61' Κακουλής), Μπασιρού (84' Φράνσον), Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπέζους (75' Χαραλάμπους)

Στον πάγκο: Κελεπέσιης, Κυριακίδης, Ψάλτης, Κακουλλής, Φράνσον, Λέτσιακς, Καρίμ, Σίμιτς, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Άμο.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος