Νέα Σαλαμίνα-Πάφος: Της έσπασε το εντός έδρας αήττητο / 5η σερί νίκη (φώτος)

Δύσκολο αλλά σπουδαίο διπλό πέτυχε η Πάφος Fc επικρατώντας 2-0 της Νέας Σαλαμίνας στο "Vitex – Αμμόχωστος Επιστροφή" στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Έσπασε το εντός έδρας αήττητο για την ομάδα της Αμμοχώστου που έμεινε στους 19 βαθμούς. Πέμπτη σερί νίκη για την Πάφο που ανέβηκε στους 29 ισοβαθμώντας στην κορυφή μαζί με το ΑΠΟΕΛ.

Ωραίο παιχνίδι σε γενικές γραμμές με δύο ακυρωθέν γκολ, πάθος και δύναμη.  Τα γκολ της Παφιακής ομάδας πέτυχαν οι Τάνκοβιτς στο 59’ και Ζάιρο στο 81’.

Δοκάρι είχε ο Βαλακάρι στο 59’.

Ο Χρίστος Χαραλάμπους στο "Vitex – Αμμόχωστος Επιστροφή", ο Παναγιώτης Χριστοφή στην περιγραφή...

Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στην αναμέτρηση.

2' Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά. Και οι δύο ομάδες προσπαθούν να κτίσουν παιχνίδι από πίσω με πολλές κοντινές μεταβιβάσεις.

5' Γρήγορος ρυθμός αλλά χωρίς την μεγάλη φάση μέχρι στιγμής.

7’ Πρώτη ευκαιρία στο ματς για την Πάφο με τον Τάνκοβιτς να μπαίνει στην περιοχή μετά από ωραία πάσα του Ζάιρο. Έκανε το σουτ αλλά ο Κίσσας έπεσε σωστά και έδιωξε την μπάλα.

10’ Ωραία ενέργεια του Ζάιρο που ξέφυγε του Σελέα, έκανε το σουτ όμως ο Κίσσας βγήκε σωστά και έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.

11’ Κεφαλιά του Βαλακάρι από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

13’ Ανέβηκε στα τελευταία λεπτά η Πάφος και είναι πολύ επικίνδυνη επιθετικά.

14' Πτώση του Ντορεγκαράι στην περιοχή,τίποτα λέει ο Ελβετός ρεφ Luca Cibelli που ήταν πολύ κοντά στη φάση.

17' Καλό σουτ του Πέπε, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρι του Κίσσα.

19' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς στον Ντορεγκαράι. Ο Αργεντινός συμπλήρωσε κάρτες και χάνει Ομόνοια ή Απόλλωνα.

23' Δεν μπορεί να γίνει απειλητική η Νέα Σαλαμίνα επιθετικά και αυτό προβληματίζει τον Χριστόδουλο Χριστοδούλου. Στην αντίπερα η Πάφος πλέον έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης.

πεπ

25' Πρόβλημα για τον Πέπε σε μια εναέρια μονομαχία.

26' Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφο. Έξω ο Πέπε, μέσα ο Πελάζιο.

29' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Ζάιρο από πλάγια θέση να μην μπορεί να νικήσει τον Κίσσα.

33' Έπεσε ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά λόγω των δυνατών φάουλ στο χώρο του κέντρου. Παρόλα αυτά η Πάφος δείχνει πιο ενεργητική επιθετικά σε σχέση με τη Νέα Σαλαμίνα.

38' Παραμένει το 0-0 με την Πάφο ναι μεν να έχει την κατοχή ωστόσο να μην μπορεί να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της Νέας Σαλαμίνας.

45' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για την Πάφο. Ο Ικόκο έδωσε έτοιμο γκολ στον Τάνκοβιτς με παράλληλη πάσα στην μικρή περιοχή και εντελώς μόνος έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

45+1' Τρία λεπτά καθυστερήσεων.

Tέλος Α' ημιχρόνου...

46' Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

49' Πρώτη ευκαιρία για τη Πάφο στο Β' ημίχρονο με τον Τάνκοβιτς να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

50' Φάουλ σε εξαιρετικά καλό σημείο για απευθείας εκτέλεση κέρδισε η Πάφος, η μπάλα στο τοίχος.

53' Μπήκε δυνατά η Πάφος, ψάχνει το γκολ αλλά ακόμη δεν τα έχει καταφέρει.

56' Άνοιξε το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.

1 πα

58' ΓΚΟΛ 0-1 ανοίγει το σκορ η Πάφος. Ο Βαλακάρι βρήκε έξοχα στον κενό χώρο τον Τάνκοβιτς που με ψύχραιμο πλασέ αυτή την φορά δεν λάθεψε νικώντας τον Κίσσα.

59' Δοκάρι η Πάφος σε σουτ του Βαλακάρι. Ο Φινλανδός έπιασε το δυνατό σου και η μπάλα ντράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κίσσα.

61' ΓΚΟΛ 0-2 η Πάφος με τον Βαλακάρι. Μετά από ωραία βαθιά μπαλιά, μπήκε στην περιοχή από πλάγε έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Κονατέ και κατέληξε στα δίκτυα. Πήγε στον πάγκο και το αφιέρωσε στον τραυματία συμπαίχτη του Νταβό.

οφσ

-Δεν μετρά τελικά το γκολ αφού ο Νορβηγός υποδείχθηκε σε θέση οφσαιντ.

65’ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μέσα οι Κονέ και Μιγκελίτο αντί των Φερνάντεζ και Κατσιαρή.

67' Αφού δεν μέτρησε το γκολ πλέον η Νέα Σαλαμίνα είναι εντός διεκδίκησης αποτελέσματος και καλείται να γίνει πιο επιθετική.

69' Αναγκαστική αλλαγή για τη Πάφο, έξω ο Μπότσκαϊ, μέσα ο Ταβάρες.

71' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Νέα Σαλαμίνα. Μετά από τραγικό λάθος του Κβίντα ο Ντορεγκαράι έτρεξε και διεκδήκησε την μπαλα έκανε το πλασέ και με τον Ίβουσιτς εκτός θέσης στην επαναφορά ο Καρλίτος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

οφαν

73' Ακύρωνεται το γκολ καθώς ο Ντορεγκαράι υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

οφορ

74' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Κονατέ, μέσα ο Οφόρι που επιστρέφει στην ενεργό δράση μετά από καιρό. Πρώτη συμμετοχή για φέτος για τον ακραίο αμυντικό των ερυθρολεύκων.

76' Παρότι το γκολ ακυρώθηκε πήρε τα πάνω της τα στα τελευταία λεπτά η Νέα Σαλαμίνα.

79' Τριπλή αλλαγή για την Πάφο. Έξω οι Βαλακάρι, Τάνκοβιτς, και Ντράκομιρ. Μέσα οι Τουμάσι, Μπρούνο, Αμπτουσαλάμοφ.

0-2 πα

81' ΓΚΟΛ 0-2 η Πάφος με τον Ζάιρο. Τραγικό λάθος του Σελέα και ο Ζαίρο το εκμεταλεύτηκε και μόνος απέναντι στον Κίσσα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

-Δέκατο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Ζάιρο.

82' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. 'Εξω οι Νάρσινγκ και Ντουρμισάι, μέσα ο Παπαγεωργίου και Κορομά.

86' Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Κορομά να μην μπορεί να νικήσει τον Ίβουσιτς από καλή θέση.

87' Δεν μπορεί να αντιδράσει η Νέα Σαλαμίνα, κρατά το σκορ ασφαλείας η Πάφος.

90' Έξι λεπτά καθυστερήσεων.

90+2' Φάουλ λίγο έξω από την περιοχή κερδίζει η Πάφος. Ο Ταβάρες εκτέλεσε, πάνω από την εστία του Κίσσα.

90+4' Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά, η Πάφος αγκαλιά με την 5η σερί νίκη. Έσπασε το εντός έδρας αήττητο της Νέας Σαλαμίνας.

90+5' Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Κορομά, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Τ

Τέλος αναμέτρησης...

ν-π

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Κονατέ (74' Οφόρι), Σελέα, Νάρσινγκ (82' Κορομά), Ντουρμισάι (82' Παπαγεωργίου), Φερνάντεζ (65' Κονέ), Καρλίτος, Ντορεγκαράι, Λέουκο, Ντιακιτέ, Κατσιαρής (65' Μιγκελίτο)

Στον πάγκο: Καλανίδης, Κατσικάς, Κουσμάνοβιτς, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Έντσον Σίλβα

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο, Μπότσκαϊ (69' Ταβάρες), Ικόκο, Τάνκοβιτς (79' Μπρούνο), Βαλακάρι (79' Τουμάσι), Ναμέ, Ντράγκομιρ (79' Αμπντουσαλάμο ), Πέπε (26' Πελάζιο).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Δημητρίου, Ρους,  Μιχαήλ, Νταλίνια.