Από ΕΝΑ ημίχρονο, από ΕΝΑ βαθμό! (Φώτος)

Παιχνίδι στο οποίο και οι δύο ομάδες ήθελαν πάση θυσία τη νίκη, διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής (08/11). Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Νέα Σαλαμίνα στο "ΜΑΚ" σε παιχνίδι για την 10η αγωνιστική, οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, έμειναν... άσφαιρες και στο τέλος της ημέρας πήραν από ένα βαθμό με το ισόπαλο 0-0. Καλύτερος ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος, είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες για γκολ με αποκορύφωμα το διπλό δοκάρι στο 36'! Ανεβασμένη η Νέα Σαλαμίνα στην επανάληψη, μπήκε αρκετές φορές με αξιώσεις στην περιοχή του Μιχαήλ, είχε τελικές αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

-4' Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι. Μετά από φάση διαρκείας στην άμυνα της Νέας Σαλαμίνας, ο Γκουστάβο έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

-10' Δεκάλεπτο στο ματς, ο Ολυμπιακός δείχνει λίγο περισσότερη επιθετικότητα. Η Νέα Σαλαμίνα δίνει χώρο στον αντίπαλο.

-12' Πρώτη ευκαιρία και για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μιχαήλ δεν έδιωξε σωστά, ο Οσέι εκμεταλλεύτηκε και μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι, έφυγε ψηλά έξω.

-16' Πάει για αναγκαστική αλλαγή η Νέα Σαλαμίνα. Ο Βινίσιους αντιμετώπισε πρόβλημα στον προσαγωγό, δοκίμασε να συνεχίσει αλλά δεν μπόρεσε. Ετοιμάζεται ο Αντιόλο.

-18' Γίνεται τώρα η αλλαγή. Αντιόλο αντί Βινίσιους, η πρώτη - αναγκαστική - αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα.

-23' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Σαρφό εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, προωθημένος Σαμπίνια έκανε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά δεν βρήκε στόχο.

ςβωρετβω ε

-30' Μισάωρο στο ματς. Ο Ολυμπιακός είναι η ομάδα που ψάχνει περισσότερο το γκολ. Έχει την κατοχή και ασκεί ψηλά πίεση, δυσκολεύοντας την αντίπαλη ομάδα στην ανάπτυξή της.

-34' Σέντρα - σουτ του Ψάλτη από δεξιά, σταθερά ο Βεσελόφσκι.

-36' ΔΙΠΛΟ δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Αρχικά ο Μανρίκε, με σουτ από αριστερά εντός περιοχής σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά της μπάλας, ο Σαρφό έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα στο... απέναντι δοκάρι, το αριστερό. Μετά το δεύτερο δοκάρι, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του εξουδετερωμένου Βεσελόφσκι.

βτβερβ

-36' Κίτρινη στον Νικολάου για φάουλ στον Γκουστάβο.

-37' Σουτ του Αντιόλο από καλή θέση, άστοχο.

-44' Μακρινό σουτ του Νάνι, έξω η μπάλα.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-Τέλος ημιχρόνου, στο 0-0.

***Σχόλιο ημιχρόνου: Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας και γυρόφερνε στην περιοχή της Νέα Σαλαμίνας ενώ δημιούργησε 3-4 ευκαιρίες για γκολ με κορυφαίες το διπλό δοκάρι με Μανρίκε και Σαρφό. Έχει ωραίους αυτοματισμούς η ομάδα της Λευκωσίας παρά την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενουμένων. Η Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο μέρος ήταν παραταγμένη σε θέση άμυνας και προσπαθούσε να γίνει επικίνδυνη κυρίως με αντεπιθέσεις.

-51' Κίτρινη στον Αντιόλο, για τράβηγμα στον Σαρφό.

-52' Εκτέλεση φάουλ του Σαρφό από μακριά, σταθερά ο Βεσελόφσκι.

-54' Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ωραία συνεργασία από Ντανίλο και Οσέι, η μπάλα έφτασε δεξιά στον Σεργίου που έκανε την σέντρα, ο Ντανίλο έκανε την κεφαλιά - ψαράκι, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

-55' Πιο "ζωντανή" μεσοεπιθετικά η Νέα Σαλαμίνα, σε σχέση με την εικόνα της στο α' μέρος.

-60' Αλλαγή στην αλλαγή για τον Σάββα Δαμιανού. Ο Αντιόλο που στο 18' μπήκε στην θέση του Βινίσιους, πέρασε εκτός και την θέση του πήρε ο Κρεχίν. Αλλαγή για λόγους τακτικής.

-62' Κεφαλιά του Σαμπίνια από καλή θέση, άστοχος.

-67' Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Ντανίλο κράτησε με πλάτη εκτός περιοχής, έδωσε στον Κονφέ και αυτόε στον Κρεχίν ο οποίος εντός περιοχής και από αριστερά έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει έξω.

-68' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Κοστόφ μέσα - Χάνι έξω.

-70' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Σέντρα του Οσέι από δεξιά, σουτ στην κίνηση του Κρεχίν με το αριστερό, ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι η μπάλα.

-73' Σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει. Διαγώνιο σουτ του Βαν Κέσελ από δεξιά εντός περιοχής, με τις γροθιές σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι.

-75' ΑΠΙΘΑΝΗ ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Σαρφό εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Σαμπίνια έκανε την κεφαλιά από κοντά, ο Βεσελόφσκι έδιωξε δύσκολα, ο Νάνι από κοντά έκανε το σουτ, ξανά ο Βεσελόφσκι απέκρουσε και ακολούθως ήταν η σειρά του Βαν Κέσελ να σουτάρει και να δει τον κήπερ της Νέας Σαλαμίνας να πει "όχι". Όλα αυτά, από το ύψος της μικρής περιοχής!

εβεβ

-76' Αναγκαστική αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μπρένο αντί του τραυματία Νικολάου.

-76' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Σαντάνα αντί Πεχλιβάνη.

-81' Αναγκαστική αλλαγή και για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο τραυματίας Βαν Κέσελ, εντός ο Μίλετιτς.

-82' Ωραία σέντρα του Μπρένο από αριστερά, ο Ντανίλο σηκώθηκε μόνος για το κεφάλι αλλά ήταν άστοχος.

-83' Ατομική προσπάθεια του Κρεχίν, κόπηκε, η μπάλα έφτασε στον Βαρέλα που έκανε το σουτ από καλή θέση αλλά δεν βρήκε στόχο.

-84' Επικίνδυνο παράλληλο γύρισμα του Μίλετιτς, πέρασε από όλους η μπάλα.

-87' Πήγε για γκολάρα ο Βαρέλα. Ανάποδο ψαλίδι από αριστερά εντός περιοχής, με τις γροθιές ο Μιχαήλ.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

***Σχόλιο β' μέρους: Στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα ισορρόπησε και έφτιαξε ευκαιρίες με τον Κρεχίν και τον Ντανίλο ενώ ευκαιρίες είχε και ο Ολυμπιακός με σουτ του Βαν Κέσελ και κεφαλιά του Σαμπίνια που απέκρουσε ο Βεσελόφσκι. Το παιχνίδι ήταν πιο ανοικτό στο δεύτερο μέρος με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους στο παιχνίδι χωρίς ωστόσο κάποια φάση να καταλήξει στα δίχτυα με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:  Μιχαήλ, Ψάλτης, Σαμπίνια, Γκουστάβο, Μανρίκε, Σαρφό, Πεχλιβάνης (76'Σαντάνα), Ανδρέου, Νάνι, Βαν Κέσελ (81'Μίλετιτς), Χάνι (68'Κοστόφ).

Στον πάγκο: Καραδαής, Μίλετιτς, Γαρουφαλιάς, Σαντάνα, Σωτηρίου, Κοστόφ, Κυριάκου, Τσολάκης, Χαραλάμπους.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Ανδρέου, Βαρέλα, Ντανίλο, Βινίσιους (18'Αντιόλο) - (60'Κρεχίν), Νικολάου (76'Μπρένο), Χριστοφόρου, Κμοβς, Κονφέ, Οσέι.

Στον πάγκο: Kίσσας, Μπρένο, Κρεχίν, Παύλου, Βάγκνερ, Σιαθάς, Αντιόλο, Μόντες, Σανκόχ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νικολάου, Αντιόλο.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος