Και… με βούλα ο "κακός της δαίμονας"! (φώτος)

Ζημιά στην Ομόνοια ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο ραντεβού τους!

Μετά τη νίκη στο Μακάρειο, οι «μαυροπράσινοι» σ’ ένα εξαιρετικό απόγευμα στο ΓΣΠ έφυγαν αλώβητοι (1-1) απέναντι στην μέτρια Ομόνοια.

Τρομερή εμφάνιση από την ομάδα του Πολυκάρπου που είχε τις ευκαιρίες και ίσως να δικαιούται και κάτι παραπάνω από τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αγνώριστη η Ομόνοια που δεν είχε καλή απόδοση και μοιραία έμεινε στην ισοπαλία. Ο Φαμπιάνο έσωσε το «τριφύλλι» σε αρκετές περιπτώσεις.

Σπουδαίο ματς ο Κα, κορυφαία απόδοση ο Ανδρέου που έσωσε γρήγορο γκολ της Ομόνοιας και ίσως να είχαμε... άλλο ματς.

Στους 44 βαθμούς οι πράσινοι, στους 25 ο Ολυμπιακός.

- Μονόλεπτος σιγή εις μνήμη του Ανδρέα Κωνσταντίνου 'Eσσο'.

- Εναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

ηφγηφγηφγηφγηγηφγ

- 1' Σέντρα του Μίλετιτς, ο Κα μπήκε στη πορεία της μπάλας αλλά το σημαιάκι σηκώθηκε για οφσάιντ του Κοστόφ.

- 2' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Ανδρέου σώζει το 1-0 προ του Τσέποβιτς. Ο Ασάντε πήρε κάθετη πάσα μπήκε στη περιοχή, προτίμησε να σιγουρέψει το γκολ δίνοντας στον Σέρβο αλλά ο κύπριος στόπερ του Ολυμπιακού την υστάτη με προβολή διώχνει σε κόρνερ. Σπουδαία άμυνα πραγματικά ο Ανδρέου.

- 4' Δοκίμασε σουτ ο Γκόμεθ με το αριστερό, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μιχαήλ.

- 5' Συνεργασία Λοϊζου-Τσέποβιτς, ο Σέρβος αδύναμη πάσα, διώχνει η άμυνα του Ολυμπιακού.

- 7' Στο έδαφος ο Ασάντε μετά από μονομαχία με τον Σαρφό. Συνεχίζει κανονικά ο Αφρικανός.

- 9' Προσωπική ενέργεια του Κα, κινήθηκε προς τον άξονα, μοίρασε στον Κοστόφ, καθαρίζει ο Λούφτνερ.

- 10' Πήγε να βγάλει αντεπίθεση η Ομόνοια με τον Τσέποβιτς, ο Ανδρέου τον καθυστέρησε, ο Σωτηρίου έδιωξε σε κόρνερ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Δεκάλεπτο στο ΓΣΠ, ικανοποιημένος ο Μπεργκ με αυτά που βλέπει, πιέζει το 'τριφύλλι' τον Ολυμπιακό που δυσκολεύεται να κρατήσει μπαλα.

- 13' Έπαιξε γρήγορα η Ομόνοια, ο Μιχαήλ βγαίνει και μαζεύει προ του Τσέποβιτς.

- 14' Απόκρουση Φαμπιάνο σε κόρνερ σε συρτό σουτ του Γκουστάβο. Πρωταγωνιστές οι δυο βραζιλιάνοι... Πρώτη τελική για τους "μαυροπράσινους". Μια αντεπίθεση του "Τακτακαλά" που έφερε και την πρώτη απειλή, ωραία ενέργεια στο ξεκίνημα ο Σαρφό.

γφγ

- 16' Δοκάρι ο Παπουλής που έκανε το πλασέ σε κενή εστία, η φάση δεν μετρά, οφσάιντ ο Παπουλής.

- 20' Στο έδαφος ο Κα, δεν δόθηκε φάουλ από τον Χριστοφόρου.

- 21' Σουτ του Παπουλή, ψηλά άουτ.

- 22' Ευκαιρία για την Ομόνοια, το τελείωμα του Παπουλή είναι άστοχο. Ο Ασάντε από τα δεξιά, έδωσε στον Παπουλή, αυτός ελευθερώθηκε, εκτέλεσε η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μιχαήλ.

- 25' Σπουδαία χαμένη ευκαιρία ο Ολυμπιακός, το βγάζει ο Φαμπιάνο! Ο Κοστόφ μέσα στη περιοχή και καθαρό πεδίο, έκανε το σουτ αλλά ο Βραζιλιάνος είχε απάντηση! Τρομερή συνεργασία των παικτών του Ολυμπιακού, ο Βούλγαρος Κοστόφ είδε τον "Φάμπι" να κάνει την απόκρουση του αγώνα μέχρι στιγμής.

- 26' Ο Τσέποβιτς μέσα στη περιοχή, φαλτσαριστό σουτ με το δεξί, άουτ,

- 28' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 0-1! Ο Φαμπρις Κα με γκολάρα! Βολέ του Μιχαήλ, ο Κα έγινε κάτοχος, έστρωσε τη μπάλα έκανε ένα άπιαστο σουτ και την έστειλε στα δίχτυα του Φαμπιάνο. Η φάση ελέγχθηκε για χέρι του Αφρικανού.

O Χριστοφόρου πήγε για on field review μετά από παρέμβαση από τον VAR. ΜΕΤΡΑ το γκολ του Κα. Σέντρα η Ομόνοια.

φγδφγ

- 31' ΑΠΙΘΑΝΗ χαμένη ευκαιρία του Κοστόφ! Ο Βούλγαρος από το ενάμιση μέτρο δεν νικά τον Φαμπιάνο, Ο Βραζιλιάνος σώζει την Ομόνοια. Ο Κα από τα αριστερά, έκανε εξαιρετική ενέργεια, πέρασε στη περιοχή, έδωσε στον αμαρκάριστο Κοστόφ ο οποίος έχασε τρομερή ευκαιρία.

- 35' Το γκολ άλλαξε τα δεδομένα στο ματς, με ανεβασμένη ψυχολογία η ομάδα του Πολυκάρπου, δύσκολα για το "τριφύλλι".

- 40' ΓΚΟΛ η Ομόνοια και 1-1! Ο Παπουλής! Ο Λοϊζου με ωραίο σουτ υποχρέωσε τον Μιχαήλ σε απόκρουση, ο Φώτης πήρε το ριμπάουντ και σε δύσκολη θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

vfgdfgfg

- 44' Σουτ του Γκουστάβο η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνο, σέντρα του Μίλετιτς, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά, έφτασε στον Βραζιλιάνο αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

- 45+1' Συνεργασία Πεχλιβάνη-Γκουστάβο, ο Βραζιλιάνος δοκίμασε το σουτ, εύκολα ο Φαμπιάνο.

ΔΥΟ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 45+2' Απόκρουση Μιχαήλ στο σουτ του Τσέποβιτς! Σπουδαία επέμβαση!

Ημίχρονο. Γεμάτο πρώτο μέρος στο ΓΣΠ με δυο γκολ, μπόλικες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Πολύ μεγάλες ευκαιρίες και για τις δυο ομάδες με αποκορύφωμα οι αποκρούσεις του Φαμπιάνο στις περιπτώσεις του Κοστόφ, σπουδαία άμυνα του Ανδρέου που έσωσε σίγουρο γκολ της Ομόνοιας στο 2'.

gfgfgfgfgff

- Εναρξη στο β' μέρος, πάμε για ένα πολύ ενδιαφέρον 2ο ημίχρονο.

- 46' Ωραία ατομική ενέργεια ο Μίλετιτς, ο Κοστόφ στη περιοχή χάνει τη μπάλα...

- 48' Αντεπίθεση ο Ολυμπιακός με τέσσερις ποδοσφαιριστές και τρεις της Ομόνοιας, ο Σαρφό έδωσε αριστερά στον Κα, αυτός άμεσα την σέντρα, ο Φαμπιάνο σε ετοιμότητα.

- 49' Στημένο της Ομόνοιας, ο Γκόμεθ εκτέλεσε, στη πλάτη του Μίλετιτς η μπάλα, μαζεύει ο Μιχαήλ.

- 50' Πήγε να βγάλει φάση ο Ολυμπιακός, βγάζει άμυνα ο Λέζιακς! Ο Κα, έδωσε στον Πεχλιβάνη μέσα στη περιοχή, αυτός προτίμησε την πάσα (Γκουστάβο) παρά το σουτ, ο Λέζιακς με το πόδι διώχνει σε κόρνερ.

φδφσδσδφσδφσδ

- 52' Φάουλ του Ανδρέου στον Τσέποβιτς, σταματά αντεπίθεση του 'τριφυλλιού'.

- 55' Έχει απαιτήσεις ο Μπεργκ, θέλει πιο δημιουργική την Ομόνοια η οποία μέχρι στιγμής στο Β' ημίχρονο δεν φτάσει σε ευκαιρία για το 2-1.

- 57' Στο έδαφος ο Κα, πλάγιο για τον Ολυμπιακό από αριστερά όπως επιτίθεται...

- 58' Κίτρινη ο Χούμποτσαν, χάνει ένα εκ των επόμενων δυο αγώνων.

- 61' Tρομερός Κα, μπαίνει στη περιοχή, γυρίζει στον Πεχλιβάνη, αυτός το σουτ, η μπάλα κτυπά στον Χούμποτσαν και στη συνέχεια μαζεύει ο Φαμπιάνο. Πολύ μεγάλη ευκαιρία! Εντονες διαμαρτυρίες από πλευράς "Μαυροπρασίνων" για χέρι και πέναλτι στον Χούμποτσαν. Όπως και να έχει ο Ολυμπιακός άγγιξε δεύτερο γκολ στο ΓΣΠ, είναι για την ώρα πιο κινητικός.

- 65' Τριπλή αλλαγή Τιάγκο, Τζιωνής, Κούσουλος μέσα, Λοϊζου, Ασάντε και Βίτορ έξω.

(ΣΧΟΛΙΟ) Τελευταίο 20λεπτο στο ΓΣΠ, ο Μπεργκ με τις τρεις αλλαγές επιχειρεί να κάνει πιο επιθετική την Ομόνοια για να έρθει το δεύτερο γκολ. Ο Ολυμπιακός χωρίς αλλαγή, συνεχίζει έχοντας εξαιρετική παρουσία.

- 74' Ο Φαν Κέσελ η πρώτη αλλαγή του Πολυκάρπου... Στη θέση του Κοστόφ.

- 75' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Γκουστάβο μέσα από την περιοχή να πιάνει το φαλτσαριστό σουτ η μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φαμπιάνο!

σδδσφδφσδφσφ

- 77' Σουτ του Τσέποβιτς σε πλεονεκτική θέση, άουτ η μπαλα.

- 80' Ο Πεχλιβάνης κλέψει την μπάλα, δίνει φάουλ ο Χριστοφόρου και ενώ έφευγε στην κόντρα ο Ολυμπιακός.

- 82' Γύρισμα Παπουλή, πιο πίσω από την κίνηση του Τσέποβιτς, χάνεται ευκαιρία.

- 82' Ο κορυφαίος του ΓΣΠ εκτός, μέσα ο Σάλι. Ο Φαμπρις Κα γίνεται αλλαγή.

- 84' Φάουλ για την Ομόνοια, ο Γκουστάβο ανατρέπει τον Γκόμεθ λίγα μέτρα μακριά από την περιοχή.

- 85' Με δύναμη εκτέλεση ο Γκόμεθ, στο σώμα του Λούφτνερ η μπάλα.

- 86' Σουτ του Σάλι στα σώματα, αντεπίθεση η Ομόνοια, ο Τσέποβιτς στη περιοχή έκανε το σουτ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.

- 87' Ο Σαμπίνια στη θέση του Γκουστάβο.

- 89' Κίτρινη κάρτα στον Τσέποβιτς ο οποίος ήταν έξαλλος και δέχθηκε την κάρτα από τον Χριστοφόρου.

ΤΡΙΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+2' Σουτ ο Τιάγκο, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μιχαήλ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Γκόμες (Κούσουλος 65'), Λοΐζου (Τιάγκο 65'), Παπουλής, Ασάντε (Τζιωνής 65'), Τσέποβιτς.

Στον πάγκο: Παναγή, Λανγκ, Μαυρίας, Κίκο, Κούσουλος, Μποτεάκ, Τζιωνής, Τιάγκο, Ντούρις.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:  Μιχαήλ, Ψάλτης, Μίλετιτς, Γκουστάβο, Κα, Πεχλιβάνης, Σωτηρίου, Ανδρέου, Σαρφό, Νάνι, Κοστόφ (Φαν Κέσελ 75').

Στον πάγκο: Καράδαης, Σαμπίνια, Κωνσταντινίδης, Σάλι, Λ. Ανδρέου, Κυριάκου, Φαν Κέσελ, Χάνι, Χαραλάμπους.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης