Ομόνοια - Ολυμπιακός: Στο τέλος μοιρασιά και τώρα τελικός (φώτος)

Ομόνοια και Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1, στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν για τους μαυροπράσινους και προτελευταίο για το τριφύλλι που πλέον μετρά αντίστροφα για το μεγάλο τελικό Κυπέλλου.

Σε ένα παιχνίδι με πολύ λίγες φάσεις, τα δυο γκολ ήρθαν στο τέλος, με τον Σάββα στο 85' να ανοίγει το σκορ και τον Σάλι στο 92' να ισοφαρίζει.

Αγώνας τεράστιας σημασίας για τον Ενέκο Μπόβεδα αφού ο Ισπανός με τη μεγάλη καριέρα "κρεμάει" τα παπούτσια.

Στους 50 βαθμούς η ομάδα του Λένον με το τέλος του πρωταθλήματος, στους 40 εκείνη του Τούτιτς.

Ο Βορειοϊρλανδός έκανε rotation όπως αναμενόταν και άφησε πολλούς βασικούς εκτός αποστολής, ενόψει τελικού.

Το kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ...

-Ξεκίνησε το παιχνίδι.

-5' Πτώση του Κακουλλή στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Νάνι, ζητά πέναλτι ο επιθετικός της Ομόνοιας, τίποτα από τον διαιτητή που ήταν κοντά.

-7' Κίτρινη στον Ζαχαρίου για δυνατό φάουλ στον Σάββα.

-15 λεπτά χωρίς κάποια καλή φάση, μοιρασμένο το παιχνίδι.

-16' Κίτρινη στον Κονφέ για φάουλ ακριβώς στο κέντρο του γηπέδου στον Μποτεάκ. Ζητάνε κόκκινη οι παίκτες της Ομόνοιας γιατί ο Γάλλος έφευγε στην αντεπίθεση σε ανοικτό γήπεδο.

-20' Επικίνδυνη σέντρα του Ζαχαρίου από αριστερά, σε κόρνερ ο Πεχλιβάνης.

-22' Διακοπή, μέσα τα ιατρικά τιμ γιατί Σαμπίνια, Σάββα και Χούμποτσαν χτύπησαν σε διεκδίκηση μετά από κόρνερ.

-24' Συνεχίζεται το παιχνίδι.

-26' Πέναλτι για την Ομόνοια. Ο Ασάντε επιτέθηκε κατά μέτωπο, τάκλιν από τον Ντιαγνέ, ο ρεφ σφύριξε πέναλτι και κίτρινη στον παίκτη των μαυροπρασίνων που διαμαρτύρονται ότι το μαρκάρισμα έγινε εκτός περιοχής.

-Ελέγχεται από το VAR η φάση, για το αν το φάουλ ήταν μέσα ή έξω απ' την περιοχή.

-Φάουλ τελικά, άκυρο το πέναλτι μετά τον έλεγχο της φάσης από το VAR.

-Μισή ώρα αγώνα χωρίς κάποια καλή φάση.

-38' Συρτό σουτ του Κακουλλή εκτός περιοχής, εύκολα ο Μολ.

-42' Επικίνδυνη σέντρα του Μποτεάκ από αριστερά, ο Κακουλλής δεν μπορεί να πιάσει καλά την κεφαλιά από εξαιρετική θέση.

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Κακό το θέαμα, χωρίς ευκαιρία. Ελάχιστες τελικές προσπάθειες.

-Αρχίζει με αλλαγές το β' μέρος. Ασημένος αντί Μπασιρού, Τιάγκο αντί Σάββα, Σάλι αντί Ευτυχίδη.

-57' Η πρώτη κλασική ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Μποτεάκ έφυγε από αριστερά, έδωσε συρτά στον Κακουλλή που από εξαιρετική θέση έστειλε έξω το πλασέ στην κίνηση.

-58' Καλή φάση και ο Ολυμπιακός τώρα με σουτ του Τιάγκο μέσα στην περιοχή, έτοιμος ο Κυριακίδης.

-58' Και τρίτη τελική σε ένα δίλεπτο. Πλασέ του Κακουλλή, φεύγει ψηλά.

-61' Γουίλσον αντί Χαραλάμπους.

-66' Τριπλή αλλαγή ο Λένον. Λοβέρα αντί Ζαχαρίου, Τσέποβιτς αντί Ασάντε, Σάββα αντί Ψάλτη.

-70' Πτώση του Τσέποβιτς στην περιοχή του Μολ μετά από μαρκάρισμα του Σαμπίνια, "τίποτα" από τον ρεφ Χριστοδούλου.

-71' Πολύ καλή στιγμή για το τριφύλλι. Ο Μποτεάκ σέντραρε από αριστερά, ο Τσέποβιτς κατέβασε ωραία με το στήθος αλλά το σουτ του εξ επαφής δεν ήταν καλό.

-74' Αλλαγές ο Τούτιτς. Καραγιάννης αντί Χριστοδούλου, Φώτη αντί Σαμπίνια.

-78' Ο Παναγιώτου αντικαθιστά τον Γιούστε.

-79' Πολύ καλή ευκαιρία οι τυπικά φιλοξενούμενοι, έξω η κοντινή κεφαλιά του Πεχλιβάνη μετά από μπαλιά του Σάλι.

-Τελευταία δέκα λεπτά στο ΓΣΠ.

γ44γ4γ

-85' ΓΚΟΛ 1-0! Γρήγορη επίθεση η Ομόνοια, ο Κακουλλής έδωσε αριστερά στον Μποτεάκ, αυτός την συρτή μπαλιά στον Σάββα που από κοντά νίκησε τον Μολ.

-87' Ο Τιάγκο δοκίμασε το πόδι του με απευθείας χτύπημα φάουλ από μακριά, έτοιμος ο Κυριακίδης που απομάκρυνε με τις γροθιές.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

344343436

-92' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Σάλι έφυγε ταχύτατα, πάτησε περιοχή και σκόραρε με πλασέ, ψηλά η σημαία της Ξένιας Ηροδότου για οφσάιντ.