ΠΟ Ξυλοτύμπου - Ολυμπιακός: “Μαυροπράσινη” πρόκριση μέσα σε ένα τετράλεπτο (φώτος)

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-0 τον ΠΟΞ και πήρε την πρόκριση για τους “8” του Κυπέλλου Coca - Cola. Μέσα σε ένα τετράλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη “καθάρισαν” το ματς με τους Ιωάννου (24’) και Κα (28’) να σκοράρουν. Άτυχος ο ΠΟΞ, που είδε τρεις ποδοσφαιριστές του να φεύγουν με τραυματισμούς από το γήπεδο.

Η Φυτούλα Μωυσέως ήταν στην περιγραφή του αγώνα, στο γήπεδο ο Κωνσταντίνος Κούλας.

-Σέντρα στο ματς.

-5' Χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα.

-10' Πρώτο κόρνερ στο ματς είναι για τον ΠΟΞ, περνάει ανεκμετάλλευτο.

-16' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΟΞ. Έξω ο Φελίπε Σίλβα μέσα ο Ελευθερίου.

d

-19' Σουτ του Κα, άστοχο.

-21' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κυριάκου, στην αγκαλιά του Μοράρου η μπάλα.

-24΄ Κίτρινη κάρτα στον Σερτζίνιο για φάουλ πάνω στον Κορομά.

-24' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιωάννου, η μπάλα χτυπά στο δοκάρι και καταλήγει στα δίκτυα.

d

-28' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με σουτ του Κα από πλάγια θέση.

-37' Εκτέλεση φάουλ του Μάρκοβιτς, διώχνει ο Μοράρου.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-46' Αλλαγές από τον ΠΟΞ. Σερτζίνιο και Περέιρα έξω μέσα  οι Κούτσακος και Κριστοβάο.

-49' Πισινή κεφαλιά από τον Κριστοβάο, άστοχη.

-52' Κεφαλιά από τον Λίμα, μπλοκάρει ο Μολ.

-59' Πλασέ από τον Κορομά, κερδισμένο κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

-60' Μέσα ο Πεχλιβάνης, έξω ο Κορομά.

-63' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΟΞ. Έξω ο Ελευθερίου, μέσα ο Ροντρίγκεζ.

-66' Έξω ο Μάρκοβιτς, μέσα ο Ψύχας. Χέντριγκς στη θέση του Κα. Χριστοδούλου μέσα , Ευτυχίδης έξω.

-77' Έξω ο Μουχτάρης, μέσα ο Καρντασιάν.

-78' Μακρινό σουτ του Ντεσιρέ, άστοχο.

-85΄ Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα.

-Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+1' Ψάχνει και το τρίτο γκολ ο Ολυμπιακός. Σκοράρει ο Ντεσιρέ, αλλά ο Πεχλιβάνης που έδωσε την ασίστ, ήταν σε θέση οφσάιντ.

Εντεκάδες:

ΠΟΞ: Μοράρου, Καρβάλιο, Ντάντας, Νέτο, Ντίαζ, Ντεττένμπορν, Άλβες, Σερτζίνιο, Ναββάρο, Βροντής, Περέιρα.

Στον πάγκο οι: Γκούιντο, Λαζάρι, Λίμα, Ροντρίγκεζ, Ελευθερίου, Κέκκου, Σίλβα, Κούτσακος

Ολυμπιακός: Μολ, Μπάρντι, Μουχτάρης, Μάρκοβιτς, Ντεσιρέ, Κα, Ευτυχίδης, Ιωάννου, Νάνι, Κυριάκου, Κορόμα.

Στον πάγκο οι: Σάρλες, Χριστοφόρου, Λιασίδης, Γκεριέρ, Καρτασιάν, Χριστοδούλου, Ψύχας, Πεχλιβάνης, Σλόγκαρ, Ζευκής, Χατζημιτσής, Χέντριγκς.

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος