Αποκλεισμός στα πέναλτι για την Ομόνοια (φώτος)

Στα πέναλτι η Ομόνοια αποκλείστηκε από την Αντβέρπ και συνεχίζει στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ. Παρά το 4-2 του ΓΣΠ, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ δεν μπόρεσε να τελειώσει τη... δουλειά στο Βέλγιο. Ήττα με 2-0 στο 90λεπτο (28΄ Miyoshi) και 84΄Gerkens), η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί δεν άλλαξε κάτι και στη διαδικασία των πέναλτι οι Βέλγοι χαμογέλασαν (σ.σ 3-2). Ο Φαμπιάνο "έπιασε" ένα πέναλτι, αστόχησε ο Γκόμεθ, Λέζιακς και Ζαχαρίου "νικήθηκαν" από τον αντίπαλο κίπερ. Ευστόχησαν οι Ατιέμγουεν και Γιούστε. Δέχθηκε εύκολα γκολ η Ομόνοια, αλλά θα μπορούσε να είχε δεχθεί άλλα. Η Αντβέρπ ήταν ανώτερη και με τη βοήθεια του κοινού της έφτασε στην πρόκριση. Σημαντικό το γεγονός για την Ομόνοια ότι συνεχίζει στην Ευρώπη και δη στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ μαζί με την Ανόρθωση.

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα στο "Bosuilstadion"...

Έναρξη...

-Καλή επιτυχία στην Ομόνοια!

enter " "

5΄ Μπήκε με στόχο το γρήγορο γκολ η Αντβέρπ, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα η Ομόνοια

10΄ Άστοχο σουτ από τον Benson

14΄ Βάζει αρκετή πίεση η Αντβέρπ, δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα η ομάδα του Μπεργκ

-Αγγίζει το 80% η κατοχή μπάλας των Βέλγων

21΄ Ο Κακουλλής πήγε να απειλήσει από αρκετά μακρινή απόσταση χωρίς αποτέλεσμα

22΄ Κεφαλιά του Verstraete, μάζεψε ο Φαμπιάνο

27΄ Μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους, ο Miyoshi δεν βρήκε στόχο με το κεφάλι

28΄ ΓΚΟΛ/ Άνοιξε το σκορ η Αντβέρπ με Miyoshi. Η φάση ξεκίνησε από βολέ του κίπερ της βελγικής ομάδας, με κεφαλιά ο Eggestein βρήκε τον Miyoshi ο οποίος πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Φαμπιάνο ο οποίος βγήκε... εκτός εστίας

ΕΔΩ το γκολ

enter " "

30΄ Κίτρινη στον Nainggolan

38΄ Καλύτερη η απόδοση της Ομόνοιας μετά το γκολ των Βέλγων, κέρδισε κάποια μετρά στο... τερέν

40΄ Λάθος από το Μπασιρού, η μπάλα έφτασε στον Eggestein ο οποίος έκανε το τελείωμα, δύσκολα σε κόρνερ ο Φαμπιάνο

44΄ Άστοχο σουτ από τον Λέζιακς εκτός περιοχής, αφού πρώτα το τελείωμα του Ντίσκερουντ σταμάτησε σε σώμα αμυντικού

Λήξη ημιχρόνου, μπροστά η Αντβέρπ, αλλά -μέχρι στιγμής- η Ομόνοια προκρίνεται στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ

65΄ Βολεύει κάπως την Ομόνοια ο ρυθμός στα τελευταία 10 λεπτά

66΄ Ευκαιρία για την Αντβέρπ- Τελείωμα από τον Benson, ο Φαμπιάνο ασταθής απόκρουση και λίγο έλειψε να σκοράρει ο Eggestein με δόση τύχης

71΄ Κίτρινη στον Bataille για φάουλ στον Λοϊζου

71΄ Κίτρινη στον Μιξ για διαμαρτυρίες

71΄ Έξω ο Benson, μέσα ο Gerkens

72΄ Κίτρινη στον Λέζιακς

73΄ Άστοχη κεφαλιά από τον Miyoshi

74΄ Παραμένει το 1-0 για την Αντβέρπ, σκορ που στέλνει την Ομόνοια στους ομίλους του Γιουρόπα

75΄ Ο Eggestein δεν βρήκε στόχο με το κεφάλι

78΄ Ο Seck αντί του Nainggolan, o Vines αντί του Bataille

81΄ Ο Γιούστε στη θέση του Λοϊζου

84΄ ΓΚΟΛ/Ο Gerkens το 2-0. Ο Balikwisha απέφυγε τον Σεχού έβγαλε προς το ύψος του πέναλτι όπου πλάσαρε εύστοχα ο Gerkens

96΄ Κίτρινη στον Ζαχαρίου

100΄ Παραμένει το 2-0, ο παράγοντας... κούραση στην εξίσωση πλέον, με τους Βέλγους να είναι η ομάδα που διατηρούν την κατοχή μπάλας και ψάχνουν το 3ο γκολ. Η Ομόνοια προσπαθεί να... χτυπήσει στην κόντρα

103΄ Μεγάλη φάση διαρκείας για την Αντβέρπ. Δεν μπόρεσε να διώξει τη μπάλα ο Ζαχαρίου, δεν μπόρεσε να μαζέψει τη μπάλα ο Φαμπιάνο, σουτ από τον Miyoshi, απόκρουση από τον Φαμπιάνο, πήρε το... ριμπαούντ  ο Gerkenes νέο τελείωμα η μπάλα σε σώματα, νέα τελική προσπάθεια από τον Miyoshi και η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

105+2 Δυνατό σουτ από τον Buta, σε κόρνερ έδιωξε εντυπωσιακά ο Φαμπιάνο!

Ημίχρονο στην παράταση

Έναρξη β΄ ημιχρόνου παράτασης

110΄ Ο Ψάλτης στη θέση του Σεχού

118΄ Μυρίζουν... πέναλτι, σε 2-3 λεπτά θα γνωρίζουμε αν η πρόκριση θα κριθεί στην...άχαρη διαδικασία

-Σκόραρε και ο Miyoshi

Ο Ζαχαρίου νικήθηκε από τον Butez, αποκλεισμός για την Ομόνοια, συνεχίζει στο Κόνφερενς Λιγκ η ομάδα του Μπεργκ

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Αντβέρπ (Brian Priske): Butez, Buta, Engels (91΄ Abdullahi), De Laet, Bataille (78΄ Vines), Benson (71΄ Gerkens), Verstraete, Nainggolan (78΄ Seck) , Balikwisha, Miyoshi, Eggestein

Στον πάγκο: De Wolf, Matijas,Quirynen, Vines, Van Den Bosch, Soussi, Verstraete, Da Costa Lima Almeida

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σεχού (110΄ Ψάλτης), Λανγκ, Παναγιώτου, Γκόμεθ, Μπασιρού, Ντίσκερουντ (87΄ Ζαχαρίου), Παπουλής (57΄ Τζιωνής), Κακουλλής (46΄Ατιέμγουεν), Λοίζου (81΄ Γιούστε)

Στέλιος Αναστασίου

ΧΟΡΗΓΟΙ του αγώνα Αντβέρπ - Ομόνοια / Μαζί μας η Winmasters και το Alexander College.