Έσπασαν... καρδιές και το ΚΥΠΕΛΛΟ στην Ομόνοια στα πέναλτι! (φώτος)

Σε ένα συγκλονιστικό τελικό η Ομόνοια νίκησε με 5-4 τον Εθνικό Άχνας στα πέναλτι και κατέκτησε το 15ο κύπελλο στην ένδοξη ιστορία της! Έπιασε 2 πέναλτι ο... τεράστιος Φαμπιάνο, με κρύο... αίμα εκτέλεσε ο 20χρονος Χαράλαμπος Χαραλάμπους το 14ο πέναλτι στη διαδικασία και χάρισε το τρόπαιο στην ομάδα του Νιλ Λένον!

Χωρίς τέρματα το 90λεπτο και η ημίωρη παράταση. Με 10 παίκτες η Ομόνοια από το 5΄ λόγω αποβολής του Σέχου. Δεν τα κατάφερε ο Εθνικός να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα, παρά τη μεγάλη προσπάθειά του. Η Ομόνοια έχει... σώσει τη χρονιά, με τρόπαιο και... ομίλους για 3η σερί σεζόν! Στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, έχοντας ήδη εξασφαλίσει τους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ.

Αποβλήθηκε ο προπονητής της Ομόνοιας στο 120΄.

• ΦΩΤΟΣ ο κόσμος της Ομόνοιας (ΕΔΩ)-Γύρω στις 15000 οι Ομονοιάτες
  • ΦΩΤΟΣ ο κόσμος του Εθνικού Άχνας (ΕΔΩ)- Περίπου 2500 οπαδοί της προσφυγικής ομάδας

*Με τη σημαία της χώρας του στο γήπεδο ο Ουκρανός αρχηγός του Εθνικού Ιγκορ Κουντόμπιακ

Έναρξη...

-Καλή επιτυχία και στις δύο ομάδες!

2΄ Σουτ από τον Κίκο εκτός περιοχής, η μπάλα σε αμυντικό και πλάγιο άουτ για την Ομόνοια

-Εντυπωσιακή υποδοχή από τον κόσμο της Ομόνοιας κατά την είσοδο των ομάδων (Κλικ ΕΔΩ)

3΄ Καλή προϋπόθεση για τον Εθνικό με τον Βοϊτκόφσκι να φεύγει μόνος, τον πρόλαβε ο Σέχου, στο έδαφος ο παίκτης του Εθνικού ζητάνε φάουλ και κόκκινη κάρτα

-Η φάση εξετάζεται από το VAR

-Στο on-field review ο ρεφ Marco Di Bello

-Κόκκινη στον Σέχου και φάουλ για τον Εθνικό! Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Νιγηριανό άσο, με αριθμητικό πλεονέκτημα ο Εθνικός από το 5΄! Διαμαρτυρίες κυρίως από το κοινό της Ομόνοιας

-Ο σχολιαστής των επίμαχων φάσεων στην εκπομπή Super Monday στην Digital TV, Ηρακλής Τσίκινης, θα σχολιάσει τη φάση για λογαριασμό του kerkida.net

-Αρνητική εξέλιξη για την Ομόνοια, με το... καλησπέρα του τελικού μένει με 10 παίκτες

7΄ Ο Μάζουρεκ, απευθείας εκτέλεση φάουλ, άουτ η μπάλα

11΄ Ο Χούμποτσαν στη θέση του Παπουλή! Για λόγους τακτικής εκτός ο διεθνής άσος μετά την αποβολή του Σέχου

12΄ Η Ομόνοια μπήκε δυνατά στον τελικό, αλλά μετά την αποβολή ο Εθνικός προσπάθεια να κάνει... παιχνίδι

15΄ Στην περιοχή ο Μάταβζ, έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό, εύκολα ο Χριστοδούλου

19΄ Πατάει... καλύτερα η Ομόνοια στα τελευταία λεπτά, παρόλο που έχει παίκτη λιγότερο στο τερέν

24΄ Ισορροπημένο παιχνίδι, συντηρητική τακτική από τους δύο προπονητές

25΄ Καλή στιγμή για τον Εθνικό... Πλάγια στην περιοχή ο Γκόρουπετς, έκανε το σουτ, εκτός στόχου η μπάλα

29΄ Δυνατό σουτ εκτός περιοχής ο Κουντόμπιακ, σε ετοιμότητα ο Φαμπιάνο

31΄ Μεγάλη φάση για τον Εθνικό! Γύρισμα του Γκόρουπετς από δεξιά, από αμυντικό η μπάλα στρώθηκε στον Άμπραχαμ ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα άουτ με δυνατό σουτ

35΄ Ανεβάζουν τα ντεσιμπέλ οι Ομονοιάτες στην κερκίδα, θέλοντας να σπρώξουν την ομάδα τους. Σόκαρε... αρχικά και τον κόσμο η αποβολή του Σέχου

37΄ Κίτρινη στον Βοϊτκόφσκι για φάουλ στο Λοβέρα

39΄ Ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Χούμποτσαν με κεφαλιά από καλό σημείο έστειλε τη μπάλα έξω, μετά από εκτέλεση κόρνερ

44΄ Ο Γκόρουπετς τράβηξε από τη φανέλα τον Κίκο, έντονες διαμαρτυρίες από την Ομόνοια

-Κίτρινη κάρτα στον προπονητή τερματοφυλάκων της Ομόνοιας Ανδρέα Λουγκρίδη

45+1 Κίτρινη κάρτα στον Άδωνη

Λήξη ημιχρόνου (Στο 63% η κατοχή μπάλας για τον Εθνικό, τέσσερις τελικές προσπάθειες για την ομάδα της Άχνας έναντι δύο της Ομόνοιας)

-Show... κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας του ημιχρόνου (ΕΔΩ εικόνες)

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

46΄ Ο Παναγιώτου αντί του Κίκο - 2η αλλαγή ο Λένον

47΄ Ευκαιρία για τον Εθνικό, ο Ιωάννου δεν έκανε καλό τελείωμα με το δεξί, αδύναμο του πόδι- Ο Φαμπιάνο μάζεψε εύκολα τη μπάλα

55΄ Παραμένει το 0-0, βάζει πίεση ο Εθνικός, αμύνεται η Ομόνοια των 10 παικτών

57΄ Καλή στιγμή για τον Εθνικό, γύρισμα του Ιωάννου, άστοχος ο Μάζουρεκ

58΄ Ο Ζάκπα στη θέση του Βοϊτκόφσκι- 1η αλλαγή για τον Εθνικό

61΄ Σέντρα από τον Ιωάννου, δεν πρόλαβε ο Μάζουρεκ, μάζεψε ο Φαμπιάνο

63΄ Βαθιά μπαλιά για τον Ζάκπα, ο Φαμπιάνο πρόλαβε τον Ζάκπα, έδιωξε τη μπάλα φάουλ από τον επιθετικό του Εθνικού και κίτρινη κάρτα- Έφυγε από θέση οφσάιντ ο Ζάκπα

65΄ Κακουλλής και Τσέποβιτς αντί των Μάταβζ -Λοβέρα

-"Κόπηκαν" 17095 εισιτήρια και ρεκόρ στη μετά Covid εποχή (ΕΔΩ)

67΄ Κίτρινη στο Λοϊζου

69΄ Πέσιμο του Κακουλλή στην περιοχή του Εθνικού, σωστά δεν σφύριξε ο Ιταλός ρεφ

75΄ Προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του Κακουλλή η Ομόνοια

-Ανέβηκε η Ομόνοια στα τελευταία δέκα λεπτά

77΄ Πέσιμο στην περιοχή της Ομόνοιας, "παίζεται" από τον ρεφ

78΄ Ευκαιρία για τον Εθνικό, σουτ του Κουντόμπιακ, κόντραρε η μπάλα σε κόρνερ

82΄ Κίτρινη στον Γκόρουπετς

84΄ Δυνατό σουτ εκτός περιοχής ο Γκόρουπετς, σε ετοιμότητα ο Φαμπιάνο

87΄ Μεγάλη φάση για την Ομόνοια! Ο Κακουλλής από τα αριστερά έκανε το γύρισμα, προβολή του Τσέποβιτς, φώναξε... παρών ο Χριστοδούλου! Μπορούσε για καλύτερο τελείωμα ο "Τσέπο"

+3 λεπτά

90+1 Ο Χαραλάμπους αντί του Μιξ- 5η αλλαγή ο Λένον

90+2 Νέα μεγάλη φάση για την Ομόνοια! Ο Κακουλλής απέναντι στον Χριστοδούλου, έσωσε ο κίπερ του Εθνικού, κόρνερ για την Ομόνοια

90+3 Τέλος 90λεπτου, πάμε... ΠΑΡΑΤΑΣΗ! (Πολύ καλός ο Εθνικός στο β΄ ημίχρονο, ανέβηκε αισθητά προς το τέλος η Ομόνοια, αλλά είχε... Χριστοδούλου η ομάδα της Άχνας σε δύο μεγάλες στιγμές των "πρασίνων"

Έναρξη παράτασης

91΄ Ο Ντόλεζαλ αντί του Μάζουρεκ

92΄ Μεγάλη φάση για τον Εθνικό! Εκτέλεση φάουλ του Πηλέα, δεν άγγιξε κανείς τη μπάλα και... δοκάρι! EΔΩ βίντεο