Η ΟΜΟΝΟΙΑ είναι στους ομίλους με ΓΙΓΑΝΤΑ Φαμπιάνο στα πέναλτι!!!

Απίστευτο Ευρωπαϊκό βράδυ για γερά νεύρα αλλά... άξιζε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Η Ομόνοια έγραψε ιστορία στο ΓΣΠ αφού απέκλεισε τον Ερυθρό Αστέρα στα πέναλτι και για πρώτη φορά στην ιστορία της, είναι στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ!!

Τελικό σκορ 1-1, το οποίο... διατηρήθηκε και στην παράταση, με το τριφύλλι στα πέναλτι να βλέπει τον εξαιρετικό Φαμπιάνο να πιάνει δυο εκτελέσεις των Σέρβων, τους Γιόρντι, Γκόμες, Ασαντέ και Λέζιακς να βάζουν τα δικά τους και να δίνουν στους Ομονοιάτες αυτό που περίμεναν εδώ και πολλά χρόνια!

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ πέτυχε τον πρώτο μεγάλο στόχο και τώρα θα παλέψει σε δυο αγώνες με τον Ολυμπιακό Πειραιώς, για την είσοδο στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΕΝΑΛΤΙ

-Τα πέναλτι θα γίνουν στην πλευρά του Βόρειου πετάλου

-Πρώτος ο Gavric, 0-1

-Ισοφαρίζει ο Γιόρντι!

-Σκοράρει και ο Μπεν, 1-2 με δυνατό σουτ στη μέση της εστίας

-Γκόμες, συρτή εκτέλεση και 2-2!

-Σειρά του Falcinelli, το πιάνει ο Φαμπιάνο!

-Ασαντέ τώρα για την Ομόνοια και 3-2! Πολύ ψύχραιμος, συρτή εκτέλεση

-Ο Degenek σουτάρει, το πιάνει και αυτό ο Φαμπιάνο!!

-Ο Λέζιακς τώρα. Σκοράρει και η Ομόνοια είναι στους ομίλους!!

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Ξεκίνησε ο αγώνας, κάθε επιτυχία στην Ομόνοια

-3' Σουτ του Τιάγκο εκτός περιοχής, πάει ψηλά

-4' Επικίνδυνο γύρισμα του Vukanovic από δεξιά, πέφτει και απομακρύνει ο Φαμπιάνο

-8' Σέντρα του Τιάγκο, κεφαλιά του Κακουλλή υπό πίεση, εύκολα ο Borjan

-Δέκα λεπτά στο ΓΣΠ, χωρίς ευκαιρία

-13' Πρώτη καλή φάση. Σουτ του Ivanic λίγο έξω απ' την περιοχή, ο Φαμπιάνο ήταν έτοιμος και έδιωξε

-14' Κίτρινη στον Sanogo για φάουλ στον Γιόρντι

-18' Ψαλιδάκι απ' τον Ben μέσα στην περιοχή, πολύ άστοχο

-22 λεπτά. Κρατάνε μπάλα οι Σέρβοι μέχρι στιγμής. Η Ομόνοια είναι "μαζεμένη"

-24' Διάλειμμα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές

-27' Σουτ του Katai από μακριά, ο Λανγκ βάζει την κόντρα και η μπάλα πάει κόρνερ

-27' Επικίνδυνη σέντρα από το κόρνερ, ωστόσο ο διαιτητής σωστά σφύριξε χέρι του Vukanovic ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής

-30' ΓΚΟΛ 1-0!! Η Ομόνοια κέρδισε τρία σερί κόρνερ και στο τρίτο έφτασε στο γκολ. Ο Γιόρντι εκτέλεσε καταπληκτικά στο "πρώτο" δοκάρι, ο Borjan απέκρουσε πολύ δύσκολα, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και μετά χτύπησε στον Λούφτνερ και πήγε στα δίκτυα - ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΕΔΩ

-34' Συρτό σουτ του Kanga εκτός περιοχής, άστοχο

-35 λεπτά, στο 56% η κατοχή για τον Ερυθρό Αστέρα όμως η Ομόνοια... έχει το μοναδικό που μετράει, που είναι ασφαλώς το γκολ

-39' Ο Kanga δοκίμασε το πόδι του από μακριά, ο Γιόρντι έβαλε την κόντρα και η μπάλα πήγε μόλις κόρνερ. Επικίνδυνη φάση

-45' ΓΚΟΛ 1-1. Έγινε σέντρα στην περιοχή από τον Ben, ο Ivanic ξέφυγε απ' το μαρκάρισμα και με κοντινή κεφαλιά ισοφάρισε - ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΕΔΩ

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+2' Επικίνδυνη φάση για τους Σέρβους, με τον Ivanic να σουτάρει από κοντά, τον Λούφτνερ να βάζει την κόντρα, την μπάλα να χτυπά στον παίκτη των Σέρβων και να φεύγει έξω

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος

-Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο

-48' Δυνατό σουτ του Katai από διαγώνια αριστερά μέσα στην περιοχή, πέφτει και αποκρούει ο Φαμπιάνο

-49' Διακοπή. Ο Rodic είναι στο έδαφος μετά από σύγκρουση με τον Φαμπιάνο. Μέσα το ιατρικό τιμ

-50' Συνεχίζεται ο αγώνας. Είναι ΟΚ ο παίκτης των φιλοξενουμένων

-52' Κάρτα στον Katai που τράβηξε τον Παπουλή

-52' Τώρα κάρτα στον Χούμποτσαν για φάουλ στον Vukanovic λίγο έξω απ' την περιοχή. Πρώτη για παίκτη της Ομόνοιας

-54' Εκτελεί απευθείας ο Katai, ο Φαμπιάνο βγάζει ακόμα μια δύσκολη απόκρουση. Κόρνερ

-56' Πολύ καλή φάση για την Ομόνοια, με τον Μποτεάκ να σεντράρει, τη μπάλα να κοντράρει και να πηγαίνει κόρνερ. Για λίγο δεν πρόλαβε ο Παπουλής τη μπάλα

-59' Ο Ben περίπου από το σημείο του πέναλτι πλασάρει έξω. Επικίνδυνη φάση. Μπήκαν καλύτερα οι Σέρβοι και ψάχνουν το γκολ. Στο 59% η κατοχή για την ομάδα του Ντέγιαν Στάνκοβιτς

-61' Νέα καλή φάση. Πλασέ του Ivanic, λίγο έξω

-62' Ευκαιρία για την Ομόνοια. Εξαιρετική προσπάθεια του Κακουλλή, έδωσε στον Παπουλή, αυτός έστρωσε στον Γκόμες που εκτός περιοχής σούταρε λίγο έξω

-63' Φάουλ του Λανγκ στον Ben σε πολύ επικίνδυνο σημείο, μόλις έξω απ' την περιοχή. Κίτρινη στον παίκτη της Ομόνοιας

-64' Εκτελεί ο Kanga, ο τερματοφύλακας του τριφυλλιού είναι στην σωστή θέση και μπλοκάρει

-65' Κίνηση από τον Μπεργκ. Ο Σενέ στη θέση του Κακουλλή

-67' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λέζιακς γέμισε από αριστερά, ο Μποτεάκ έπιασε εξαιρετικό γυριστό σουτ και ο τερματοφύλακας του Ερυθρού Αστέρα έβγαλε μια πολύ δύσκολη απόκρουση

-70' Διάλειμμα για νερό

-75 λεπτά. Η ομάδα του Μπεργκ είναι πολύ καλύτερη από το 65' και μετά. Ανέβηκε ψηλά, κρατά μπάλα και ψάχνει το γκολ

-75' Ευκαιρία για τους Σέρβους. Ο Μπεν βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, σούταρε δυνατά και ο Λέζιακς ήταν μπροστά απ' το τέρμα και έκοψε

-77' Ο Λέζιακς από αριστερά μέσα στην περιοχή, κάνει ένα κακό σουτ

-80' Πολύ επικίνδυνη στιγμή, ο Λανγκ κάνει εξαιρετικό τάκλιν και προλαβαίνει τον Katai που εξ επαφής ήταν έτοιμος να πλασάρει

-81' Ο Jovancic στη θέση του Ivanic

-83' Κάρτα στον Γιόρντι για φάουλ στον Kanga στη μεσαία γραμμή. Τρίτη για παίκτη της Ομόνοιας

-Ακόμα πέντε λεπτά...

-88' Συρτό σου του Jovancic από μακριά, έξω

-89' Ο Falcinelli στη θέση του Vukanovic. Αλλάζει τον στράικερ του ο Στάνκοβιτς

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-90+3' Ο Κούσουλος αντικαθιστά τον Χούμποτσαν

-90+4' Τέλος. Στην παράταση το ματς. Τρίτο σερί για την Ομόνοια που θα προσπαθήσει να κάνει ότι και στα προηγούμενα δύο

-Ξεκίνησε η παράταση

-91' Κίτρινη στον Κούσουλο για φάουλ στον χώρο του κέντρου

-Έφυγαν τα πρώτα πέντε λεπτά χωρίς ευκαιρία

-98' Ο Λοΐζου στη θέση του Παπουλή

-99' Πολύ έξυπνη κάθετη του Γιόρντι στον Σενέ, ο Borjan βγήκε έγκαιρα και απομάκρυνε

-101' Ο Gavric στη θέση του Katai

-104' Απευθείας χτυπά ένα φάουλ από πολύ μακριά ο Γιόρντι, άστοχο το σουτ

-Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος

-105+2' Ημίχρονο στην παράταση

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος, με τον Gajic να παίρνει τη θέση του Rodic

-Πολύ κουρασμένοι εδώ και ώρα οι περισσότεροι παίκτες και των δυο ομάδων. Κάποιοι κάνουν... υπερπροσπάθεια για να αντεπεξέλθουν

-109' Κίτρινη στον Σενέ για φάουλ, πέμπτη για παίκτη της Ομόνοιας

-112' ΔΟΚΑΡΙ! Ευκαιρία μετά από ώρα. Ψηλοκρεμαστό σουτ του Gavric, χτυπά στο πάνω μέρος του δοκαριού και πάει έξω

-116' Κίτρινη στον Milunovic για φάουλ στον Τιάγκο

-117' Άλλη μια κίτρινη, στον Gajic για επικίνδυνο τάκλιν στον Κούσουλο

-118' Ο Ασαντέ στη θέση του Τιάγκο

-Ένα λεπτό η καθυστέρηση

-122' ΤΕΛΟΣ, πάμε στα πέναλτι!

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λανγκ, Χούμποτσαν (93' Κούσουλος), Λούφτνερ, Λέζιακς, Γιόρντι, Γκόμες, Τιάγκο (118' Ασαντέ), Παπουλής (98' Λοΐζου), Μποτεάκ, Κακουλλής (65' Σενέ)

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Μαυρίας, Ντούρις

ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: Borjan, Gobeljic, Rodic (106' Gajic), Degenek, Milunovic, Sanogo, Kanga, Ivanic (81' Jovancic), Katai (101' Gavric), Ben, Vukanovic (89' Falcinelli)

Στον πάγκο: Popovic, Pankov, Nikolic

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χούμποτσαν, Λανγκ, Γιόρντι, Κούσουλος, Σενέ / Sanogo, Katai, Milunovic, Gajic