Η Ομόνοια "υποκλίθηκε" στο "καμάρι" της Κερύνειας! (φώτος)

Τεράστια ΠΑΕΕΚ κέρδισε με 1-0 την απογοητευτική Ομόνοια!

Οι Κερυνειώτες με μαχητική ψυχή υπενθύμισαν σε όλους πως ήρθαν στην πρώτη κατηγορία για να παλέψουν σε κάθε παιχνίδι. "Χρυσός" σκόρερ ο Ολλανδός Έσελινγκ σε μια φάση που ο Φαμπιάνο θα μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα.

Υστέρησε το "τριφύλλι" στο Μακάρειο δεν κατάφερε στο μεγαλύτερο στάδιο του αγώνα να απειλήσει την εστία του Πρόσεκ. Κατώτεροι των προσδοκιών οι ποδοσφαιριστές των πρωταθλητών.

Χαστούκι στους "πράσινους" που μετά τη νίκη επί του Απόλλωνα επέστρεψαν στις προβληματικές εμφανίσεις.

Το kerkida.net ήταν στο "Μακάρειο στάδιο".

- Σέντρα στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 2' Αναμενόμενο το σκηνικό στο Μακάρειο, η Ομόνοια πιέζει, η ΠΑΕΕΚ δίνει γήπεδο στους πράσινους.

φγηγφηφγηφγηγηφγηφγ

- 3' Σουτ του Ζαχαρίου το ύψος της περιοχής, η μπάλα είχε πορεία προς το τέρμα αλλά βρίσκει στο κεφάλι του Έσελινγκ.

- 4' Φάουλ του Χούμποτσαν ψηλά στον Νάντο, η Ομόνοια θέλει να μπει πολύ δυνατά.

- 7' Στο έδαφος ο Φαμπιάνο, δίπλα στον Βραζιλιάνο πορτιέρε ο ρεφ Φωτίου. Για λίγο σταμάτησε ο αγώνας, συνεχίζει κανονικά ο κίπερ του "τριφυλλιού".

δφγδφγδφγδφγδγδφδφγδφγδφγφδγδγφ

- 10' Πλήρης έλεγχος από την Ομόνοια, η ΠΑΕΕΚ αμύνεται μέχρι στιγμής. Σέντρα του Λέζιακς στην περιοχή, ο Ντίσκερουντ έκανε κίνηση... φορ, ο Πρόσεκ βγαίνει και μαζεύει.

- 11' Σέντρα του Γιούστε, ο Τσέποβιτς την αδύναμη κεφαλιά, δεν προβληματίζεται ο Πρόσεκ.

- 14' Πρώτη μεγάλη φάση για την Ομόνοια, ο Γιούστε έπαιξε κάθετα τον Τσέποβιτς, ο Σέρβος από πλάγια θέση έκανε το σουτ η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Πολύ καλή πάσα ο Ισπανός αμυντικός!

- 15' Κατοχή η ΠΑΕΕΚ και αρκετές πάσες για πρώτη φορά στο ματς... Προσπαθούν οι ποδοσφαιριστές του Μάκη Σεργίδη κυκλοφορήσουν την μπάλα με υπομονή και ηρεμία.

ηφγηγηφγηφηφγηφγη

- 16' Φάουλ η ΠΑΕΕΚ σε καλό σημείο, ο Χούμποτσαν έσπρωξε τον Νάντο. Εκτέλεσε ο Χαραλάμπους, διώχνει ο Γκόμεθ στο πρώτο δοκάρι.

- 17' Στην συνέχεια ο Ζαχαρίου έκλεψε, έφυγε στην αντεπίθεση αλλά άργησε να προωθήσει την μπάλα στο άλλο άκρο που υπήρχαν αφύλακτοι συμπαίκτες του. Ο Κούρος του έκανε φάουλ.

- 18' Ο Ζαχαρίου εκτέλεσε, με γροθιές διώχνει ο Πρόσεκ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Κλείνουμε το 20λεπτο, πίεση της Ομόνοιας, άμυνα της ΠΑΕΕΚ. Ξεχωρίζει η φάση του Τσέποβιτς στο 14'.

- 21' Βγήκε στην αντεπίθεση η ΠΑΕΕΚ, ο Νάντο προσπάθησε να συνδυαστεί με τον Χαραλάμπους, ο Γιούστε είναι εκεί και κόβει.

- 22' Απειλεί η Ομόνοια, βαθιά μπαλιά με στόχο τον Τσέποβιτς, ο Σέρβος με κεφαλιά-πάσα προς το μέρος του Ζαχαρίου, πριν "οπλίσει" ο Παφίτης άσος, ο Κούρος πέφτει και σώζει την ΠΑΕΕΚ.

ΦΓΗΓΦΗΦΗΦΓΗΦΓΗΦΗΦ

- 24' Στραβοκλωτσιά του Λανγκ, στα χέρια του Φαμπιάνο η μπάλα. Άμυνα του Ούγγρου πάνω στον Μπάμπιτς, το διώξιμο του κατέληξε στον τερματοφύλακα του.

- 27' Κόρνερ η ΠΑΕΕΚ, σέντρα-σουτ του Ενόχ, διώχνει ο Γιούστε.

- 28' Δεύτερο σερί κόρνερ οι Κερυνειώτες...

- 29' Ισορροπεί τον αγώνα η ΠΑΕΕΚ που καταφέρνει να κυκλοφορεί την μπάλα και να κρατά μακριά την Ομόνοια από την περιοχή της.

- 31' Άμυνα του Φραγκέσκου στον Τσέποβιτς, ο Σέρβος γύρισε, πήγε να σουτάρει, διώχνει ο Κύπριος αμυντικός.

- 33' ΓΚΟΛ η ΠΑΕΕΚ και 1-0! Ο Έσελινγκ! Βαθιά μπαλιά του Ντιας στην περιοχή, ο Έσελινγκ πιο ψηλά από τον Γιούστε πιάνει την κεφαλιά, ο Φαμπιάνο δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα και καταλήγει στα δίχτυα! Μπροστά οι Κερυνειώτες! Μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα σαφώς ο Φαμπιάνο που δεν μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα. Εξαιρετικό άλμα ο Ολλανδός αμυντικός.

γδφγδδφγδφγδφφγγδφφγ

- 37' Ευκαιρία η ΠΑΕΕΚ! Ο Σουμαόρο με ατομική ενέργεια, έκλεισε προς τα μέσα, στο ύψος της περιοχής, έπιασε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα λίγο άουτ!

ΔΦΓΔΦΓΦΓΔΦΓΔΦΓΔΦΓΔΦΓΔΓΔΓΔΦΓ

- 39' Σέντρα του Λέζιακς, άμυνα του Φραγκέσκου, η μπάλα φτάνει στον Μπασιρού, ο Αφρικανός πιάνει το δυνατό σουτ και στέλνει την μπάλα άουτ.

- 40' Δοκάρι η ΠΑΕΕΚ! Ο Δημητρίου έκανε την κατα μέτωπο επίθεση, έπιασε το σουτ, η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό και αυτή χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Φαμπιάνο.

- 42' Είναι εξαιρετική η παρουσία του σκόρερ Έσελινγκ, δεσπόζει στην άμυνα των Κερυνειωτών.

- 43' Το ένα-δυο οι Ζαχαρίου και Ντίσκερουντ, ο Ντίας είναι εκεί και καθαρίζει.

- 44' Σέντρα του Τσέποβιτς, ο Πρόσεκ!

- 45' Απρόσεκτα με το χέρι ο Λανγκ βρίσκει τον Μπάμπιτς, στο έδαφος ο Κροάτης, λίγο έξω από την περιοχή. Συνεχίζεται το ματς...

Ημίχρονο στο Μακάρειο. Μπροστά η ΠΑΕΕΚ, πάμε για θρίλερ στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Σεργίδη πιέστηκε, άντεξε και βρήκε τον τρόπο να σκοράρει και να μπει μπροστά στο σκορ. Είχε και δοκάρι. Η Ομόνοια θα πρέπει να αλλάξει πολλά στην επανάληψη.

Διπλή αλλαγή από Μπεργκ, οι Παπουλής - Κακουλλής θα πάρουν τις θέσεις των Μπασιρού - Ζαχαρίου. Θέλει ν' αλλάξει πράγματα ο Νορβηγός.

δφγδφγδφγδφγδγδφγδφγγδγδφγ

Στον αγωνιστικό χώροι οι δυο ομάδες, γίνεται η διπλή αλλαγή.

Εναρξη στην επανάληψη, στην σέντρα η ΠΑΕΕΚ.

- 47' Στο πλάι του Τσέποβιτς ο Κακουλλής, 4-4-2 η Ομόνοια.

- 48' Έκλεψε στον χώρο του κέντρου ο Ενόχ, έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, δεν ανησυχεί ο Φαμπιάνο. Υπήρχε ο Μπάμπιτς στην περιοχή...

- 49' Νέο κλέψιμο η ΠΑΕΕΚ με τον Ντιας, ο Μπάμπιτς πήρε την μπάλα, δοκίμασε το σουτ, άουτ.

φγηφγηφγηγφηφηφγηφηγφ

- 53' Οφσάιντ ο Χαραλάμπους, σταματά η φάση. Σωστή απόφαση.

- 52' Σέντρα του Ντίσκερουντ, ο Τσέποβιτς δεν μπορεί για το κεφάλι, κόρνερ η Ομόνοια σε προσπάθεια του Λέτζιακς.

- 54' Άμυνα του Χαραλάμπους στον Παπουλή, κόβει η ΠΑΕΕΚ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Δυσκολεύεται η Ομόνοια να οργανωθεί και να απειλήσει, η ΠΑΕΕΚ βγαίνει σχεδόν σε όλες τις μονομαχίες πρώτη στην μπάλα.

φδγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδγγδφ

- 55' Διαμαρτυρίες από πλευράς ΠΑΕΕΚ για φάουλ του Ντίσκερουντ στον Χαραλάμπους αλλά και για το γεγονός πως συνεχίστηκε το παιχνίδι ενώ ήταν στο έδαφος.

- 58' Η μπάλα κόλλησε στη περιοχή της ΠΑΕΕΚ, στο τέλος ο Πρόσεκ καταφέρνει να ελέγξει προ του Τσέποβιτς.

- 59' Κίτρινη του Φωτίου στον Ενόχ πάνω στον Γιούστε. Δυνατό φάουλ!

- 60' Ταλαιπώρησε την άμυνα της ΠΑΕΕΚ ο Παπουλής, δεν βρήκε χώρο για να σουτάρει, έδιωξαν μετά από διαδοχικές άμυνες οι της ΠΑΕΕΚ.

- 61' Ο Ψάλτης στην θέση του Χούμποτσαν.

- 62' Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Πάρη Ψάλτη! Ο Τσέποβιτς έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα στρώνεται στον Ψάλτη απέναντι από τον Πρόσεκ, το σουτ πολύ άστοχο!

- 64' Πιέζει η Ομόνοια!

- 65' Ατομική προσπάθεια του Δημητρίου που ταλαιπώρησε για λίγο τον Λάνγκ, στο έδαφος ο Κύπριος διεθνής μπακ, συνεχίζει το παιχνίδι.

- 66' Κόρνερ η Ομόνοια.

- 66' Δοκάρι για την Ομόνοια με το απευθείας κτύπημα του Γκόμεθ! Στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

γηφγηφγηφγηφγηφγηφγηφγηφγηηφηφηφγ

Μπαίνουμε σε λίγο στο 70λεπτό, ετοιμάζει και τις κινήσεις του ο Μάκης Σεργίδης.

- 70' Σπρώξιμο του Έσελινγκ στον Κακουλλή την ώρα της εκτέλεσης του πλαγίου. Συνεχίζεται το ματς...

- 71' Έξοδος του Πρόσεκ προ του Τσέποβιτς που δεν πρόλαβε να εκτελέσει...

φγδφγδφγδγδγδγφγδφγδφγγδφ

- 73' Κόρνερ κερδίζει ο Λέτζιακς.

- 73' Ο Παπουλής εκτέλεσε, ο Πρόσεκ σταθερά.

- 74' Κόρνερ η Ομόνοια, κεφαλιά ο Γιούστε άουτ η μπάλα.

- 75' Οι Αριστοτέλους και Καπαρτής στις θέσεις των Χαραλάμπους και Μπάμπιτς.

- 76' Άμυνα του Δημητρίου πάνω στον Παπουλή, εξαιρετικός ο διεθνής μπακ γι' ακόμη ένα ματς.

- 77' Κόρνερ η Ομόνοια, κάθετη του Κακουλλή, διώχνει ο Φραγκέσκου.

- 78' Ο Γκόμεθ εκτέλεσε, έδιωξαν ηρωικά της ΠΑΕΕΚ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Τελευταίο δεκάλεπτο, η ΠΑΕΕΚ έχει τις απαντήσεις σε όλες τις επιθέσεις της Ομόνοιας.

- 80' Σουτ του Αριστοτέλους, δεν ανησυχεί ο Φαμπιάνο.

- 81' Κλέβει ο Δημητρίου, κάνει το ανέβασμα, στην συνέχεια χάνει την μπάλα.

- 83' Οι Μιξ και Γκόμεθ περνάνε εκτός, οι Παναγιώτου και Τζιωνής στον αγωνιστικό χώρο.

- 84' Χέρι του Κακουλλή, φάουλ.

- 85' Ο Άντρις Νεοφύτου στην θέση του Ενόχ.

- 87' Οφσάιντ ο Νάντο, σταματά η φάση.

- 88' Γύρισμα του Λοϊζου, ο Κακουλής έκανε την προσπάθεια, ο Πρόσεκ αγκαλιάζει την μπάλα.

- 89' Άμυνα σπουδαία του Φραγκέσκου πάνω στον Λέζιακς.

- 90' Κίτρινη στον Ψάλτη πάνω στον Νάντο.

ΤΕΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων. Στο έφαφος ο Νάντο.

- 90+2' Μπαλιά του Παναγιώτου, άουτ.

- 90+3' Πλάγιο για την ΠΑΕΕΚ.

- 90+4' Αλλαγή η ΠΑΕΕΚ, ο Νάντο εκτός, μέσα ο Χατζηκωνσταντή. Εκτός και ο Ντίας για να πάρει την θέση του ο Τίμερμανς.

- 90+5' Σέντρα του Λοϊζου, ο Πρόσεκ εκεί!

Εντεκάδες:

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Έσελινγκ, Ντίας, Σουμαορό, Δημητρίου, Νάντο, Χαραλάμπους (Αριστοτέλους 75'), Ενόχ (Νεοφύτου 85'), Μπάμπιτς (Καπαρτής 75'), Κούρος, Φραγκέσκου.

Στον πάγκο: Μαυρομούστακος, Παναγιώτου, Χατζηκωνσταντή, Ορ, Αριστοτέλους, Κωμοδίκης, Νεοφύτου, Καπαρτής, Γιάνσεν, Τίμερμανς, Νεοφύτου.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Γιούστε, Χούμποτσαν (Ψάλτης 61'), Γκόμεθ (Τζιωνής 83'), Λέζιακς, Μπασιρού (Παπουλής 46'), Ζαχαρίου (Κακουλλής 46'), Λανγκ, Ντίσκερουντ (Παναγιώτου 83'), Τσέποβιτς, Λοίζου

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Ψάλτης, Κίκο, Ιγιάγι, Παπουλής, Κακουλλής, Χαραλάμπους, Παναγιώτου, Τζιωνής, Ντούρις

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος