ΜΠΕΡΓΚ/ "Πράγματα που δεν μπορούσαμε να ελέγξουμε/ Δεν ήταν 2η κίτρινη, φάουλ σε Τζιωνή-Φαμπιάνο"

Στην διάσκεψη Τύπου μετά την ήττα με 2-0 από την Γρανάδα, ο Χένινγκ Μπεργκ ανέφερε...

"Η Γρανάδα είναι μια πολύ καλή ομάδα. Ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και μας δημιούργησε προβλήματα. Ακολούθως ελέγξαμε το παιχνίδι προς το τέλος του ημιχρόνου αλλά έγιναν πράγματα που δεν μπορούσαμε να ελέγξουμε. Δεν νομίζω ότι ήταν δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ντούρις, αλλά έτσι αποφάσισε ο διαιτητής. Με 10 παίκτες και με το 0-1 εναντίον μας δεν ήταν εύκολο απέναντι στην Γρανάδα. Δεν ήταν εύκολο με 11 εναντίον 11, πόσο μάλλον με 10.

Στο δεύτερο μέρος αμυνθήκαμε καλά, ελέγξαμε τον ρυθμό, δεν μας έκανε φάσεις η Γρανάδα. Όμως ήρθε το δεύτερο γκολ που νομίζω υπήρχε φάουλ πάνω στον Τζιωνή και ακολούθως φάουλ στον Φαμπιάνο, που βγήκε πρώτος στην μπάλα. Ήμουν πολύ έκπληκτος, γιατί δεν δόθηκε αυτό το φάουλ. Οι παίκτες που μπήκαν αλλαγή στο β' ημίχρονο βοήθησαν, τα έδωσαν όλα και ήταν ανταγωνιστικοί, είχαμε και δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Τιάγκο. Γενικά δείξαμε ότι δεν τα παρατήσαμε ποτέ στο παιχνίδι.

Ξέραμε από την αρχή ότι ο όμιλος θα ήταν δύσκολος και θέλαμε να ήμασταν ανταγωνιστικοί απέναντι σε αυτές τις ομάδες. Και οι τρεις υπόλοιπες ομάδες παίζουν σε υψηλότερο επίπεδο από ότι παίζουμε εμείς. Το είδαμε και σήμερα. Το πρωτάθλημα ήταν ένας πολύ σημαντικός στόχος για εμάς και παραμένει το ίδιο. Παίζουμε με την Δόξα τώρα την Κυριακή και ακολούθως υπάρχει μια διαφοροποίηση στο πρόγραμμα, καθώς δεν θα παίζουμε Πέμπτη- Κυριακή, θα παίζουμε Πέμπτη -  Δευτέρα. Και αυτή είναι μεγάλη διαφορά όσον αφορά την αποκατάσταση των ποδοσφαιριστών. Είναι γεγονός ότι στον όμιλο οι πιθανότητες δεν είναι πλέον υπέρ μας, προτεραιότητα και κύριος στόχος είναι το πρωτάθλημα και θα προσπαθούμε παράλληλα να είμαστε και ανταγωνιστικοί στην Ευρώπη".