Μπορούσε να το πάρει και μ΄αυτό το τέμπο

Σε χαμηλότερο τουλάχιστον από το παιχνίδι του Σαββάτου, τέμπο κινήθηκε η Ομόνοια στο παιχνίδι του κυπέλλου με το ΑΠΟΕΛ.

Ο Χένινγκ Μπεργκ δεν προχώρησε σε σημαντικές αλλαγές στο δεύτερο εντός λίγων ημερών παιχνίδι με τον “αιώνιο” αντίπαλο. Ο Τσέποβιτς επέστρεψε και αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο ενώ για 45΄αγωνίστηκαν επίσης Γκόμεθ, Χούμποτσαν και Ασάντε. Στο πλαίσιο της διαχείρισης ενόψει των πλέι οφ που ακολουθούν, ο Μπεργκ έκανε τέσσερις αλλαγές στο ημίχρονο ενώ ο Φώτης Παπουλής δεν αγωνίστηκε καθόλου παίρνοντας σημαντικές ανάσες ενόψει Ολυμπιακού…

Στα θετικά του δευτέρου μέρους ήταν βεβαίως η άμεση αντίδραση της Ομόνοιας στο γκολ του ΑΠΟΕΛ. Για τρία λεπτά κράτησε το προβάδισμα των “γαλαζοκιτρίνων” αφού ο Τιάγκο νίκησε τον Ουζόχο από κοντά για το 1-1. Αποτέλεσμα που έμελλε τελικά να σφραγίσει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Αυτό έγινε γιατί ο Φαμπιάνο έβγαλε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Γκάρνερ στο 67΄ενώ ο Λοΐζου αστόχησε από πλεονεκτική θέση στο 90΄. Η Ομόνοια θα μπορούσε στην φάση αυτή να πάρει το παιχνίδι και μαζί το μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση όμως η τελική προσπάθεια του μικρού δεν ήταν καλή.

Ο Μπεργκ προσπάθησε να πάρει “σβηστά” το παιχνίδι και γενικώς το κατάφερε. Ακόμα κι΄έτσι, η Ομόνοια είχε ικανοποιητική απόδοση δεδομένων των αναλογιών, του αντιπάλου και της σημαντικότητας του ματς.

Η προσοχή στρέφεται στο τεράστιας σημασίας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Εκεί όπου η Ομόνοια έχει ξανά μία ευκαιρία να νικήσει την μοναδική ομάδα που δεν νίκησε φέτος ξεκινώντας με το δεξί το μίνι πρωτάθλημα για τον μεγάλο της στόχο…