Ομόνοια-Οθέλλος: Ο Μπέζους... είχε τη λύση στο ΓΣΠ! (Φώτος)

Δύσκολη αλλά πολύ σημαντική νίκη με 1-0 πέτυχε η Ομόνοια επί του Οθέλλου στο ΓΣΠ, για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Με πολύ καλό ρυθμό άρχισε ο αγώνας με ευκαρίες για τις δύο ομάδες, τις περισσότερες για την Ομόνοια, ωστόσο το α' ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ.

Στο 8' καταγράφηκε μεγάλη διπλή ευκαιρία για τους πράσινους αρχικά με το σουτ του Χαραλάμπους που έδιωξε ο Ταουντούλ και στη συνέχεια με τον Κακουλλή ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα έξω. Στο 26' ο Στεπίσνκι με δυνατό σουτ εκτός περιοχής ανάγκασε τον Ταουντούλ να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στην επανάληψη η Ομόνοια μπήκε και πάλι δυναμικά, ωστόσο, ο Οθέλλος στεκόταν πολύ καλά και δεν επέτρεψε στους πράσινους της Λευκωσίας να φτάσουν κοντά στο γκολ τουλάχιστον μέχρι το 63' όταν ο Μπεζούς με δυνατό σουτ απο το ύψος της περιοχής άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Δευτερόλεπτα πριν η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι για παράβαση στον Στεπίνσκι.

Δέκα λεπτά αργότερα η Ομόνοια μπορούσε και για 2ο γκολ μετά από κόρνερ, η μπάλα βρίσκει σε ποδοσφαιριστή του Οθέλλου κι ακολούθως αυτή σταματά στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Ταουντούλ. Δύο πολύ καλές ευκαιρίες κατέγραψε ο Οθέλλος για να ισοφαρίσει. Στο 85' με την κεφαλιά του Σανγκαρέ και τρία λεπτά αργότερα με το πλασέ του Σλάβικ.

Με τη νίκη της αυτή η Ομόνοια ανέβηκε στους 49 βαθμούς, ενώ ο Οθέλλος παρέμεινε στην προτελευταία θέση με 15 βαθμούς.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

φ534ρε

Η ιστοσελίδα μας kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Στο ΓΣΠ ήταν ο Ανδρέας Ροκόπος.

1

Α' ημίχρονο

-3' Ευκαιρία για την Ομόνοια, ομως, ο Κακουλλής μέσα από την περιοχή δεν κοντρόλαρε καλά την μπάλα με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει εκτός.

-5' Γύρισμα του Κακουλλή στην περιοχή, μετά από κόρνερ, έδιωξε με γροθιές ο Ταουντούλ.

-7' Προσπάθεια για τον Οθέλλο με τον Μπραμπίγια με σουτ από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε κόρνερ.

1

-8' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια, αρχικά με το σουτ του Χαραλάμπους που έδιωξε ο Ταουντούλ και στη συνέχεια με τον Κακουλλή ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα έξω.

-10' Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Στεπίνσκι, σε ετοιμότητα ο Ταουντούλ ο οποίος απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

-11' Ο Σανγκαρέ έφυγε πίσω από την άμυνα της Ομόνοιας, αστόχησε στο σουτ, όμως, υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Ο ποδοσφαιριστής του Οθέλλου έφυγε κανονικά και πίσω απο τη γραμμή της σέντρας. (Λανθασμένη απόφαση του βοηθού)

-12' Σουτ του Πιχ, η μπάλα έξω.

1

-15' Πολύ γρήγορος ρυθμός με ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

-20' Σουτ του Σανγκαρέ, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Φαμπιάνο, όμως, ο ποδοσφαιριστής του Οθέλλου υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. (Λανθασμένη απόφαση του βοηθού)

-24' Άστοχο σουτ του Σεμέδο.

-26' Δυνατό σουτ εκτός περιοχής με τον Στεπίνσκι, έδιωξε σε κόρνερ ο Ταουντούλ.

-29' Κίτρινη στον Λανγκ.

-34' Κόρνερ του Πιχ, η μπάλα στα χέρια του Φαμπιάνο.

1

-39' Σουτ του Κατσιατή άστοχο, ωστόσο, σωστά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

-41' Κεφαλιά του Στεπίνσκι, η μπάλα βρίσκει στον Χατζηπασχάλη και καταλήγει κόρνερ.

-44' Κοντινέ πλασέ του Στεπίνσκι μετά το κόρνερ του Μπεζούς, η μπάλα πάει έξω. Διαμαρτυρίες από τον παίκτη της Ομόνοιας ότι η μπάλα βρήκε αντίπαλο και ζήτησε νέο κόρνερ. Αντίθετη άποψη από τον διαιτητή.

-45' Δύο λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-45'+1' Κούσουλος δείχνει να μην πατά καλά, συνεχίζει ωστόσο κανονικά στον αγώνα.

-45'+2' Άστοχο σουτ του Μίλετιτς.

Λήξη ημιχρόνου

Β' ημίχρονο

-46' Αλλαγή για την Ομόνοια, εκτός ο Λανγκ, μέσα ο Λέζιακς.

-46' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από την Ομόνοια. Οι πράσινοι ζητησαν παράβαση (κράτημα) στον Σεμέδο, στην περιοχή, από τον Σταμούλη. Παίζεται υπέδειξε ο διαιτητής.

1

-51' Άστοχο σουτ του Κακουλλή.

-53' Σουτ του Μπραμπίγια, εκτός περιοχής, διώχνει σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

-57' Σουτ του Σταμούλη, διώχνει σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

-60' Αλλαγή για την Ομόνοια, εκτός ο Κακουλλής, μέσα ο Αλιούμ.

-63' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Ο Μπεζούς με σουτ από το ύψος της περιοχής ανοίγει το σκορ για την ομάδα του. Δευτερόλεπτα πριν η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι για παράβαση στον Στεπίνσκι.

1

-68' Προσωρινή διακοπή. Ο Παναγιώτου δείχνει ν' αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

-70' Συνέχεια στον αγώνα. Παραμένει στον αγώνα ο ποδοσφαιριστής των πρασίνων της Λευκωσίας.

-72' Δοκάρι για την Ομόνοια! Μετά από κόρνερ, η μπάλα βρίσκει σε ποδοσφαιριστή του Οθέλλου κι ακολούθως στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Ταουντούλ.

-75' Τριπλή αλλαγή για τον Οθέλλο. Εκτος οι Κατσιατή, Μπραμπίγια και Πιχ, εντός οι Σλάβικ, Ράμος και Κόπας.

-77' Αλλαγή για την Ομόνοια. Εκτός ο Στεπίνσκι, εντός ο Πάκιτς.

-83' Αλλαγή για τον Οθέλλο. Εκτός ο Χατζηπασχάλης, εντός ο Γιάνσεν.

-85' Ευκαιρία για τον Οθέλλο η κεφαλιά του Σανγκαρέ ήταν άστοχη, μετά την σέντρα του Ανάνγκ.

1

-88' Ευκαιρία για τον Οθέλλο, μετά την πάσα του Ναρντίνι ο Σλάβικ δεν μπορεί να πλασάρει σωστά και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Φαμπιάνο.

-88' Αλλαγή για την Ομόνοια, εκτός ο Παναγιώτου, εντός ο Σιπριάνο.

-89' Πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Φαμπιάνο, προσωρινή διακοπή.

-90' Συνεχίζει κανονικά ο τερματοφύλακας των πρασίνων της Λευκωσίας.

-90' Έξι λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.