Ομόνοια - ΠΑΕΕΚ: Όγδοη νίκη... με το κεφάλι του Τσέποβιτς! (φώτος)

Τρίποντο για την Ομόνοια που κέρδισε την ΠΑΕΕΚ με 2-1 για την 18η αγωνιστική και ανέβηκε στους 27 βαθμούς.

Όλα έγιναν στο β' μέρος όπου οι πράσινοι προηγήθηκαν στο 55' με τον Κακουλή, για να ισοφαρίσει αμέσως η ΠΑΕΕΚ με τον Νάντο στο 57'. Το "κλειδί" της 8ης νίκης στο πρωτάθλημα κρατούσε ο Τσέποβιτς ο οποίος στο 79' με κοντινή κεφαλιά χάρισε ένα πολύτιμο τρίποντο στο τριφύλλι.

Καθόλου καλό το θέαμα στο πρώτο μέρος όπου η ομάδα του Μάκη Σεργίδη "βραχυκύκλωσε" εκείνη του Χένινγκ Μπεργκ και της επέτρεψε να φτιάξει μόνο μια ευκαιρία. Καλύτεροι οι "πράσινοι" στην επανάληψη, είχαν αρκετές φάσεις και έφτασαν τελικά στην ουσία με τον Τσέποβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι σε ακόμα ένα παιχνίδι πάλεψαν όσο μπορούσαν αλλά τελικά υπέκυψαν στην πίεση.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο

-Ξεκίνησε το παιχνίδι.

-2' Κίτρινη πολύ νωρίς για τον Ντίας, για φάουλ στον Μποτεάκ.

-Έφυγε... γρήγορα το πρώτο πεντάλεπτο, χωρίς κάτι αξιοσημείωτο.

-Δέκα λεπτά συμπληρωμένα. Παιχνίδι κέντρου, ακόμα χωρίς τελική στο ματς.

-14' Πρώτη τελική με διαγώνιο σουτ του Μπάμπιτς εκτός περιοχής, μάζεψε εύκολα ο Φαμπιάνο.

-15' Αργός ο ρυθμός. Μοιρασμένο παιχνίδι με πολλή υπομονή από τις δυο ομάδες.

-18' Κατά μέτωπο επίθεση από τον Καπαρτή, πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ, κόντρα και κόρνερ.

-Εικοσάλεπτο. Αργός ο ρυθμός χωρίς καλή ευκαιρία ακόμα. Μοιρασμένο το παιχνίδι, η ΠΑΕΕΚ δεν επιτρέπει στην Ομόνοια να βάλει κάτω τη μπάλα και να επιτεθεί.

-Mισή ώρα αγώνα χωρίς ευκαιρία. Οι πράσινοι κρατάνε μπάλα τα τελευταία λεπτά αλλά δεν έχουν τους τρόπους να απειλήσουν.

-35 λεπτά, τίποτα δεν έχει αλλάξει... Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ είναι ακόμα χωρίς τελική. Εξαιρετική δουλειά στο μεσοαμυντικό κομμάτι από την ΠΑΕΕΚ, έχει κλείσει όλους τους χώρους.

3222222555

-42' Μεγάλη ευκαιρία η Ομόνοια. Ο Μποτεάκ σέντραρε με κόρνερ, ο Μιξ έκανε το τακουνάκι και ο Φραγκέσκου έκοψε προς της γραμμής. Θα ήταν ένα φοβερό γκολ αν πήγαινε μέσα...

-42' Κίτρινη στον Λοΐζου για φάουλ στον Νάντο.

-Τέλος ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις.

-Ξεκίνησε το β' μέρος με τον Τσέποβιτς να αντικαθιστά τον Ασάντε.

-46' Διακοπή. Ο Πρόσεκ στο έδαφος μετά από "σύγκρουση" με τον Φραγκέσκου.

-47' Είναι ΟΚ ο Πολωνός, συνεχίζουμε...

-48' Επικίνδυνα ο Μπάμπιτς στην περιοχή, κοντρόλαρε και έκανε το σουτ εξ επαφής, ο Μιξ έβαλε πίεση και έστειλε σε κόρνερ.

-49' Κίτρινη στον Κούρο για κράτημα στον Μποτεάκ.

-51' Σουτ του Λοΐζου ακριβώς έξω απ' την περιοχή, πολύ άστοχο.

δφφδδφφδδφη

-55' ΓΚΟΛ 1-0! Λάθος πάσα του Δημητρίου προς τα πίσω, ο Κακουλλής έκλεψε και με πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ - Δείτε το εδώ

33333335555

-57' ΓΚΟΛ 1-1! Μερικά δευτερόλεπτα κράτησε το προβάδισμα της Ομόνοιας... Ο Μπάμπιτς έκανε συρτό γύρισμα από δεξιά και ο Νάντο με προβολή από πολύ κοντά ισοφάρισε - Δείτε το εδώ

43643436436436

-62' Τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Κακουλή εξ επαφής να στέλνει έξω την κεφαλιά και ενώ ο Πρόσεκ ήταν στην άλλη πλευρά της εστίας του.

-63' Χαραλάμπους αντί του Μπάμπιτς.

-66' Στο έδαφος ο Κακουλλής μετά από μαρκάρισμα του Ομπανόρ, ζητά πέναλτι η Ομόνοια. "Τίποτα" από τον ρεφ, η φάση εξετάστηκε και από το VAR πριν συνεχιστεί το παιχνίδι.

* Η φάση θα αναλυθεί απόψε από τον Ηρακλή Τσίκινη στο Super Monday

ωψωψνψωνωψνων

-68' Απειλεί ξανά η Ομόνοια, ο Γιούστε από κοντά δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά.

-70' Νέα τελική η ομάδα του Μπεργκ, ο Κακουλλής την κεφαλιά-ψαράκι, έξω η μπάλα.

-Ακόμα είκοσι λεπτά. Πιέζει για το γκολ το τριφύλλι.

-75' Αριστοτέλους αντί Ντίας, Βαρέλα αντί Καπαρτή.

-76' Ευκαιρία η ΠΑΕΕΚ στην αντεπίθεση με μια κεφαλιά του Νάντο από αρκετά μακριά να πάει λίγο έξω.

-77' Κίτρινη στον Νάντο για φάουλ στον Γιούστε.

-78' Κάρτα και στον Ενόχ για τράβηγμα στον Λέζιακς.

ψωβψωνωψν

-79' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Μποτεάκ σέντραρε με φάουλ από αριστερά, ο Τσέποβιτς αφέθηκε ελεύθερος και με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Πρόσεκ. Απείλησε αρκετές φορές με κεφαλιές η Ομόνοια και αυτή την φορά ήταν ουσιαστική - Δείτε το εδώ.

-Τελευταία πέντε λεπτά, η Ομόνοια ελέγχει.

-86' Νέα διπλή οι φιλοξενούμενοι. Κωμοδίκης αντί Σουμαόρο, Μιλτς αντί Νάντο.

-88' Ο Χαραλάμπους αντικαθιστά τον Κακουλλή.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-92' Ο Βαρέλα από πολύ μακριά πήγε να "κρεμάσει" τον Φαμπιάνο ο οποίος μάζεψε εύκολα.

-93' Κίτρινη στον Ομπανόρ για διαμαρτυρίες.

-Τέλος, το τρίποντο στο τριφύλλι.

Ομόνοια (Χ.Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέζιακς, Ψάλτης, Γιούστε, Παναγιώτου, Μιξ, Γκόμεθ, Μποτεάκ, Λοΐζου, Ασάντε (46' Τσέποβιτς), Κακουλλής (88' Χαραλάμπους).

-Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Κίκο, Λαός, Χρίστου, Ασημένος, Χαραλάμπους, Παπουλής, Τσέποβιτς.

ΠΑΕΕΚ (Μ.Σεργίδης): Πρόσεκ, Ντίας (75' Αριστοτέλους), Σουμαόρο (86' Κωμοδίκης), Δημητρίου, Νάντο (86' Μιλτς), Ενόχ, Μπάμπιτς (63' Χαραλάμπους), Καπαρτής (75' Βαρέλα), Ομπανόρ, Κούρος, Φραγκέσκου.

-Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μαυρομούστακος, Χαραλάμπους, Βαρέλα, Αριστοτέλους, Κωμοδίκης, Νεοφύτου, Τίμερμανς, Μιλτς, Παττίχης, Τσόσιτς, Άντρις.

Κίτρινες: Λοΐζου / Ντίας, Κούρος, Νάντο

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας