Οθέλλος-Ομόνοια: Διπλό, σερί και ξανά... ανατροπή! (Φώτος)

Με γκολ των Κούσουλου στις καθυστερήσεις του Α’ μέρους και Αλιούμ στο 60’ η Ομόνοια έκανε την ανατροπή λυγίζοντας την αντίσταση του σκληροτράχηλου Οθέλλου στο "Αμμόχωστος-Επιστροφή" στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

-Δεύτερη σερί νίκη (σ.σ πρώτη φορά φέτος) και η δεύτερη σερί ανατροπή όπως με τον Εθνικό για το συγκρότημα του Σωφρόνη Αυγουστή.

123

Να σημειωθεί ότι η ομάδα της Αθηαίνου που είχε πολύ καλή παρουσία ειδικά στο Α’ μέρος προηγήθηκε στο 37’ με τον Ποπέσκου.

Στην 12η θέση με 9 βαθμούς παρέμειναν οι γηπεδούχοι, ενώ φιλοξενούμενοι έφτασαν του 26 και έπιασαν έστω προσωρινά κορυφή.

Στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους, στην περιγραφή ο Παναγιώτης Χριστοφή.

ο-0

Πρώτο σφύριγμα και σέντρα στην αναμέτρηση...

2' Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά.

3' Πρώτη τελική στο ματς για τον Οθέλλο σε σουτ του Σούτο, μπλόκαρε σταθερά ο Φαμπιάνο.

5' Καλός ρυθμός στα πρώτα λεπτά με τον Οθέλλο να μπαίνει δυνατά και να βάζει δύσκολα στην Ομόνοια με την πίεση που ασκεί ψηλά.

12' Τρίτο κόρνερ για τον Οθέλλο που έχει καταφέρει στα πρώτα λεπτά να βραχυκυκλώσει την κυκλοφορία της Ομόνοιας.  Φωνάζει ο Αυγουστή οι παίχτες του να ανέβουν πιο ψηλά.

15' Πρώτη καλή στιγμή για την Ομόνοια. Ο Ανσαριφάρντ βρήκε στον κενό χώρο τον Μάθιους που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

18' Σουτ του Μπεζούς, η μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Ταουντούλ.

22' Ανέβασε στροφές η Ομόνοια και... γίνεται όλο και πιο δημιουργική. Πλέον, έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης.

27' Ο Οθέλλος ισορρόπησε το παιχνίδι ξανά.

μαθ

29' Πρόβλημα με Μάθιους, δεν μπορεί να συνεχίσει. Ο ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας τραυματίστηκε ένα λεπτό νωρίτερα σε μαρκάρισμα του Ανάγκ.

30' Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Ψάλτης παίρνει τη θέση του τραυματία Μάθιους.

32' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς στον Ανάγκ για φάουλ στον Ψάλτη.

-Συμπλήρωσε κάρτες και χάνει Απόλλωνα ή Ανόρθωση.

35' Τα πολλά φάουλ χάλασαν το ρυθμό. Κύριο χαρακτηριστικό πλέον του ματς η δύναμη και οι μονομαχίες στο χώρο του κέντρου.

ποπ

37' ΓΚΟΛ 1-0 Οθέλλος. Μετά από ωραία ενέργεια του Ουεσλάτι, η μπάλα κόντραρε στον Παναγιώτου και στρώθηκε στον Ποπέσκου που με ωραίο πλασέ με το αριστερό νίκησε τον Φαμπιάνο.

40' Πλήρωσε την μέτρια αγωνιστική της εικόνα και τα πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις της η Ομόνοια. Πλέον καλείται να βρει το γκολ το γκολ της ισοφάρισης.

44' Μετά από σέντρα του Ψάλτη ο Ανσαριφάρντ έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πήγε παράλληλα με την εστία και πέρασε έξω.

45' Πέντε λεπτά καθυστερήσεων.

45+3' Πέναλτι ζητά η Ομόνοια σε πτώση του Σεμέδο στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Κυριάκου. Ο ρεφ Κυριάκος Αθανασίου ήταν κοντά στην φάση και έδειξε το παιχνίδι να συνεχιστεί.

45+4' Κίτρινη στον Σωφρόνη Αυγουστή για διαμαρτυρίες.

45+5’ Ευκαιρία για την Ομόνοια σε ωραίο τσίμπηκε της μπάλας από τον Μπεζούς, ο Ταουντούλ έδιωξε σε κόρνερ.

ομο 1-1

45+6’ ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει στην τελευταία φάση του πριν το σφύριγμα για την ανάπαυλα η Ομόνοια. Μετά από γρήγορη κοντινή εκτέλεση κόρνερ, ο Σεμέδο με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και γύρισε την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Μπεζούς από κοντά δεν μπόρεσε να την σπρώξει στα δίκτυα, έγινε το μελέ, και ο Κούσουλος στην επαναφορά με πλασέ πέτυχε το 1-1.

Τέλος Α’ ημιχρόνου…

46’ Ξεκίνημα με αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο σκόρερ Κούσουλος, μέσα ο Χαραλάμπους.

46’ Αλλαγή και για τον Οθέλλο. Έξω ο κιτρινισμένος Ανάγκ, μέσα ο Μαμαντού.

48' Ευκαιρία για την Ομόνοία σε φάουλ του Μπεζούς, ο Ταουντούλ έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

50' Μικρή διακοπή διακοπή στο παιχνίδι σε σύγκρουση του χαραλάμπους με τον Μαμαντού. Ο ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας δέχεται την κίτρινη και συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό.

-Συμπλήρωσε κάρτες ο Χαραλάμπους και χάνει Νέα Σαλαμίνα ή Καρμιώτισσα.

51’ Καλύτερη η κυκλοφορία της μπάλα στο β’ μέρος από την Ομόνοια. Στην αντίπερα ο Οθέλλος δίνει χώρο ώστε να ανοίξουν οι διάδρομοι και να κτυπήσει στις κόντρα αντεπιθέσεις.

αλιο

59' ΓΚΟΛ γυρίζει το ματς η Ομόνοια. Ο Μπασιρού με έξοχη κάθετη μπαλιά βρήκε τον Αλιούμ που με ωραίο πλασέ έκανε την ολική ανατροπή.

60' Νέα δεδομένα πλέον στο ματς. Το ρευστό σκορ ωστόσο κρατά το ενδιαφέρον αμείωτο.

64΄Αλλαγή για τον Οθέλλο. Έξω ο Ποπέσκου, μέσα ο Σανγκαρέ.

65' Καλή στιγμή για τον Οθέλλο, πρώτη στο β' μέρος με τον Ουεσλάτι. Με προβολή προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Φαμπιανο.

70' Καλό μακρινό σουτ του Χαραλάμπους, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

72' Διαχειρίζεται σχετικά εύκολα πλέον το παιχνίδι η Ομόνοια. Ο Οθέλλος προσπαθεί αλλά δεν είναι τόσο επικίνδυνος όσο το Α' μέρος.

73' Αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο Μπεζούς, μέσα ο Φράνσον.

79' Κυλά χωρίς φάσεις το ματς.

80’ Τριπλή αλλαγή για τον Οθέλλο. Μέσα οι  Μπραμπίγια, Κατσιατή, Γιάσο,  έξω οι Ουεσλάτι, Καστάνας, Σούτο.

83' Ρισκάρει ο Οθέλλος που τα δίνει όλα για την ισοφάριση.

84' Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Παναγιώτου.  Τέλος συναγερμού αφού επέστρεψε και συνεχίζει κανονικά.

85΄Αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο Ανσαριφάρντ, μέσα ο Λανγκ.

86' Θέλει ο Οθέλλος αλλά δεν μπορεί, αφού η Ομόνοια έκλεισε όλους τους χώρους και κρατά το υπέρ της προβάδισμα.

90' Πέντε τα λεπτά καθυστερήσεων.

90+1' Ωραία αντεπίθεση για την Ομόνοια με τον Σεμέδο όμως να κάνει παρακράτηση και στο τέλος να χάνει την μπάλα.

90+4' Κίτρινη κάρτα στον Αλιούμ και χάνει ένα από τα επόμενα ματς με Νέας Σαλαμίνα ή Καρμιώτισσα.

Τέλος αναμέτρησης, νίκη για την Ομόνοια. Δεύτερη σερί νίκη για τους πράσινους και η δεύτερη όπως με Εθνικό με ανατροπή.

11 ο-0

ΟΘΕΛΛΟΣ: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου, Ράμος, Σούτο (80' Ιάσο), Ποπέσκου (64' Σανγκαρέ), Καστάνας (80' Κατσιατή), Ανάγκ (46' Μαμαντού), Ουεσλάτι (80' Μπραμπίγια)

Στον πάγκο: Τζιακούρης, Παναγιώτου, Χριστοδούλου, Λιμπόμπε, Γκαρθία,  Μίτσης, Ιωάννου.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους (30' Ψάλτης), Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Σεμέδο, Αλιούμ, Ανσαριφάρντ (85' Λανγκ), Μπασιρού, Παναγιώτου, Κούσουλος (46' Χαραλάμπους), Μπεζούς (73' Φράνσον).

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κασάμα, Λέζιακς, Ζαχαρίου,  Μίλετιτς,  Άμο, Προκοπίου.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης