Προσπάθησε αλλά... χάθηκε στον Πειραιά (φώτος)

Προσπάθησε, το πάλεψε αλλά το σκορ του πρώτου αγώνα στο «Γ. Καραϊσκάκης» δεν της άφησε περιθώριο για ανατροπή. Ομόνοια και Ολυμπιακός έμειναν στο μηδέν σ’ ένα παιχνίδι που οι Πειραιώτες κατάφεραν να κρατήσουν μακριά από την εστία του Σα τους ποδοσφαιριστές του «τριφυλλιού». Μεγάλη εμφάνιση από τον Φαμπιάνο που «κατέβασε» ρολά και κράτησε το μηδέν σε πολλές προσπάθειες του Ολυμπιακού στο 2ο ημίχρονο. Απείλησαν με Μποτεάκ οι «κόκκινοι» στο πρώτο ημίχρονο αλλά η άμυνα του Σεμέδο ήταν καθοριστική. Καλός ο Τζιωνής στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές του Μαρτίνς ήταν ανώτεροι αλλά έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Φαμπιάνο. Συνεχίζει στους ομίλους του Europa League η ομάδα του Μπεργκ.

- Εναρξη, καλή επιτυχία στην Ομόνοια

- 1' Πρώτο κόρνερ για το "τριφύλλι", γρήγορη επίθεση του Τζιωνή, ο Μβιλά σε κόρνερ.

- 1' Δεύτερο σερί κόρνερ, διώχνει με δυσκολία ο Σα. Μπήκε δυνατά η Ομόνοια.

- 3' Πρώτη επιθετική προσπάθεια για τον Ολυμπιακό, ο Βαλμπουενά από τα αριστερά, έκανε το σουτ, αδύναμο στην αγκαλιά του Φαμπιάνο.

γδφγδγδγγγδφγ

- 4' Χλιαρή πάσα του Σεμέδο στον Μπα, ο Παπουλής τρέχει να κλέψει, προλαβαίνει ο Μπα και δίνει στον Σα.

- 5' Φάση για τον Ολυμπιακό, ο Ελ Αραμπί από τα δεξιά μέσα στη περιοχή, έκανε το σουτ, δύσκολα ο Φαμπιάνο, ο φορ του Ολυμπιακού έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας, η πάσα του κόπηκε από την άμυνα του "τριφυλλιού".

φγφγφγφγφγφγφγφγ

- 6' Ο Παπουλής με την μπάλα, κίνηση του Τζιωνή στην περιοχή, ο Φώτης έκανε την πάσα αλλά δεν βρήκε τον Κύπριο διεθνή χαφ.

- 8' Σουτ του Παπουλή εκτός περιοχής, πάνω από τα δοκάρια το τελείωμα του μεσοεπιθετικού της Ομόνοιας. Πρώτη τελική.

- 9' Καλός ο ρυθμός στο ματς.

- 10' Τρίτο κόρνερ για την Ομόνοια, το κέρδισε ο Τζιωνής. Φάση για την Ομόνοια! Ο Λούφτνερ πιο ψηλά απ' όλους παίρνει το κεφάλι, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ευκαιρία για τους "κόκκινους"!

δωδωδωδωδωδωδωδωδωδωδωγγγγ

- 14' Ωραία προσπάθεια του Βαλμπουενά, δεν έχει συνέχεια η επιθετική προσπάθεια του Ολυμπιακού, κόβει ο Λέζιακς.

- 15' Φοβερή ενέργεια του Τζιωνή, έδωσε την μπάλα στον Ντούρις, αυτός στον χώρο για τον Μποτεάκ, ο Γάλλος μπήκε στη περιοχή, σωτήριο τάκλιν του Μπα πριν να "οπλίσει" ο ακραίος της Ομόνοιας. Στο τάκλιν του Μπα, ο άσος του Ολυμπιακού βρίσκει μπάλα αλλά στην συνέχεια τα πόδια του Μποτεάκ. Οι ρεφ έκριναν πως δεν υπάρχει παράβαση.

- 19' Λάθος του Λανγκ, ο Καμαρά δίνει στον Ρατζέλοβιτς μέσα στη περιοχή, ο Σέρβος σε πλεονεκτική θέση έκανε το βολέ, η μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φαμπιάνο. Πολύ μεγάλη φάση για τους Πειραιώτες.

- 24΄ Ωραία κίνηση του Τζιωνή, το σουτ, η μπάλα κοντράρει στον Ραφίνια και καταλήγει σε κόρνερ. Πολύ καλός ο Τζιωνής μέχρι στιγμής.

δφγδγδφγδφγδφγφγγδγφγ

- 25΄ Κόρνερ του Μποτεάκ, Σα και Κούσουλος πηδάνε μαζί, επιθετικό φάουλ από τον Λαόθ.

- 26' Ο Καμαρά στη περιοχή της Ομόνοιας, κράτησε την μπάλα, έκανε τη σέντρα-σουτ, η μπάλα άουτ. Θα πρέπει να βρεθεί τρόπος να μπλοκαριστεί ο πολύ δραστήριος χαφ του Ολυμπιακού.

- 28' Σέντρα του Χούμποτσαν, με στόχο τον Ντούρις, ο Σλοβάκος κυνηγά αλλά ο Σα βγαίνει και καθαρίζει τη φάση.

- 31' Οφσάιντ ο Βαλμπουενά, σταματά η ενέργεια των "φιλοξενούμενων".

- 31' Ψηλά η Ομόνοια, πήγε για σέντρα ο Λανγκ που βρέθηκε σε θέση ακραίου από δεξιά, βάζει την κόντρα ο Ραφίνια.

- 33' Μεγάλη φάση για την Ομόνοια με Μποτεάκ! Ο Χούμποτσαν την συρτή σέντρα, ο Μπα δεν βρίσκει την μπάλα, ο Μποτεάκ μπροστά από τον Σα, πήγε να κάνει το σουτ αλλά ο Σεμέδο με τάκλιν διώχνει! Αιφνιδιάστηκε ο Γάλλος και δεν είχε άμεση αντίδραση! Φοβερή άμυνα ο Σεμέδο που σώζει τον Ολυμπιακό.

δφγδφγδφγδφγφδγδγφφγδγ

- 34' Μακρινό σουτ του Καμαρά, άουτ.

- 37΄ Επικίνδυνα ο Βαλμπουενά, την σέντρα στη καρδιά της περιοχής, διώχνει ο Λούφτνερ με το κεφάλι, επιμένει ο Ολυμπιακός, την σέντρα ο Ραφίνια, καθαρίζει ο Φαμπιάνο.

- 39' Συνεργασία Παπουλή-Μποτεάκ, ο Γάλλος από τα δεξιά, υψώνει την μπάλα, ο Ντούρις δεν προλαβαίνει, η μπάλα στον Σα.

- 40' Κόρνερ για την Ομόνοια. Ο Τζιωνής την εκτέλεση, ξανά σε κόρνερ η άμυνα του Ολυμπιακού.

- 41' Διώχνει ο Καμαρά, ο Λέζιακς μόνος δίνει πίσω στον Φαμπιάνο.

- 43' Επιχείρησε σουτ ο Χολέμπας, αδύναμο, εύκολα ο Φαμπιάνο.

- 44' Κλέψιμο του Λέζιακς, πήρε ο Παπουλής αλλά η πάσα του ήταν λανθασμένη.

- 45' Σέντρα του Βαλμπουενά, ο Λανγκ διώχνει σε κόρνερ και ο Λαόθ σφυρίζει το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ημίχρονο. H Oμόνοια έχει επισκεφθεί αρκετές φορές την περιοχή του Σα, είχε λανθασμένες επιλογές και δεν κατάφερε να τον προβληματίσει. Κορυφαία φάση αυτή του Μποτεάκ. Στην άμυνα πέραν από την ευκαιρία του Ρατζέλοβιτς, ο Φαμπιάνο δεν ανησύχησε. Πολύ καλός ο Μαρίνος Τζιωνής ο οποίος έχει δώσει ένταση, ενέργεια στο παιχνίδι του "τριφυλλιού".

σδφφσδφδσφσφσφσφσφσ

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το φωτορεπορτάζ από το ΓΣΠ

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 46' Κίτρινη στον Μπα, φάουλ για την Ομόνοια σε καλό σημείο. Περίπου 25 μέτρα από την εστία του Σα.

- 47' Εκτέλεση του Μποτεάκ, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Καλή η εκτέλεση του Γάλλου.

δφδφδφδφδφδφδφδφδ

- 50' Σουτ του Κούσουλου, σε ετοιμότητα ο Σα. Καλή στιγμή για το "τριφύλλι".

- 51' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, ο Βαλμπουενά εκτέλεσε, έδιωξε η άμυνα της Ομόνοιας.

- 53' Σουτ του Καμαρά, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.

- 55' Ωραία κίνηση του Τζιωνή από τα αριστερά, γεμίζει στην περιοχή, κόρνερ παραχωρεί ο Σεμέδο.

- 56' Κίτρινη στον Χολέμπας για διαμαρτυρία.

- 57' Κόρνερ του Μποτεάκ, περνά απ΄ όλους η μπάλα. Πήδηξε ο Λανγκ αλλά δεν πρόλαβε την μπάλα.

- 58' Σέντρα του Χολέμπας, κεφαλιά του Ελ Αραμπί, κόρνερ η μπάλα.

- 59' Στο έδαφος ο Καμαρά, την μπάλα άουτ από πλευράς Ομόνοιας.

- 60' Συμπληρώσαμε 60 λεπτά αγώνα, η Ομόνοια ψάχνει το ένα γκολ, εκείνο που θα ανάψει το ματς...

- 61' Πέταξε... ο Φαμπιάνο και βγάζει το σουτ του Καμαρά. Σπουδαία απόκρουση. Κόρνερ κερδίζουν οι Πειραιώτες.

δφδφδφδφδφδφδφδφδφδφδφδ

- 62' Μπλοκάρει σταθερά αυτή την φορά ο Φαμπιάνο σε συρτό σουτ του Χολέμπας.

- 64' Ανέβηκε... ο Ολυμπιακός και πιέζει ψηλά την Ομόνοια, οι "κόκκινοι" δεν κρατάνε μπάλα....

- 66' Κρατάει το μηδέν με τρομερή απόκρουση ο Φαμπιάνο. Ο Μπουχαλάκης έκανε το σουτ, η μπάλα στρώθηκε στον Ελ Αραμπί, αυτός δεν κατάφερε να κάνει το σουτ, η μπάλα έφτασε στον Ρατζέλοβιτς ο οποίος από πολύ κοντά έκανε το δυνατό σουτ, ο Φαμπιάνο την απόκρουση, η μπάλα έμεινε... ζωντανή αλλά ο Βραζιλιάνος έπεσε και την μάζεψε. Εντυπωσιακός ο κίπερ της Ομόνοιας.

γδφγγδφγφγδφφγ

- 67' Κίτρινη ο Μποτεάκ.

- 68' Νέα φάση για τον Ολυμπιακό, ο Ελ Αραμπί έκανε το παράλληλο γύρισμα με εξουδετερωμένο τον Φαμπιάνο, ο Λανγκ είναι εκεί και διώχνει.

- 69' ΔΙΠΛΗ αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Κακουλής στη θέση του Ντούρις, ο Ασάντε στη θέση του Παπουλή.

- 70' Ο Ασάντε από τα δεξιά, το παράλληλο γύρισμα, διώχνει ο Μπα προ του Κακουλλή.

- 73' Φάουλ για την Ομόνοια, σε φάουλ που κέρδισε ο Τζιωνής. Αριστερά όπως επιτίθεται η Ομόνοια. Ο Μποτεάκ πίσω από την μπάλα. Εκτέλεσε ο Γάλλος, επιθετικό φάουλ σφυρίζει ο Λαόθ.

- 74' Εκτός ο Ρατζέλοβιτς, μέσα ο Μασούρας.

- 77' Φάουλ του Βαλμπουενά, ο Φαμπιάνο πέφτει και αποκρούει, στην επαναφορά ο Μασούρας το σουτ, άουτ.

σψσψσψσψσψσψ

- 79' Κίτρινη στον Χούμποτσαν.

- 81' Πολύ δυνατό σουτ του Ελ Αραμπί, σταθερά ο Φαμπιάνο.

- 82' Ακόμη μια μεγάλη απόκρουση από τον Φαμπιάνο! Ο Μασούρας από πλεονεκτική θέση, πλάσαρε αλλά ο Βραζιλιάνος το έβγαλε και αυτό!

- 83' Κίτρινη για τον Ραφίνια.

- 86' Γύρισμα του Καμαρά, ο Ελ Αραμπί δεν βρίσκει την μπάλα.

- 87' Σουτ του Μβιλά, απόκρουση του Φαμπιάνο, ανίκητος!

- 88' Κίτρινη στον Μπουχαλάκη.