ΓΚΕΛΑ για Ομόνοια/ ΒΑΘΜΟΣ για την... ψυχωμένη Πάφο! (Φώτος)

Αν και κυριάρχησε στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η Ομόνοια έμεινε στο μηδέν στο σημερινό (10/01) παιχνίδι με την Πάφο στο "ΓΣΠ". Οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 0-0, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και αυτή είναι η δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική που οι "πράσινοι" μένουν μακριά απ' τη νίκη, αφού προηγήθηκε η ήττα απ' τον Απόλλωνα.

-5' Από ένα κόρνερ στο πρώτο πεντάλεπτο για κάθε ομάδα, πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

-7' Έφυγε στην πλάτη της άμυνας ο Μποτεάκ, εντός περιοχής προσπάθησε να περάσει στον Τιάγκο αλλά η πάσα του ανακόπηκε. Ζήτησε πέναλτι ο Μποτεάκ για χέρι του Αραγιούρι, ήταν κοντά ο Χριστοδούλου και έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας. Ήταν κοντινή η απόσταση και η μπάλα χτύπησε στο χέρι του αμυντικού της Πάφου ενώ έπεφτε για το τάκλιν.

-10' Κρατά μπάλα η Ομόνοια, παίζει πολύ από δεξιά με τους Μαυρία - Μποτεάκ.

-11' Μακρινό σουτ του Καμπράλ, διώχνει ο Φαμπιάνο.

-12' Διαγώνιο σουτ ξανά απ' τον Καμπράλ, από δεξιά εντός περιοχής, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

-14' Στο έδαφος ο Φαμπιάνο, κρατάει το πόδι του. Για ζέσταμα ο Κυριακίδης.

-15' Σηκώθηκε ο γκολκίπερ της Ομόνοιας. Συνεχίστηκε το παιχνίδι.

-16' Πάσα του Ματ, δυνατό σουτ τουτ του Ορτέγα εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Αραγιούρι.

-22' Πολλά λάθη στην μεσαία γραμμή για τις δύο ομάδες. Δεν παίρνει καλό ρυθμό το ματς.

-29' Σουτ του Ορτέγα από καλή θέση, αδύναμο όμως, στα χέρια του Ρούτκο.

-30' Δυνατό φάουλ του Πανός στον Τιάγκο, στην μεσαία γραμμή. Γλίτωσε την κίτρινη ο παίκτης της Πάφου.

-33' Νέο δυνατό μαρκάρισμα του Πανός στον Τιάγκο. Αυτή την φορά θα δει και την κίτρινη κάρτα.

-35' Φοβερή κάθετη πάσα του Τιάγκο, ο Ορτέγα μπήκε στην περιοχή αλλά δεν σούταρε και ο Λαφράνς... καθάρισε την φάση.

-36' Νέα ωραία κάθετη, αυτή την φορά απ' τον Γκόμες, ο Μποτεάκ μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε το σουτ με το αριστερό, αλλά ήταν πολύ άστοχο.

-40' Ανέβασε ρυθμούς η Ομόνοια. Πιέζει για το γκολ πριν το ημίχρονο.

-43' Άστοχο το σουτ του Μαυρία από μακριά.

-Ξεκίνησε το β' μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-48' Κλασική ευκαιρία για την Ομόνοια. Κόρνερ του Μποτεάκ, κεφαλιά του Ντάρμπισαϊρ από κοντά, έδιωξε εντυπωσιακά ο Ρούτκο.

-52' Δυνατό σουτ του Χούμποτσαν από μακριά, αρκετά άστοχο.

-54' Το σουτ του Μποτεάκ κόντραρε, η μπάλα έφτασε στον Ματ ο οποίος ήταν στο σημείο του πέναλτι, έκανε το κοντρόλ αλλά τον πρόλαβε ο Λαφράνς.

-58' Γύρισμα του Λέζιακς από αριστερά, σουτ στην κίνηση απ' τον Μποτεάκ, ψηλά η μπάλα.

-60' Κυριαρχεί η Ομόνοια στο πρώτο τέταρτο του β' μέρους, ασκεί μεγάλη πίεση και ψάχνει το γκολ.

-61' Κίτρινη στον Αραγιούρι για φάουλ στον Ματ. Ήταν στο όριο και χάνει το επόμενο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό.

-64' Σουτ του Μπεσάρα από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-65' Σουτ του Μποτεάκ έξω απ' την περιοχή, λίγο έξω απ' το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ρούτκο.

-66' Πρώτη αλλαγή στο ματς, είναι για την Ομόνοια. Κακουλλής αντί Κατελάρη.

-71' Σουτ του Σιρόκ από μακριά, δεν βρήκε στόχο.

-74' Ωραίο σουτ του Μπεσάρα απο μακριά, λίγο έξω η μπάλα.

-76' Κίτρινη στον Καμπράλ για φάουλ στον Τιάγκο.

-77' Δεύτερη αλλαγή για την Ομόνοια. Εζρά αντί Ορτέγα.

-78' Κίτρινη και στον Φόλμπρεχτ, κι αυτός για φάουλ στον Τιάγκο.

-82' Κόρνερ του Μποτεάκ από δεξιά, κεφαλιά του Ματ, αδύναμη.

-82' Κίτρινη στον Ρούτκο για καθυστέρηση στο ελεύθερο.

-83' Στο έδαφος ο Κακουλλής, εντός περιοχής το μαρκάρισμα. Απ' τις επαναληπτικές προβολές φάνηκε να υπάρχει παράβαση.

-83' Κλασική ευκαιρια για την Ομόνοια με τον Μποτεάκ. Ο Γάλλος από κοντά έκανε το πλασέ, ο Ρούτκο έδιωξε με τα πόδια.

-84' Απειλεί ξανά ο Μποτεάκ. Σέντρα του Εζρά από αριστερά, κεφαλιά του Γάλλου, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-86' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Λελιούκιν και Κωνσταντίνου αντί Καμπράλ και Γκοντάρτ.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Ευκαιρία για την Πάφο. Σουτ του Κωνσταντίνου από καλή θέση, δύσκολα ο Φαμπιάνο.

-90+3' Κόρνερ για την Ομόνοια, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

-90+5' Σέντρα του Μποτεάκ, κεφαλιά του Κακουλλή, άστοχη.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Μαυρίας, Λέζιακς, Κατελάρης (66'Κακουλλής), Γκόμες, Ορτέγα (77'Εζρά), Μποτεάκ, Τιάγκο, Ντάρμπισαϊρ.

Στον πάγκο οι Κυριακίδης, Περέιρα, Μανρίκε, Κούσουλος, Τζιωνής, Εζρά, Χριστοφή, Κακουλλής, Μίκου.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Φιλιώτης, Λαφράνς, Αραγιούρι, Σιρόκ, Μπεσάρα, Φόλμπρεχτ, Πανός, Καμπράλ (86'Λελιούκιν), Ράκελς, Γκοντάρτ (86'Κωνσταντίνου).

Στον πάγκο οι Πέτρου, Γουίλιαμς, Άλεξ, Τσόκκας, Λελιούκιν.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντάρμπισαϊρ / Πανός, Αραγιούρι (3η), Καμπράλ, Φόλμπρεχτ, Ρούτκο.

Διαιτητής: Κυριάκος Χριστοδούλου
Α' Βοηθός: Όμηρος Τζιωρτζής
Β' Βοηθός: Γιώργος Σάββα
4ος Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή
Παρατηρητής: Χρίστος Νικολαϊδής