Τι ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ θέλει η Ομόνοια;

Οι προπονήσεις ολοκληρώθηκαν και πλέον η αντίστροφη μέτρηση για τον αγώνα της Ομόνοιας με τον Ολυμπιακό στο "Γ. Καραϊσκάκης" για τα πλέι οφ έχει ξεκινήσει...

Πρώτο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον επαναληπτικό να είναι στο "ΓΣΠ". Γι' αυτό και η Ομόνοια αυτό που θέλει, είναι να εξασφαλίσει ένα σκορ που θα της διατηρεί ή και θα της αυξάνει τις πιθανότητες πρόκρισης απέναντι στον μεγάλο της αντίπαλο.

Τι αποτέλεσμα θα πρέπει να φέρει το "τριφύλλι" για να είναι ευνοϊκές και ρεαλιστικές οι πιθανότητες για πρόκριση; Οποιοδήποτε απ' όσα έχει φέρει στα 34 παιχνίδια που κοουτσάρει την ομάδα ο Χένινγκ Μπεργκ!

Και εξηγούμαστε...

Η Ομόνοια θα κάνει μεγάλο βήμα για πρόκριση, αν κερδίσει. Θα κάνει σημαντικό βήμα, αν φέρει ισοπαλία και θα έχει ρεαλιστικές πιθανότητες για να ελπίζει, αν χάσει με το "καλύτερο δυνατό σκορ" σε τέτοια εκτός έδρας ματς, το 2-1.

Μέχρι στιγμής ο Μπεργκ έχει καθίσει στον πάγκο της Ομόνοιας σε 34 παιχνίδια. 27 την περσινή περίοδο (23 πρωτάθλημα - 4 Κύπελλο) και σε 7 την φετινή περίοδο (4 στο πρωτάθλημα - 3 στην Ευρώπη. Κέρδισε τα 20, έφερε ισοπαλία στα 11 και ηττήθηκε στα 3. Οι ήττες της μάλιστα ήταν και οι τρεις με το ίδιο σκορ(2-1)!

Άρα, αν οι "πράσινοι" φέρουν οποιοδήποτε αποτέλεσμα από τα 34 που έχουν φέρει από πέρσι μέχρι σήμερα με τον Μπεργκ στο "τιμόνι" της τεχνικής ηγεσίας, η πρόκριση θα είναι από εφικτή μέχρι ανοικτή και... ορθάνοικτη στην ρεβάνς του "ΓΣΠ"!

Πρέπει να σημειωθεί ωστόσο ότι καλοί οι αριθμοί, καλά τα στατιστικά αλλά η πραγματικότητα είναι ότι σε κανένα από τα προηγούμενα 34 παιχνίδια δεν αντιμετώπισε ομάδα επιπέδου Ολυμπιακού.

Γι' αυτό και το εν λόγω ματς θεωρείται δικαίως ως η μεγαλύτερη πρόκληση για το "τριφύλλι".