ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ αλλά... υπόθεση ανωτερότητας (Φώτος)

Την δεύτερη της ήττα σε τρία παιχνίδια στην φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, γνώρισε το βράδυ της Πέμπτης (05/11) η Ομόνοια. Οι "πράσινοι" υποδέχθηκαν την Γρανάδα και ηττήθηκαν με 2-0. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για τους Ισπανούς, με δέκα από το 41' η Ομόνοια λόγω αποβολής του Ντούρις. Καλύτερη σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα η Γρανάδα, αρκετά παράπονα από την διαιτησία του Ivan Bebek από το "τριφύλλι". Στον 1 βαθμό έμεινε η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ, στους 7 ανέβηκε η Γρανάδα.

-3' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για την Ομόνοια από δεξιά. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

-4' ΓΚΟΛ για την Γρανάδα. Μόλις στο 4' οι φιλοξενούμενοι... άνοιξαν το σκορ. Ο Ερέρα από δεξιά εντός περιοχής έφερε την μπάλα στο αριστερό και έκανε το δυνατό - συρτό σουτ, αιφνιδιάζοντας τον Φαμπιάνο για το 0-1. (Δείτε ΕΔΩ το γκολ).

-8' Εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ, ψηλά έξω η μπάλα.

-15' Προσπαθεί να αντιδράσει η Ομόνοια, δεν έχει καταφέρει να φτιάξει κάποια καλή φάση.

-17' Μεγάλη ευκαιρία για την Γρανάδα. Πλασέ του Ερέρα από παρόμοια θέση απ' εκεί που σκόραρε, η μπάλα ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Φαμπιάνο.

-24' Απειλεί ξανά η Ισπανική ομάδα. Ωραία συνεργασία και πλασέ του Σουάρεζ από καλή θέση, έδιωξε ο Φαμπιάνο.

-29' Κίτρινη στον Ντούρις.

-35' Κίτρινη στον Νέβα.

-36' Μειώθηκε ο ρυθμός. Η Γρανάδα εξακολουθεί να έχει την κατοχή και την υπεροχή, πολλές δυσκολίες στο κράτημα και στο.. χτίσιμο των επιθέσεων της για την Ομόνοια.

-41' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα για την Ομόνοια. Ο Ντούρις που ήταν χρεωμένος με κίτρινη κάρτα πάτησε από πίσω τον Νέβα, σε μια ανύποπτη φάση στην μεσαία γραμμή. Τιμωρήθηκε με δεύτερη κίτρινη και άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές. Μπορούσε εύκολα να απέφευγε την κίνηση ο Σλοβάκος, καθώς ήταν με κίτρινη απ' το 29' ενώ και δύο λεπτά πριν την αποβολή του (στο 39'), είχε ξανά φάση που ρίσκαρε όταν με το χέρι του βρήκε στο κεφάλι αντίπαλο αμυντικό.

-45' Δοκίμασε από μακριά ο Ματσίς, δύσκολη επέμβαση του Φαμπιάνο.

-45+1' Ζήτησε πέναλτι η Ομόνοια. Ο Μποτεάκ μπήκε στην περιοχή από δεξιά, δέχθηκε σπρώξιμο απ' τον Νέβα σε διεκδίκηση της μπάλας και έπεσε στο έδαφος. Ο ρεφ της αναμέτρησης ήταν κοντά στην φάση και έκρινε ότι δεν ήταν ικανό για να δοθεί παράβαση, κάνοντας μάλιστα παρατηρήσεις στον Γάλλο.

-46' Τρεις αλλαγές για την Ομόνοια, με την έναρξη του β' μέρους. Ασάντε, Σέχου και Κούσουλος αντί Γκόμεθ, Μποτεάκ και Παπουλή.

-46' Πρώτη αλλαγή για την Γρανάδα. Μίγια αντί Μοντόρο.

-55' Χωρίς φάσεις στα πρώτα λεπτά του β' μέρους, με την Γρανάδα να έχει την κατοχή και να κυκλοφορεί την μπάλα στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

-56' Πρώτη τελική στο β' μέρος. Αρκετά άστοχο το σουτ του Γκοναλόνς.

-63' ΓΚΟΛ για την Γρανάδα με τον Σουάρεζ. Κάθετη μπαλιά του Μίγια στην πλάτη της άμυνας της Ομόνοιας, ο Φαμπιάνο βγήκε εκτός περιοχής και προσπάθησε να διώξει με τα πόδια. Ο Σουάρεζ έβαλε την κόντρα και από αυτήν βρέθηκε ευνοημένος, αφού η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα. Διαμαρτυρίες από πλευράς Ομόνοιας για φάουλ στον Φαμπιάνο από τον σκόρερ αλλά και στον Τζιωνή απ' τον Χερμάν (σήκωσε ψηλά το πόδι), στο ξεκίνημα της φάσης. (Δείτε ΕΔΩ το γκολ).

-65' Κίτρινη στον Μπεργκ για διαμαρτυρίες στο γκολ της Ισπανικής ομάδας.

-72' Τέταρτη αλλαγή για την Ομόνοια Τιάγκο αντί Τζιωνή.

-74' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Γύρισμα του Ασάντε από δεξιά, σουτ στην κίνηση με το αριστερό από τον Τιάγκο, δύσκολα σε κόρνερ ο Σίλβα.

-75' Διπλή αλλαγή για την Γρανάδα. Μολίνα αντί Σουάρεζ και Σόρο αντί Κένεντι.

-79' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Λέζιακς από αριστερά... χόρεψε τους αντιπαλους του και έκανε το γύρισμα εκεί που ο Τιάγκο ένα βήμα έξω απ' την μικρή περιοχή έκανε το πλασέ, αδύναμο όμως, στα χέρια του Σίλβα.

-84' Κίτρινη στον Λανγκ.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέζιακς, Γκόμες, Γκόμεθ (46'Παπουλής), Τζιωνής (72'Τιάγκο), Μποτεάκ (46'Σέχου), Παπουλής (46'Ασάντε), Ντούρις

Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Σέχου, Κίκο, Σενέ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μαυρίας, Τιάγκο, Λοΐζου, Κακουλλής, Ασάντε.

ΓΡΑΝΑΔΑ: Σίλβα, Νέβα, Ντουάρτε, Xερμάν, Μαρτίνεθ, Μοντόρο (46'Μίγια), Γκοναλόνς, Ματσίς, Ερέρα, Κένεντι (75'Σόρο), Σουάρες (75'Μολίνα).

Στον πάγκο: Άαρον, Αρνάου, Νεχουέν, Μίγια, Γιαν Ετέκι, Τορέντε, Μολίνα, Σόρο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπεργκ / Νέβα.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Ντούρις (2η κίτρινη)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ivan Bebek CRO
ΒΟΗΘΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Goran Pataki CRO - Andreas Heidenreich AUT