Πάφος-Οθέλλος: "Καθάρισε" στο β΄ ημίχρονο και... έπιασε Άρη και ΑΠΟΕΛ στην κορυφή! (φώτος)

Η Πάφος νίκησε με 3-0 τον Οθέλλο στο "Στέλιος Κυριακίδης" και με 26 βαθμούς "έπιασε" κορυφή με Άρη και ΑΠΟΕΛ! Σκόρερ για την ομάδα του Καρσέδο οι Ζάιρο (51'), Τουμάσι (68') και Ντράγκομιρ (77'). Ήταν ανώτερη και στα δύο ημίχρονα η γηπεδούχος ομάδα, στο πρώτο ωστόσο δεν μπόρεσε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος μπήκε πιο αποφασισμένη και με τριάρα καθάρισε το ματς, πήρε το ζητούμενο και βλέπει τα επόμενα.

Η Φυτούλα Μωυσέως στο γήπεδο, στην περιγραφή η Βάνα Λειβαδιώτη...

-Έναρξη

-4' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Πάφου! Ο Βαλακάρι εντός περιοχής επιχείρησε το σουτ, ο Ταουντούλ απέκρουσε και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Ο κίπερ του Οθέλλου μάζεψε ξάνα.

-8' Μια ακόμα ευκαιρία για την Πάφο. Ο Ναμ έδωσε στον Ζάιρο, ο Βραζιλιάνος δεν μπόρεσε με τον Ταουντούλ να απομακρύνει. Ο Ντράγκομιρ σε συνέχεια της επίθεσης πήρε το σουτ αλλά βρήκε στο κάθετο δοκάρι.

-13' Συνεχίζει να απειλεί η Πάφος! Ο Ντράγκομιρ έκανε το σουτ, η μπάλα κατέληξε στον Ταουντούλ.

-18' Μονόλογος για την ομάδα της Πάφου. Σέντρα του Ικόκο από δεξιά, ο Τάνκοβιτς πήρε την κεφαλιά που πέρασε λίγο έξω από την εστία.

k

(Σχόλιο) Ο Οθέλλος δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα και η Πάφος τον αναγκάζει να αμύνεται συνεχώς.

-24' Κόρνερ για την Πάφο. Ο Πέπε στην εκτέλεση, έμεινε ανεκμετάλλευτο καθώς η άμυνα του Οθέλλου έδιωξε.

-25' Ο Οθέλλος βγήκε στην αντεπίθεση, λανθασμένη πάσα του Μπραμπίγια. Η Πάφος κέρδισε τη μπάλα.

-27' Σέντραρε ο Ντράγκομιρ από αριστερά, βρήκε τον Τάνκοβιτς που δεν έκανε καλό κοντρόλ και έχασε τη μπάλα.

-27' Πρώτη ολοκληρωμένη επίθεση από πλευράς Οθέλλου. Ο Μπραμπίγια έκανε το σουτ, αδύναμο όμως ο Ίβουσιτς μάζεψε χωρίς ανησυχία.

-32' Κερδισμένο φάουλ για την Πάφο λίγο έξω από την περιοχή. Έμεινε ανεκμετάλλευτο.

-33' Προϋπόθεση για την Πάφο! Ο Ζάιρο έκανε το παράλληλο γύρισμα, δεν υπήρχε συμπαίκτης του στην περιοχή να τελειώσει τη φάση.

k

-34' Σουτ από τον Όνι Βαλακάρι. Ακόμα μια τελική για την Πάφο, η μπάλα κόντραρε στον Χάσο και κατέληξε στα χέρια του Ταουντούλ.

-37' Επικίνδυνη σέντρα του Μπότσκαι που επιχείρησε να βρει τον Τάνκοβιτς, ο ίδιος δεν μπόρεσε να συνδεθεί με τη μπάλα.

-42' Σπουδαία προϋπόθεση για τους γηπεδούχους! Κυκλοφόρησαν πολύ ωραία τη μπάλα, ο Βαλακάρι αστόχησε στο παράλληλο γύρισμα.

Χωρίς καθυστερήσεις.

Ημίχρονο στο "Στέλιος Κυριακίδης".

Στα αποδυτήρια έμεινε ο Κατσιατής, στη θέση του ο Ποπέσκου.

Χωρίς αλλαγές η Πάφος στο δεύτερο μέρος.

-'Εναρξη β' μέρους

-45' Άστοχο σουτ του Πέπε.

-46' Κίτρινη στον Χάσο, σκληρό μαρκάρισμα στον Βαλακάρι.

-47' Κερδισμένο φάουλ για την Πάφο. Ο Μπότσκαι με απευθείας εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στα χέρια του Ταουντούλ.

-48' Ακόμα ένα σουτ από τον Πέπε, απέκρουσε με δυσκολία ο Ταουντούλ που έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ.

-51' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Ζάιρο αρχικά βρήκε δοκάρι έπειτα από σέντρα του Ικόκο, στη συνέχεια η μπάλα έμεινε στην κατοχή των γηπεδούχων με τον Μπότσκαι να δίνει στον Ζάιρο που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ταουντούλ - Εδώ το γκολ

-53' Σουτ του Ντράγκομιρ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

-54' Καλή προϋπόθεση για την Πάφο. Ο Ικόκο σε παράλληλο γύρισμα, δεν υπήρχε συμπαίκτης του στην περιοχή. Ο Σταμούλης έδιωξε.

-55' Ευκαιρία για τον Οθέλλο! Σουτ από τον Ποπέσκου, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι του Ίβουσιτς.

-57' Σουτ από τον Τάνκοβιτς, πολύ άστοχο.

-58' Αλλαγή για τον Οθέλλο. Στη θέση του Μαμαντού ο Χριστοδούλου.

-62' Κίτρινη στον Ανάνγκ για φάουλ στον Βαλακάρι.

-64' Μεγάλη προϋπόθεση για τον Οθέλλο. Βγήκε στην αντεπίθεση η φιλοξενούμενη ομάδα, ο Σταμούλης με ένα φοβερό σπριντ έφτασε στην εστία της Πάφου, έκανε το σουτ ωστόσο ο Ίβουσιτς μάζεψε.

-66' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Έξω οι Πέπε και Τάνκοβιτς, μέσα οι Πελάζιο και Τουμάσι.

-68' ΓΚΟΛ και 2-0 για την Πάφο! Ο Ντράγκομιρ ξέφυγε από την άμυνα του Οθέλλου, έδωσε την πάσα στον Ζάιρο που με τη σειρά του έδωσε στον Τουμάσι και με ένα πλασέ έκανε το 2-0.

-72' Διπλή αλλαγή για τον Οθέλλο. Στις θέσεις των Σούτο και Μπραμπίγια οι Λιμπόμπε και Σανγκαρέ.

74' Απειλεί ξανά ο Τουμάσι! Ο Γκανέζος επιχείρησε το σουτ, απέκρουσε δύσκολα ο Ταουντούλ.

-76' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Έξω οι Βαλακάρι και Ζάιρο, στις θέσεις τους οι Νταβό και Αμπντουσαλάμοφ.

-77' ΓΚΟΛ και 3-0 για την Πάφο! Ο Ταουντούλ έκανε λάθος και έδιωξε τη μπάλα πάνω στον Νταβό που άσκησε πίεση, η μπάλα στρώθηκε στον Ντράγκομιρ που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα χωρίς δυσκολία.

-80' Αναγκαστική για την Πάφο. Έξω ο Νταβό μέσα ο Ταβάρες.

k

-83' Πλησίασε το 4ο γκολ η Πάφος. Ο Ντράγκομιρ απέφυγε τον Κυριάκου, το πλασέ του πέρασε λίγο έξω από την αντίπαλη εστία.

-84' Ακόμα μια χαμένη ευκαιρία για την Πάφο. Ο Τουμάσι βγήκε στην αντεπίθεση, η Πάφος καθυστέρησε να κάνει επίθεση.

-90' Ακόμα μια αλλαγή για τον Οθέλλο. Ο Ανάνγκ άφησε τη θέση του στον Βενιζέλου.

4 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων

ΤΕΛΟΣ

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο (76' Νταβό / 80' Ταβάρες), Μπότσκαι, Ικόκο, Τάνκοβιτς (66' Τουμάσι), Βαλακάρι (76' Αμπντουσαλάμοφ), Ναμέ, Ντράγκομιρ, Πέπε (66' Πελάζιο).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο, Νταβό, Δημητρίου, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Πελάζιο,Ταβάρες.

Οθέλλος: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου, Σούτο (72' Σανγκαρέ), Μπραμπίγια (72' Λιμπόμπε), Κατσιατής (45' Ποπέσκου), Χάσο, Μαμαντού (58' Χριστοδούλου), Ανάνγκ (90' Βενιζέλου).

Στον πάγκο: Τζιακούρης, Παναγιώτου, Χριστοδούλου, Λιμπόμπε, Σανγκαρέ, Ποπέσκου, Καστάνας, Γκαρθία, Μήτσης, Βενιζέλου, Ιωάννου.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
VAR: Costa Verissimo Fabio Jose