ΑΕΖ-Πάφος: Άνετη πρόκριση με τριάρα

Άνετη πρόκριση στο Μακάρειο για την Πάφο απέναντι στην ΑΕΖ με 3-0 στα πλαίσια της Α΄ φάσης του Κυπέλλου Coca - Cola.

Ο Χένινγκ Μπεργκ έκανε 8 αλλαγές στην εντεκάδα σε σχέση με το ντέρμπι κόντρα στον Απόλλωνα. Οι παίκτες του καθάρισαν εύκολα από το πρώτο μέρος την υπόθεση πρόκριση αφού προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο με γκολ των Χότσκο με σουτ και Αλ Γκαντιούι με κεφαλιά.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρος η Παφιακή ομάδα απλοποίησε ακόμα περισσότερο τα πράγματα αφού ο Μάριος Δημητρίου πέτυχε το πρώτο του γκολ με τα γαλάζια και έγραψε στο 49΄το 3-0 με κεφαλιά. Μάλιστα η Πάφος θα μπορούσε να σκοράρει και 4ο γκολ λίγα λεπτά αργότερα όταν δόθηκε πέναλτι και κόκκινη στον Ευσταθίου για χέρι. Ο Μπρεσάρτ ανέλαβε στο 57' την εκτέλεση όμως ο Ζαχαρουδιού απέκρουσε την μπάλα.

Ακολούθησαν αλλαγές και από τις δύο ομάδες αφού η πρόκριση πήρε τον δρόμο της ενώ η Πάφος συνέχισε να έχει την κατοχή και τις ευκαιρίες μέχρι τέλους.

Το kerkida.net ήταν στο "Μακάρειο" και σας μετέφερε όλα έγιναν:

- Σέντρα στο ματς

5’ Έχει την κατοχή η Πάφος και με κοντινές πάσες προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα της ΑΕΖ.

9' Σουτ του Μπεσάρτ εντός περιοχής αποκρούει ο Ζαχαρουδιού.

12΄ Ευκαιρία για την Πάφο! Δοκάρι μετά από κεφαλιά του Ναμέ!

14' Νέα φάση για την Πάφο! Σουτ του Χέσταντ εντός περιοχής μόλις άουτ

16΄Από μία φάση στις δύο εστίες. Η Πάφος είχε ευκαιρία με τον Χέσταντ που έκανε αδύναμο πλασέ, η ΑΕΖ βγήκε επικίνδυνα στην αντεπίθεση όμως δεν ήταν αποτελεσματική γιατί το γύρισμα στην περιοχή πέρασε παράλληλα από την εστία χωρίς κανείς να ακουμπήσει.

22' Κεφαλιά του Ναμέ με υπερένταση μπροστά στην εστία όμως την έστειλε πολύ ψηλά και άστοχα.

28' Πιέζει η Πάφος, πολλά σουτ κοντράρουν στην πολυπρόσωπη άμυνα των Ζακακιώτων.

30΄ Σουτ του Ναμέ στο δοκάρι!

33' Ο Αλ Γκαντιουί από κοντά στέλνει με κεφαλιά την μπάλα έξω

34' ΓΚΟΛ και 1-0 για την Πάφο... Σουτ από το ύψος της περιοχής και γκολ για την Πάφο με τον Χότσκο!

41' Φάση για την Πάφο! Κεφαλιά του Αλ Γκαντιουί από τη μικρή περιοχή αποκρούει εντυπωσιακά ο Ζαχαρουδιού!

45' ΓΚΟΛ και 2-0 για την Πάφο! Σέντρα από αριστερά, κεφαλιά του Αλ Γκαντιουί που αυτή τη φορά νικάει τον Ζαχαρουδιού!

Ημίχρονο. Εύκολα η Πάφος έχει ένα καλό προβάδισμα με 2-0 και είναι με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Έναρξη β΄μέρους

Αλλαγή για την Πάφο. Δημητρίου στη θέση του Ικόκο

49' ΓΚΟΛ και 3-0 η Πάφος... Σέντρα του Χαραμπάτζε, ωραία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Μάριου Δημητρίου που στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!

55' Κόκκινη για την ΑΕΖ για χέρι του Ευσταθίου σε σουτ του Μπρεσάρτ και πέναλτι.

57' Απόκρουση του Ζαχαρουδιού στην εκτέλεση του Μπρεσάρτ.

‘Εγιναν αλλαγές για τις δύο ομάδες

ΑΕΖ: 59’  Στη θέση των Παστελλή και Κωμοδίκη οι Γιέμπλι και Μαϊσουράντζε

Πάφος: 62’ Στη θέση των Κανέ, Γκαντιουί και Χαραμπάτζε οι Σεμέδο, Ζάιρο και Βαλακάρι.

68' Νέες αλλαγές για την ΑΕΖ Στη θέση των Ελευθερίου και Θεοδώρου οι Αντωνίου και Σιφναίος.

74΄Αλλαγή για την ΑΕΖ. Κκωστής στη θέση του Ολιβέιρα.

79' Καλή στιγμή για την Πάφο, ο Ζάιρο ήταν απέναντι από τον Ζαχαρουδιού όμως πήγε πολύ πλάγια και έχασε την ευκαιρία να σουτάρει από καλή θέση.

83’ Σουτ του Ζάιρο και δοκάρι για την Πάφο!