Επιστροφή και εξάδα... με Όνι Βαλακάρι! (Φώτος)

Μετά από έξι ολόκληρα παιχνίδια, η Πάφος επέστρεψε στις νίκες! Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς επικράτησε με 2-0 της ΠΑΕΕΚ, χάρις σε ισάριθμα γκολ του Όνι Βαλακάρι. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Πάφου και σημειώθηκε έξι ματς μετά απ’ την προηγούμενη, η οποία ήταν στην πρεμιέρα με το ΑΠΟΕΛ. Ανέβηκε στους 10 βαθμούς η Παφιακή ομάδα, η οποία… έπιασε το ΑΠΟΕΛ στην 6η θέση. Σε ένα ακόμη παιχνίδι είχαμε… θέματα με τις διαιτητικές αποφάσεις.

-Έναρξη.

7υξη75υξηυ6τ5η

-3' Πρώτη τελική στο ματς, κεφαλιά του Νάντο, σταθερά ο Ρούτκο.

-7' "Απαντά" στις τελικές η Πάφος, σουτ του Σεμέδο με το αριστερό, η μπάλα κόντραρε στον Δημητρίου και έφυγε ελάχιστα έξω.

-12' ΓΚΟΛ για την ΠΑΕΕΚ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά του Νάντο και… μελέ στην περιοχή της Πάφου, ο Ρούτκο δεν μπόρεσε να διώξει σωστά και ο Καπαρτής από κοντά με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1!

**Εξετάζεται το γκολ για οφσάιντ.

-16' Τέσσερα λεπτά και ακόμη να αποφασιστεί αν μετράει το γκολ.

-16' Τώρα το VAR κάλεσε τον ρεφ Χριστοδούλου να πάει για on field review, για να δει ξανά την φάση.

-18' ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ το γκολ της ΠΑΕΕΚ για οφσάιντ. Έξι λεπτά μετά την στιγμή που το πέτυχε ο Καπαρτής...

***Η φάση θα αναλυθεί απόψε απ' τον Ηρακλή Τσίκινη στην εκπομπή "Super Monday".

-27' Πολύ αργός ο ρυθμός, χωρίς κάτι αξιόλογο στα τελευταία λεπτά.

-30' Έχει την κατοχή η ΠΑΕΕΚ (54-46%) και την ελαφριά υπεροχή στα τελευταία λεπτά.

-40' Κρατάει λίγο περισσότερο μπάλα η Πάφος στα τελευταία λεπτά, δοκιμάζει από αριστερά με τους Βαλακάρι - Σεμέδο, χωρίς αποτέλεσμα.

-41' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Βαλακάρι, αλλά ακυρώνεται για οφσάιντ. Εξετάζεται η φάση απ' το VAR.

-42' Μετράει το ΓΚΟΛ για την Πάφο, 1-0 με τον Βαλακάρι! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

ηυ6τη

-45' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+4' Κίτρινη στον Ενόχ για φάουλ στον Αΐλτον. Πρώτη στο ματς.

-45+5' Κίτρινη στον Ζάιρο για φάουλ στον Κούρο.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-51' Πιο επιθετική στο ξεκίνημα της επανάληψης η ΠΑΕΕΚ, κρατάει μπάλα και προσπαθεί να φτιάξει τις προϋποθέσεις.

-57' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο! Ζάιρο και Πάγιτς συνεργάστηκαν από δεξιά, παράλληλο γύρισμα του τελευταίου και σουτ του Βαλακάρι από κοντά, ψηλά έξω η μπάλα.

-58' Κίτρινη στον Σουμαόρο για φάουλ στον Μπεριγκό.

-60' Κίτρινη στον Κβίντα για φάουλ στον Καπαρτή.

-66' Διπλή αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Μπάμπιτς και Γιάνσεν μέσα, Καπαρτής και Χαραλάμπους έξω.

-66' Δυνατό σουτ του Μπεριγκό εκτός περιοχής, με διπλή προσπάθεια ο Πρόσεκ.

-69' Μακρινό σουτ του Ντράγκομιρ, πέφτει και μπλοκάρει ο Πρόσεκ.

-70' Ανέβηκε η Πάφος στα τελευταία λεπτά, δημιουργεί καταστάσεις κυρίως απ' τον Ζάιρο από δεξιά.

-73' Πρώτη αλλαγή για την Πάφο. Φουρ αντί Μπεριγκό.

-78' Ωραίο πλασέ του Σεμέδο, δύσκολα ο Πρόσεκ.

-79' Διπλή αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Ορ και Άντρις Νεοφύτου μέσα, Σουμαόρο και Ενόχ έξω.

-80' Αλλαγή για την Πάφο. Φυλακτού αντί Πάντσεον.

-83' Καλή στιγμή για την ΠΑΕΕΚ, ο Ντίας στο σουτ από καλή θέση εντός περιοχής, έξω η μπάλα.

-84' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Πάφο! Το κέρδισε ο Σεμέδο απ' τον Δημητρίου. Περιμένει το "ΟΚ" απ' το VAR ο ρεφ Χριστοδούλου.

-86' Δόθηκε το "ΟΚ", έτοιμος ο Βαλακάρι...

-87' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Βαλακάρι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και 2-0 για την Πάφο!

-87' Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Ανδρέας Νεοφύτου αντί Νάντο.

-89' Αλλαγή για την Πάφο. Ντάγκλας αντί Σεμέδο.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα.

Πάφος: Ρούτκο, Αΐλτον, Κβίντα, Σεμέδο (89'Ντάγκλας), Μπεριγκό (73'Φουρ), Ζάιρο, Βαλακάρι, Ντράγκομιρ, Μπάιριτς, Πάντσεον (80'Φυλακτού), Πάγιτς.

Στον πάγκο: Πέτρου, Άντος, Παλάσιος, Αντωνίου, Κοβάσεβιτς, Ντάγκλας, Μπαμπαγιάν, Αμπντουσαλάμοφ, Αουρέλιο, Μιχαήλ, Φουρ, Φυλακτού.

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Έσελινκ, Ντίας, Σουμαόρο (79'Ορ), Δημητρίου, Νάντο (87'Ανδρέας Νεοφύτου), Χαράλαμπους (66'Γιάνσεν), Ενόχ (79'Άντρις Νεοφύτου), Καπαρτής (66'Μπάμπιτς), Κούρος, Φραγκέσκου.

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μαυρομούστακος, Χατζηκωνσταντή, Ορ, Αριστοτέλους, Μπάμπιτς, Νεοφύτου, Γιάνσεν, Τίμερμανς, Νεοφύτου Άντρις.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζάιρο, Κβίντα / Ενόχ, Σουμαόρο.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Βίκτωρος Ανδρέας