Στο τέλος μίλησε ο Βαλακάρι κόντρα στην μαχητική Ομόνοια 29Μ (φώτος)

Η Πάφος FC νίκησε με 1-0 την Ομόνοια 29Μ. και πήρε την πρόκριση για την Β΄ φάση του  Κυπέλλου Coca - Cola.

Οι “γαλάζιοι” αν και είχαν την υπεροχή δυσκολεύτηκαν να σπάσουν την πολύ καλή αμυντική λειτουργία των πρασίνων. Λίγες φάσεις στο πρώτο μέρος, μεγαλύτερη πίεση στο δεύτερο μέρος από την Πάφος FC που με την είσοδο των Ζάιρο, Κοβάσεβιτς, Σεμέδο και Βαλακάρι έγινε πιο απειλητική.

Την λύση για τους φιλοξενούμενους έδωσε ερχόμενος από τον πάγκο ο Όνι Βαλακάρι μετά από συνδυασμό με τον Κοβάσεβιτς, σκοράροντας στο 88'.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας 29Μ, Δημοσθένους που είχε καλές τοποθετήσεις και αντιδράσεις καθώς και μια σπουδαία απόκρουση στο 63' σε μακρινό σουτ.

Το kerkida.net ήταν στο γήπεδο και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

-Σέντρα στο ματς.

-2΄Μεγάλη φάση για την Πάφο. Φουρ συνδυασμός με τον Μπεριγκό. O Φουρ έκανε το σουτ και έδιωξαν προ της γραμμής οι της Ομόνοιας 29Μ. Στην επιστροφή της μπάλας σουτ από τον Αμπντουσαλάμοφ η μπάλα για λίγο έξω.

-8' Εκτέλεση φάουλ από τον Φροξυλιά από καλή θέση, μπλοκάρει ο Ρούτκο.

-14' Σουτ του Στουππή εντός περιοχής η μπάλα για λίγο έξω.

-15' Σουτ του Αμπτουσαλάμοφ, ήταν αδύναμο μπλόκαρε ο Δημοσθένους.

-20΄Γύρισμα του Πάγιτς στην περιοχή, διώχνει με υπερένταση ο Δημοσθένους.

-22’ Η Πάφος είναι πιο απειλητική όμως η Ομόνοια 29Μ στέκεται καλά και προσπαθεί να κυκλοφορήσει μπάλα.

-29’ Φουρ και Μπεριγκό κάνουν το 1-2, ο Γάλλος μέσα στην περιοχή όμως τον προλαβαίνει ο Δημοσθένους και μπλοκάρει την μπάλα.

-30’ Παράλληλο γύρισμα του Μπαμπαγιάν από πλάγια αριστερά, ο Μπεριγκό πήγε για την προβολή μέσα στην περιοχή, όμως δεν πρόλαβε την μπάλα.

-39’ Εντείνει την πίεση της η Πάφος χωρίς όμως να βρίσκει διαδρόμους προς την εστία του Δημοσθένους. Η Ομόνοια 29Μ αμύνεται πολύ καλά.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Σχόλιο πρώτου μέρους: Είχε τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους η Πάφος FC, όμως εκτός από μια κλασική ευκαιρία στο 2ο λεπτό, οι υπόλοιπες φάσεις που δημιούργησε ήταν απλά προϋποθέσεις. Η Ομόνοια 29Μ κλείνει καλά τους διαδρόμους και οι παίκτες της μπαίνουν δυνατά στις μονομαχίες κρατώντας έτσι εύκολα το 0-0.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-49’ Ελίσσεται ο Αρτεμίου και πέφτει στα όρια της περιοχής, φωνάζουν για παράβαση οι παίκτες της Ομόνοιας 29Μ. Ο ρεφ δείχνει “παίζετε”.

-53’ Η Πάφος πιέζει ψηλότερα στο δεύτερο μέρος. Ετοιμάζει αλλαγή τον Κοβάσεβιτς ο Μίλανιτς.

-55' Μέσα ο Κοβάσεβιτς έξω ο Αμπντουσαλάμοφ.

-57’ Ψάχνει να απειλήσει στην αντεπίθεση η Ομόνοια 29 Μ.

-58’ Σέντρα παράλληλη από τα αριστερά του Μιχαήλ ο Γαβριηλίδης διώχνει σε κόρνερ προ του Κοβάσεβιτς.

-60’ Παχίπης στη θέση του Κουζάρη Μ..

-63’ Ευκαιρία για την Πάφο! Ο Μπαμπαγιάν κάνει το σουτ εκτός περιοχής αποκρούει σωτήρια ο Δημοσθένους σε κόρνερ.

-65' Κίτρινη στον Μιχαήλ για ένα δυνατό μαρκάρισμα.

-67' Σουτ του Κοβάσεβιτς εντός περιοχής ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Δημοσθένους.

-68’ Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Μέσα οι Ζάιρο και Σεμέδο, έξω οι Μπεριγκό και Μπαμπαγιάν.

-70’ Κονομής στη θέση του Βασιλείου και Ιερείδης στη θέση του Φροξυλιά.

-72’ Σέντρα του Σεμέδο, πρώτη κεφαλιά από τον Κοβάσεβιτς δεύτερη από τον Ζάιρο, όμως ήταν αδύναμη και μπλόκαρε ο Δημοσθένους.

-73' Πολιορκεί την περιοχή της Ομόνοιας 29Μ η Πάφος.

-75' Μακρινό σουτ του Ζάιρο κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.

-78’ Σουτ του Κοβάσεβιτς εκτός περιοχής, η μπάλα ψηλά άουτ.

-81’ Βαλακάρι μέσα, Φουρ έξω και Πάνιτς μέσα, Ντράγκομιρ έξω για την Πάφο.

-Πολύ καλή αμυντική λειτουργία από την Ομόνοια 29Μ που δεν αφήνει την Πάφο να φτάσει στην περιοχή με αποτέλεσμα η Πάφος να απειλεί μόνο με μακρινά σουτ.

-85’ Σοφοκλέους στη θέση του Αρτεμίου.

-86΄Αντεπίθεση για την Ομόνοια 29Μ με τον Ιερείδη να φεύγει γρήγορα μπροστά και να δοκιμάζει μακρινό σουτ, μπλόκαρε ο Ρούτκο.

-88' ΓΚΟΛ για την Πάφος FC με τον Όνι Βαλακάρι. Γύρισμα του Κοβάσεβιτς από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, ο Βαλακάρι ελίχθηκε έφερε την μπάλα στο αριστερό και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.