Ολυμπιακός - Πάφος FC: Αγχωτική πρόκριση με Βαλακάρι από την... άσπρη βούλα

Αγχωτική πρόκριση για την Πάφος FC που νίκησε με 1-0 τον Ολυμπιακό και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και την κατοχή του αγώνα καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημίχρονου. Άνοιξαν το σκορ στο 43' από τα έντεκα βήματα με τον Βαλακάρι. Φωνές από την πλευρά του Ολυμπιακού για το πέναλτι που δόθηκε. Οι επαναληπτικές προβολές δικαιώνουν τον Τακτακαλά. Σε απόλυτο παθητικό ρόλο σε γενικές γραμμές ο Ολυμπιακός, που δεν είχε τελική προσπάθεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι μαυροπράσινοι ανέβασαν στροφές, έδειξαν διάθεση, κράτησαν την μπάλα και προσπάθησαν να σκοράρουν ένα τέρμα για να μπουν ξανά στην διεκδίκηση της πρόκρισης.  Διαμαρτυρίες από πλευράς Ολυμπιακού για πέναλτι στο 58', σε μονομαχία του Εντού με τον Μπότσκαι. Φαίνεται να υπάρχει ανατροπή από τις επαναληπτικές προβολές.

Η Πάφος είχε και αυτή με την σειρά της πολλές ευκαιρίες για να "καθαρίσει" τον αγώνα στο δεύτερο μέρος αλλά βρήκε μπροστά της ένα εξαιρετικό Πέτρου.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

To kerkida.net ήταν στο Μακάρειο και σας μετέφερε όλα όσα συνέβησαν.

Στην περιγραφή του αγώνα η Φυτούλα Μωυσέως, στο γήπεδο ο Ανδρέας Ροκόπος.

- Σέντρα στο ματς.

-4' Πρώτη καλή στιγμή για την Πάφο. Γύρισμα από τον Ζάιρο, ο Νταλίνια από ευνοϊκή θέση στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.

-10' Χωρίς την τεράστια φάση το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

-16' Πέσιμο του Ζάιρο μέσα στην περιοχή, ζήτησαν πέναλτι οι της Πάφου. Ελέγχθηκε η φάση και το βαρ συμφωνεί με τον ρεφ.

-20' Έχει την κατοχή η Πάφος, ωστόσο ο Ολυμπιακός έχει κλειστεί πίσω και αμύνεται.

-24΄ Σουτ του Βαλακάρι, πολύ άστοχο.

-27' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Σέντρα από τα δεξιά με τον Ικόκο, ο Βαλακάρι έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

-28' Σουτ του Νταλίνια, σε κόρνερ η μπάλα.

-35' Κίτρινη κάρτα στον Νταλίνια.

-38' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπότσκαι, άουτ η μπάλα.

-41' Πέναλτι για την Πάφο για ανατροπή του Ζάιρο από τον Πέτρου. Από τις επαναληπτικές προβολές δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση.

-Ελέγχθηκε η φάση. Καμία παρέμβαση από το VAR. Ισχύει η απόφαση του ρεφ.

-43' ΓΚΟΛ για την Πάφο. Ο Βαλακάρι από τα έντεκα βήματα κάνει το 1-0 για τους "γαλάζιους".

-Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

- 46' Τριπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ιωάννου, Ασημένος και Σιμάο έξω. Μέσα οι Μπάντζι, Χριστοφή και Φραγκέσκου.

- 55' Κεφαλιά του Ζάιρο, μπλοκάρει εύκολα ο Πέτρου.

-58' Διαμαρτυρίες από πλευράς Ολυμπιακού για πέναλτι, σε μονομαχία του Εντού με τον Μπότσκαι. Φαίνεται να υπάρχει ανατροπή από τις επαναληπτικές προβολές.

-61' Πλασέ του Παυλίδη, κοντράρει η μπάλα στον Νταλίνια.

64' Τριπλή αλλαγή για την Πάφο. Έξω οι Νταλίνια, Βαλακάρι και Πέπε. Μέσα οι Μπρούνο, Τάνκοβιτς και Ναμ.

-70' Κίτρινη στον Μπάντζι.

-71' Σέντρα του Τάνκοβιτς, μαζεύει ο Πέτρου.

-74' Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφο. Έξω ο Ζάιρο, μέσα ο Αμντουσαλάμοφ.

-78' Έξω ο Παυλίδης, μέσα ο Ζευκή.

-80' Σουτ του Ντράγκομιρ, έξω η μπάλα.

-82' Σουτ του Αμντουσαλάμοφ, διώχνει ο Πέτρου.

-87' Μυτίδης, αντί Λουρέντζο.

-Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-90+3' Νέα μεγάλη απόκρουση από τον Πέτρου σε σουτ του Μπρούνο.

-90+5' Συρτό σουτ του Τάνκοβιτς, άουτ η μπάλα.