Κυπελλούχες για 12η φορά οι Απόλλων Ladies, αξιόμαχη η Ομόνοια στην Αρένα (φώτος)

Κυπελλούχες για 12η φορά στην ιστορία τους οι Απόλλων Ladies, που επικράτησαν στον τελικό Κυπέλλου Γυναικών στο ΑΕΚ Αρένα, με 1-0 της Ομόνοιας χάρις σε γκολ της Freda! Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος οι κυανόλευκες έκαναν και το νταμπλ.

Αξιόμαχη αντίπαλος η Ομόνοια κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι τέλους! Κορυφαία για τις νικήτριες η Freda και για τις φιναλιστ η τερματοφύλακας, Κουζάλη.

ρεγεργ

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο και σας μετέφερε τα όσα έγιναν στο παιχνίδι...

- Έναρξη του αγώνα...

1' Σουτ της Helmvall μπλοκάρει η Κουζάλη

8’ Καλή στιγμή για την  Apollon Ladies σε κεφαλιά της Freda μετά από σέντρα της Hardy.

10' Η ομάδα της Apollon Ladies ξεκίνησε καλύτερα στον 20ο τελικό κυπέλλου γυναικών.

13’ Νέα καλή φάση με για την Apollon Ladies όταν η Freda βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, έκανε το τσίμπημα πάνω από την Κουζάλη όμως η μπάλα έφυγε παράλληλα και έδιωξε η άμυνα της Ομόνοιας.

15' Καλό σουτ της Freda, σε ετοιμότητα η Κουζάλη.

16’ Η Γιάννου βρήκε το χώρο, έκανε το σουτ, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

fred

19' ΓΚΟΛ 0-1 η  Apollon Ladies με εξαιρετικό γκολ της Freda. Αφού ξέφυγε από το προσωπικό της μαρκάρισμα, γύρισε και είδε εστία από έξω αριστερά και με φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

20' Η Apollon Ladies ουσιαστικά μετουσιώνουν την υπεροχή τους σε γκολ.

23’ Η Apollon Ladies ψάχνουν το δεύτερο γκολ που θα τους δώσει μεγάλο προβάδισμα για κατάκτηση του κυπέλου, ενώ η Ομόνοια ψάχνει τις λύσεις να γίνει απειλητική.

28’  Πρώτη τελική προσπάθεια για την Ομόνοια με την Βασιλείου να εκτελεί φάουλ-γέμισμα από μακρινή απόσταση. Σωστά τοποθετημένη η Ματθαίου μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

34’ Ίδιο σκηνικό στον τελικό με Apollon Ladies να ελέγχει το ματς. Η Ομόνοια ισορρόπησε το παιχνίδι ωστόσο δεν μπορεί να αναπτυχθεί επιθετικά για να γίνει επικίνδυνη.

36’ Εξαιρετικό κατέβασμα από την Freda που γύρισε και σε πρώτο χρόνο με το αριστερό έκανε το σουτ. Εντυπωσιακά η Κουζάλη έδιωξε σε κόρνερ.

43΄Mεγάλη ευκαιρία για την Apollon Ladies να διπλασιάσει τα τέρματά της πριν την ανάπαυλα. Μετά από φάση διαρκείας η μπάλα κόντραρε και είχε πορεία προς την εστία όμως η Κουζάλη ενστικτωδώς έδιωξε με τις γροθιές.

44’ Πέντε κόρνερ για την Apollon Ladies κανένα για την Ομόνοια.

Τέλος πρώτου μέρους του τελικού. Η Apollon Ladies ήταν καλύτερη και προηγείται με το πολύ όμορφο γκολ της Freda.

Έναρξη β΄μέρους

49' Η Freda προσπάθησε να "κρεμάσει" από μακριά την Κουζάλη. Η μπάλα κατέληξε άουτ.

52' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από την Παναγιώτου μόλις άουτ! Καλή φάση για τις Apollon Ladies.

58' Προσπαθεί και η Ομόνοια να επιτεθεί. Παίζει καλύτερα στο δεύτερο μέρος σε σχέση με το πρώτο, μέχρι στιγμής.

64' Πρώτη αλλαγή στο ματς. Η Olga αποχωρεί και τη θέση της παίρνει η Anokie

68' Κίτρινη στην Βασιλείου για κράτημα σε αντίπαλο.

69' Τελική προσπάθεια για την Ομόνοια με την Φαζίλα που έκανε διαγώνιο σουτ όμως η Ματθαίου μπλόκαρε εύκολα.

72' Μετά από ώρα φάση για τον Απόλλωνα με την Hardy σε ετοιμότητα η Κουζαλή

73' Εκτός η Μαρία Παναγιώτου, στη θέση της η Acheampong

74' Σουτ της Freda, άουτ

71' Η τερματοφύλακας, Κουζάλη φαίνεται ότι κάνει χέρι εκτός περιοχής όμως δεν δόθηκε παράβαση. Ο Απόλλωνας αρχίζει να κάνει αρκετές φάσεις στα τελευταία λεπτά.

81' Αλλαγή για την Ομόνοια η Παναγή στη θέση της Taneva.

84' Κεφαλιά της Freda, άουτ

86΄Τρομερή απόκρουση της Κουζάλη σε σουτ της Freda εντός περιοχής. Κρατά την Ομόνοια στο παιχνίδι.

87' Κίτρινη στη Χάρντι για πολύ δυνατό μαρκάρισμα στην Ελίνα Παναγιώτου.

90' Εκτός η Ελίνα Παναγιώτου μέσα η Έλληνα για την Ομόνοια

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

ΤΕΛΟΣ του αγώνα. Κυπελλούχες οι Απόλλων Ladies. Αξιόμαχος αντίπαλος η Ομόνοια κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι τέλους

Ομόνοια: Κουζαλή, Πίτσιλλου, Βασιλείου, Boveleth, Παναγιώτου, Ikwaput, Κλεάνθους, Παπαδοπούλου, Taneva, Ζαμάνη, Amoako.

Στον πάγκο: Μιλά, Έλληνα, Χρυσάνθου, Ρολάνδη, Γαλάτη, Πολυδώρου, Αστανιού, Ττερλά, Χατζηγρηγορίου, Μεσολογγίτου, Χατζιωσήφ, Παναγή.

Apollon Ladies: Ματθαίου, Gomez, Hardy, Παναγιώτου, Σάββα, Iordachiuse, Helmvall, Oppong, Γεωργίου, Freda, Γιάννου.

Στον πάγκο: Αναστασιάδη, Roelfsema, Manisha, Acheampong, Nalukenge, Anokye.